Návrat do minulosti

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

RADIM JANČURA, MAJITEL STUDENT AGENCYDopravní magnát Radim Jančura splnil svůj slib a odjel se svojí přítelkyní a několika přáteli na dovolenou na Kubu. „Dají se tam dělat akorát dvě věci, plavat a konzumovat od rána do večera mojito. Mnoho toho tam k vidění není,“ charakterizuje pobyt brněnský podnikatel, pro něhož to prý byla nejdelší dovolená v životě.

RADIM JANČURA, MAJITEL STUDENT AGENCY

Dopravní magnát Radim Jančura splnil svůj slib a odjel se svojí přítelkyní a několika přáteli na dovolenou na Kubu. „Dají se tam dělat akorát dvě věci, plavat a konzumovat od rána do večera mojito. Mnoho toho tam k vidění není,“ charakterizuje pobyt brněnský podnikatel, pro něhož to prý byla nejdelší dovolená v životě. Na „Ostrově svobody“ strávil 12 dní.

„Byl to takový návrat do minulosti. Jezdí tam auta, která u nás jezdila před dvaceti lety a místní obyvatelé dokáží okrádat stát snad ještě dokonaleji než lidé v Československu za dob socialismu,“ pokračuje Jančura. Překvapením pro něho bylo například to, že kubánské silnice postrádají i téměř jakékoli dopravní značení. „Možná je to i záměr, protože na tom pak tamní lidé vydělávají: Za úplatu ukazují cizincům cestu,“ říká Jančura.

PŮJČIT, NEBO PRONAJMOUT?

V plném proudu jsou přípravy vstupu společnosti Student Agency na českou železnici. Radima Jančuru velmi zaujala nabídka pronajmout si rychlovlaky ICE od německých drah. „Propočítávali jsme to z hlediska provozních nákladů a má to jeden malý háček, o kterém ale nechci hovořit. Další možností je tyto soupravy koupit nebo získat nové vlaky od společností Siemens či Stadler,“ prozrazuje další eventuality.

Podle něho by jeden vlak měl přijít zhruba na 300 milionů korun a v plánu má přitom nákup čtyř až pěti souprav. Celá transakce v hodnotě až 1,5 miliardy korun by měla být financována pomocí bankovního úvěru a konečné rozhodnutí padne zhruba za měsíc.

Horko je i na autobusových linkách. Jančura hlásí, že průměrný počet cestujících jeho společnosti se na trase z Prahy do Karlových Varů zvýšil z patnácti na třicet jedna. „Udělali jsme si s pomocí brigádníků průzkum, z něhož vyplývá, že s námi jezdí o třicet procent více lidí než s konkurenční společností Asiana,“ tvrdí brněnský podnikatel. Bohužel údaje od konkurenční firmy se nám získat nepodařilo. Její výkonná ředitelka Šárka Litvinová se k tomu vůbec nechtěla vyjadřovat. Rozruch způsobily žluté autobusy i na trati Praha - Zlín, kde ještě před jejich vyjetím 1. dubna skončil jeden z konkurentů firma Housa Car.

HOTEL JSME KUPOVAT NEMĚLI

Šéf Student Agency naopak lituje, že koupil v Praze starý objekt s cílem přestavět ho na moderní hotel. „Měli jsme koupit pozemek a postavit hotel nový. Budeme totiž bourat více, než jsme si mysleli, a designeři se budou muset do značné míry přizpůsobit těm zdem, co tam zůstanou,“ lituje podnikatel.

RADIM JANČURA

Na Kubě si majitel Student Agency zavzpomínal na období před listopadem 1989. Mimo jiné tam se svojí přítelkyní navštívil i původní obyvatele „Ostrova svobody“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A…
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít