Naučte se zhodnocovat peníze

23. října 2006, 00:00 - admin
23. října 2006, 00:00

Volné finanční prostředky řady firem nejčastěji končí na termínovaných účtech, což rozhodně není optimální cesta zhodnocení. V životě mnoha firem, kterým se podnikání daří, přijde okamžik, kdy začínají sklízet ovoce podnikatelských nápadů, vložené práce i počátečních investic.

Volné finanční prostředky řady firem nejčastěji končí na termínovaných účtech, což rozhodně není optimální cesta zhodnocení.

V životě mnoha firem, kterým se podnikání daří, přijde okamžik, kdy začínají sklízet ovoce podnikatelských nápadů, vložené práce i počátečních investic. Výnosy začínají převažovat nad náklady a na účtech se jim hromadí peníze, které momentálně - ať už v horizontu týdnů, měsíců či budoucích několika let - nepotřebují. „Máme zkušenost, že volné finanční prostředky nejčastěji končí na termínovaných účtech, ať už vyloženě krátkodobých, nebo s dvou až tříměsíční výpovědní lhůtou, což rozhodně není optimální cesta k výhodnému zhodnocení financí,“ říká obchodní ředitel ČSOB Asset Management Jaroslav Rozehnal. Podle jeho slov neexistuje jedna univerzální rada, ale naopak je ideální, když banka ušije řešení přímo na míru aktuální situaci i možnostem konkrétní společnosti.

Jednou z možností, jak volné peníze lépe zúročit, jsou investice do fondů. Mnohem větší zkušenost s nimi mají podnikatelé v západní Evropě, kde si s ohledem na dlouhou tradici budování soukromých firem více váží peněz, které vydělají. „Znamená to mimo jiné i to, že pokud mají finanční rezervu, snaží se ji uložit tam, kde bude efektivněji zhodnocena,“ připomíná Rozehnal. Západní Evropa je totiž zvyklá na nižší inflaci a tím pádem si podnikatelé považují každého procentního bodu navíc.

Volné peněžní prostředky, které mají podnikatelé k dispozici, většinou investiční poradci dělí do dvou skupin: na takzvané krátké a dlouhodobější peníze. Krátké peníze, kromě nějaké bezprostředně použitelné hotovostní rezervy, většinou firma potřebuje mít k dispozici asi do dvou až tří měsíců. „Ovšem i na tak krátkou dobu je škoda peníze nechat ležet ladem,“ upozorňuje Rozehnal a dodává: „Řadě klientů lze vedle standardních depozitních produktů doporučit vložení volné hotovosti do určitých typů podílových fondů, u nichž mohou i za krátký čas dosáhnout lepšího zúročení než na běžných či termínovaných účtech, a to dokonce téměř bez rizika.“

Dlouhodobější peníze si podnikatelé dávají stranou proto, aby měli rezervu pro případ nenadálých vydání, případně je hodlají využít za rok, za dva jako základ plánované větší investice. „Klientům připravujeme individuální investiční strategii, díky níž volné peníze co nejlépe zhodnotí a navíc ušetří i na daních,“ doplňuje Rozehnal. Banka podle něj ve všech případech zohledňuje všechny účetní i manažerské požadavky podnikatelů.

ČSOB všem zájemcům o investice nabízí kromě bezplatného poradenství i individuální správu aktiv, což vedle flexibilnější, individuálně sestavené a často také cenově výhodnější investiční strategie znamená také vyšší komfort, pravidelné informace o vývoji daného portfolia a i v dalších ohledech dokonalejší servis. Tato služba je k dispozici všem, kdo chtějí investovat víc než 10 milionů korun. Speciální podílové fondy pro malé a střední podniky jsou však k dispozici i v nižších objemech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít