Nastaly týdny zúčtování

27. března 2009, 20:04 - Pavel Matocha
27. března 2009, 20:04

Mirek Topolánek a Martin Bursík nezvládli své poslance

Napopáté to Paroubkovi vyšlo. Díky hlasům čtyř nespokojených poslanců z vládních stran se opozici podařilo vyslovit v Parlamentu vládě nedůvěru. Kabinet Mirka Topolánka tak minulý týden skončil v polovině svého volebního období.
Minulé úterý bylo v Poslanecké sněmovně nezvykle hektické a plné napjatých politických vyjednávání. Ještě dopoledne se zdálo, že předsedovi ČSSD se podaří dát dohromady jen 98 hlasů. Po obědě se ale karta otočila a pro vyslovení nedůvěry vládě bylo 101 hlasů. Díky poslancům Vlastimilu Tlustému a Janu Schwippelovi, kteří byli zvolení za ODS, a poslankyním Olze Zubové a Věře Jakubkové, zvoleným za Stranu zelených, se sociálním demokratům a komunistům podařilo svrhnout vládu.
Ve středu odjel Mirek Topolánek do Bruselu, kde si užil možná jedny ze svých posledních minut mediální slávy, když ostře zkritizoval protikrizová opatření americké vlády. A ve čtvrtek podal do rukou prezidenta České republiky Václava Klause demisi.

Obskurní sestava u Talmanové V bytě premiérovy partnerky Lucie Talmanové v předvečer hlasování o vyslovení nedůvěry vládě jednala podle deníku MfD zvláštní sestava. Jak zajistit dost hlasů pro vládu vymýšleli společně s předsedou vlády Topolánkem ještě náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a podnikatelé Petr Cibulka a Jaromír Soukup. Vskutku obskurní sestava.
Cibulka byl na ministerstvu financí poradcem Vlastimila Tlustého a když Topolánek Tlustého odvolával, řekl, že jedním z důvodů je i to, že Cibulka a další ministrovi spolupracovníci „řádili na ministerstvu financí jako černá ruka“. A když premiér vyhazoval z vlády ministryni školství Danu Kuchtovou, zdůvodňoval to i tím, že její náměstek Jaromír Soukup chtěl na ministerstvu vydělávat na dotacích z Evropské unie. Majitel mediální agentury Médea Jaromír Soukup se podílel na předvolební kampani Zelených do Poslanecké sněmovny, ale pak se ve zlém rozešel s jejich předsedou Martinem Bursíkem.
Minulý týden se Topolánek oběma omlouval a prosil je o pomoc při zajištění loajality u rebelujících poslanců ODS a Strany zelených. Se Soukupem jednal Topolánek ještě v úterý dopoledne ve sněmovně a podle MfD byly zejména hlasy Zubové a Jakubkové přislíbeny. Jenže brzy odpoledne při jednání s Jiřím Paroubkem a Jaroslavem Tvrdíkem se čtveřice zákonodárců Tlustý, Schwippel, Zubová a Jakubková měla rozhodnout hlasovat proti Topolánkově vládě.

Vylučování zrádců Osudné úterní odpoledne se v parlamentu vedla několikahodinová bouřlivá rozprava. V sérii projevů poslanců obou táborů nezaznělo nic nového ani překvapivého. V podvečer, když se přistoupilo k hlasování, již bylo zřejmé, že tentokrát to Topolánek neustojí. V 18.30 hlasování skončilo a přesně potřebnou většinou 101 hlasů vyslovila Poslanecká sněmovně vládě nedůvěru.
Vzápětí poslanecký klub ODS vyloučil ze svých řad Vlastimila Tlustého a objevily se snahy i o vyloučení Tlustého a Schwippela ze strany. Z Jánského vršku zaznělo, že pokud tyto dva zrádce nevyloučí jejich mateřské organizace v Rakovníku a Zadní Třebáni, tak by ODS měla tyto buňky zrušit.
Poslankyně Zubová a Jukubková byly Stranou zelených vyloučeny již před pár týdny.

Martin se mýlil, Kaťuško Před rokem poslal předseda zelených dosti složitou cestou e-mail své milé Kateřině Jacques. Tehdy neunesl porážku svého kandidáta při volbě prezidenta a o absentující poslankyni Zubové napsal: „Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, Kaťuško. Políbení Martin.“ Dnes vidíme, že se Martin Bursík mýlil. Ani silou je ke spolupráci nedonutil.
Tentokrát neunesl porážku Mirek Topolánek. Reportéra České televize, který skrytě natočil jeho přítele Marka Dalíka, nazval šmejdem. A z inscenace pádu své vlády obvinil prezidenta Václava Klause a pražského primátora Pavla Béma. Radiožurnálu i České televizi Topolánek sdělil, že na Hradě slavili až do půl druhé ráno a že podobně se radovali i na pražském magistrátu a v Kremlu. Vyhrávat umí každý buran. Unést porážku je složitější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít