Natřeno a zameteno

17. prosince 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
17. prosince 2012, 12:00

Ulice 28. října není zrovna bulvár pro líné nedělní procházky. Většina lidí tu jen se sklopenou hlavou proběhne. Pravda, letos jich podstatně přibylo poté, co magistrát zrušil stanici metra Národní třída, aby se podnikateli Sebastianu Pawlowskému hezky stavělo jeho Copa Centrum. Cestující tak musejí přebíhat z nedalekého Můstku.

Občas se ale vyplatí zvolnit krok a začít se rozhlížet. Kousek od Václavského náměstí tu stále funguje obchod, kde se čas zastavil před nějakými patnácti lety. V domě U Zlaté lyry sídlí drogista a obchodník železářským zbožím František Šruc, u něhož se dá koupit skoro úplně všechno. Kdo někdy sháněl v centru metropole obyčejný šroubek nebo pořádný kartáč ví, že je to téměř nadlidský úkol. Domácí potřeby vymřely, snad proto, že v centru už téměř žádné domácnosti nejsou.

Jedna z posledních oáz obyčejného zboží pro občany, která nám připomíná, že Praha 1 nejsou jen památky, dealeři drog a hampejzy na každém kroku, má na kahánku. Pan Šruc dostal výpověď – prý porušil smlouvu a prostory, které má dlouhodobě pronajaté od radnice první městské části, nabídl třetí straně. Bez ohledu na to, že Šruc své podnikání na hřebíček pověsit nechce, a tak by jen těžko dobrovolně svou prodejnu opouštěl, je na celé kauze zarážející především přístup Prahy 1.

Její starosta Oldřich Lomecký centru hlavního města šéfuje coby zástupce konzervativní strany (TOP 09), chová se ale jako centrální plánovač. Lidé prý o drogistické zboží v centru nestojí, místu by slušelo něco jiného a výnosnějšího. A kdo chce věci do domácnosti, může si pro to prý autem dojet do hobbymarketů mimo centrum. Člověk se jen hrozí, až se pan starosta rozhodne, že ve středu města nejsou potřeba ani pekárny (máme tu centrální supermarket), ani opravny obuvi (kdo bydlí na Praze 1, kupuje si jen nové boty).

„Politiku chápeme jako službu svobodnému jedinci,“ píše Oldřich Lomecký na svém webu. Zatím to ale vypadá – abychom zůstali u drogistické problematiky – že nám to pan starosta chce natřít a s některými hezky zamést. Jak je to s tou údajnou mravností, kterou se na webu ohání, bude mít šanci vysvětlit zítra, 18. prosince na Žofíně, kde se bude konat veřejné zasedání zastupitelstva. Možná, že se tu občané konečně dozvědí, proč radnice dává přednost maximalizaci zisku před zájmy posledních mohykánů z centra, kteří se cynickým kapitálem ještě nenechali vytlačit.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Sněhu vstup zakázán

Nečas válí, titul je náš

Šťastné a slevomatové


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít