Navalnyj zatápí Putinovu režimu víc než celá opozice. Proto musí pykat

09. srpna 2012, 09:14 - David Klimeš
09. srpna 2012, 09:14

Až dosud byl Alexej Navalnyj v Rusku známý jako opoziční aktivista a vlivný blogger. Obviněním šéfa ruských vyšetřovatelů Alexandra Bastrykina ze špionáže pro Česko ale překročil Kremlem tolerovatelnou mez. Podle ruských vyšetřovatelů je najednou zlodějem deseti tisíc metrů krychlových dřeva za šestnáct milionů rublů (přes 10,2 milionu korun).

Protirežimní blogger rozjel svou osobní vendetu vůči šéfovi ruských vyšetřovatelů Alexandru Bastrykinovi, kterého v blogu s titulkem Český špión obvinil z podivných kontaktů se zemí Severoatlantické smlouvy. Příspěvek vyšperkoval pozměněnou obálkou příhod Krtečka Zdeňka Milera či fotomontáží Bastrykina vystupujícího z limuzíny na pražském Karlově mostě.

Navalnyj tak svérázně reagoval na nový sporný ruský zákon, který všem nevládním organizacím přijímajícím peníze z ciziny nařizuje označit se za „zahraniční agenty“. Odveta přišla vzápětí. Ze tři roky starého odloženého případu, v němž figuroval Navalnyj za údajně nevýhodné poradenství pro regionální vládu, se najednou stalo obvinění z rozsáhlé zpronevěry. V případu se osobně angažoval právě Bastrykin.

Navalnyj nesmí opustit Moskvu a čeká ho až desetiletý trest.
Blogger ironicky předznamenal cíl snažení Kremlu a připomněl osud padlého oligarchy Michaila Chodorkovského: „Chodorkovskij ukradl všechnu ropu a Navalnyj ukradl všechno dřevo.“

Proti straně šejdířů a zlodějů

Kdyby Navalnyj žil v jiné zemi, se svým organizačním talentem a nadšením pro moderní technologie by mohl být úspěšným politikem. Třeba jako italský komik Beppe Grillo, který také kolem svého blogu dokázal shromáždit tolik přívrženců, že dal dohromady úspěšnou stranu Hnutí pěti hvězd. V Rusku se však Navalnyj za své aktivity podíval na patnáct dnů do vězení a nyní mu hrozí další roky za mřížemi.

Jeho rodina si už prožila ranní policejní prohlídky. Jak se nyní navíc ukázalo, jeho kancelář byla prošpikována odposlouchávacími štěnicemi. Navalnyj to se svým typickým šibeničním humorem okomentoval slovy: „Že jste paranoidní, ještě neznamená, že vás nesledují.“

Tvrdý postup Kremlu dokazuje, že jeden osamocený blogger je nyní pro vládní elity větší hrozbou než všechny opoziční strany a hnutí dohromady. Vladimír Putin se sice k Navalnému nikdy nevyjádřil, ale hodně času strávil snahou zbavit vládní stranu Jednotné Rusko zlidovělého označení „strana šejdířů a zlodějů“, které jí udělil právě Navalnyj.

To Dmitrij Medveděv se ještě jako prezident neudržel a ve slabší chvilce na sociální síti převzal zápisek jednoho ze spolustraníků: „Pokud někdo v blogu použije obrat ‚strana šejdířů a zlodějů‘, tak je to zkurvené hovado.“ Navalného protirežimní aktivismus a odhalování korupce ve státních firmách ho pasovalo na faktického hlavního představitele opozice. Časopis Time ho letos zařadil jako jediného Rusa mezi sto nejvlivnějších lidí.

Nezvaný akcionář

Šestatřicetiletý Navalnyj, který se narodil blízko Moskvy, vystudoval práva a následně i finance se specializací na cenné papíry. Obě oblasti později zužitkoval ve svém antikorupčním tažení. V roce 2000 vstoupil do opoziční liberální strany Jabloko. Ve volbách v roce 2003 se ukázalo, jak schopným organizátorem je: Jabloko si všude pohoršilo, jen v Moskvě dokázala strana po kampani vedené právě Navalným zlepšit výsledky.

Od roku 2004 vedl moskevskou buňku strany po tři roky. Pak byl vyhozen. Dovolil si totiž požadovat „okamžitou rezignaci předsedy strany, jeho zástupců a znovuzvolení alespoň sedmdesáti procent ústřední rady“. Podle Jabloka však příčinou vyhazovu byly Navalného „národovecké aktivity“.

Blogger vytvořil obskurní sdružení Narod, zaštítil se „demokratickým nacionalismem“ a sbratřil se s dalšími nacionalistickými organizacemi bojujícími proti ilegální imigraci či třeba rusofobii. Do dalších voleb si věřil: „Přirozený nacionalismus cítí šedesát procent lidí, ale politicky to nikdo nevyužívá.“

Z jeho kariéry národoveckého politika ale nakonec mnoho nebylo. V mnohem větší známost vešel jako protikorupční bojovník. Jeho potyčky s Kremlem a účast na demonstracích jsou totiž daleko známější. A hlavním úspěchem Navalného jsou bitvy se státními monopoly.

V roce 2008 založil Unii menšinových akcionářů a postupně si nakoupil malé podíly v mnoha státem ovládaných společnostech jako třeba Surgutněftěgaz, Transněfť, Rosněfť, Gazprom, Sberbank či VTB. Všude se předvedl jako neodbytná osina v zadku požadující transparentnost při řízení podniků. V bance VTB se mu povedl první větší úlovek.
Koncem roku 2009 zveřejnil dokumenty, podle nichž banka prodala v Číně ropná pole přes prostředníka za zcela netržní cenu. Obohacení manažerů banky se odhaduje na 156 milionů dolarů.

O rok později se otřásla společnost Transněfť, když Navalnyj zveřejnil dokumenty svědčící o rozkradení čtyř miliard dolarů při stavbě ropovodu z východní Sibiře k Tichému oceánu. Jeho vzdělání právníka a specialisty na finanční produkty se vždy velmi hodily, vyvolané skandály nešlo jen tak zamést pod koberec.

Svou popularitu dokázal zúročit v desítkách iniciativ. Asi nejvýraznějšího úspěchu dosáhl s protikorupčním serverem RosPil. Ten, ač je zcela odkázán na dary sympatizující veřejnosti, už vybral od desítek tisíc lidí miliony rublů.

Český špion zasahuje

Koncem roku 2011 byl Navalnyj při protestech proti zfalšovaným parlamentním volbám odsouzen za demonstrování na patnáct dnů. Jeho rodina zažila prohlídku domu v časných ranních hodinách jako za sovětských časů. O rok později se nechal slyšet, že „je připraven“ kandidovat na prezidenta. Místo toho ale zůstal u organizování protestů. Na Vánoce řečnil k největší, více než stotisícové demonstraci: „Vidím dost lidí na to, abychom obsadili Kreml, jenže my jsme mírumilovná síla a zatím to neuděláme.“

Navalného si nejspíš v té chvíli začal pořádně všímat Kreml. V novinách se objevily například velmi nepovedené fotomontáže, na nichž je Navalnyj s hlavním nepřítelem Kremlu, uprchlým oligarchou Borisem Berezovským. V červnu ho soud odsoudil k pokutě třiceti tisíc rublů, kterou měl zaplatit poslanci vládní strany Jednotné Rusko za „morální újmu“. Té se měl dopustit, když v jednom rozhovoru prohlásil: „Když vstoupíte do Jednotného Ruska, jste zloděj. A když nejste zloděj, tak jste šejdíř, protože svým jménem kryjete ostatní zloděje a šejdíře.“


Čtěte také:

Ruská policie předvolala kritiky vlády, aby nemohli protestovat

Soudy potrestaly lídry ruské opozice vězením a pokutou

Tisíce Rusů demonstrovaly proti návratu Putina, došlo i na bitky


Vedle šikany, pomluv a pokut nyní došlo i na tvrdší metody. Už dlouho má Navalnyj nevyřízené účty s šéfem ruských vyšetřovatelů Bastrykinem. Toho nyní usvědčil z nedovoleného podnikání v Česku s firmou LAW Bohemia, což se příčilo jeho veřejným funkcím.

Bastrykina chrání imunita a důvěrné přátelství s Putinem, Navalného nechrání nic. Na zjevný Bastrykinův popud začalo znovu vyšetřování Navalného role někdejšího poradce gubernátora Kirovské oblasti, kdy měl nevýhodně radit s prodejem dřeva. Soud případ odložil, kauza teď znovu z politických důvodů ožila.

Lebeděvův chráněnec

Navalnyj se ale ještě nemusí vidět vedle Chodorkovského. Obvinění je natolik vachrlaté, že dost možná nevystačí ani u ruských soudů. Blogger má zároveň mocné zastání nejen v zahraničí, ale i u obyčejných Rusů, kteří podporují jeho protikorupční tažení.

Počítá se i jeho spojenectví s miliardářem Alexanderem Lebeděvem. Navalnyj reprezentuje jeho Národní rezervní banku ve správní radě Aeroflotu. Před měsícem Lebeděv oznámil, že na trh uvede novou debetní kartu, kdy z každé transakce půjde malý podíl na konto Navalného protikorupčního fondu. Lebeděv je ale zároveň zadobře s Putinem a nechal se slyšet, že kartu jako prvnímu nabídne právě prezidentovi. Po posledních událostech je velmi nepravděpodobné, že by s ní Putin cokoliv kdy zaplatil.


Alexej Anatolijevič Navalnyj

» narodil se 4. června 1976 v Butynu blízko Moskvy, v Moskvě v roce 1998 vystudoval práva a v roce 2001 dokončil studium financí

» v roce 2000 vstoupil do liberální strany Jabloko, po sedmi letech byl vyloučen za kritiku vedení a založil nacionalistické hnutí Narod

» známým se stal díky protikorupčním aktivitám – nejprve bránil Moskvany proti developerům a úřadům, z mnoha jeho aktivit je nejznámější protikorupční portál RosPil

» od roku 2008 nakupoval malé podíly v mnoha státních firmách, od nichž pak požadoval různé dokumenty – z rozkrádání usvědčil třeba Transněfť a další molochy

» za účast na protirežimních demonstracích byl několikrát vězněn, teď mu hrozí desetiletý trest za údajné rozkradení dřeva

» deník Vedomosti ho v roce 2009 označil za osobnost roku, v roce 2010 získal prestižní Yale World Fellow, podle časopisu Time patří ke stovce nejvlivnějších lidí

» s manželkou Julií má dvě děti, jeho blog patří k nejčtenějším v Rusku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít