Našlápnuto k další recesi

05. srpna 2011, 20:03 - Tomáš Pergler
05. srpna 2011, 20:03

Trhy

Světová ekonomika má za sebou další temný týden. Obavy investorů z recese ve Spojených státech a dalšího rozšíření krize v eurozóně vymazaly na akciových trzích 2,5 bilionu dolarů. Tomu, že se 5. srpen 2011 možná zapíše jako černý pátek na evropských burzách, nakonec nezabránila ani příznivější data o vývoji nezaměstnanosti v USA. Globální pokles na kapitálových trzích znovu ukázal hlavně na fatální chorobu starého kontinentu. Trhy ztratily důvěru v akceschopnost evropských politiků a daly to nemilosrdně najevo. Skepsi vyvolaly hlavně neshody politických lídrů v tom, jak zabránit expanzi dluhové krize do Itálie a Španělska. Svůj podíl na frustraci má také Evropská centrální banka (ECB), která kupovala irské a portugalské státní dluhopisy, italské a španělské ale nechala jejich osudu i poté, co se úrokové míry desetiletých bondů těchto zemí vyšplhaly nad psychologickou hranici šesti procent. „Mohla by to už ECB brát vážně, prosím?“ zanaříkal si Holger Schmieding, hlavní ekonom privátní banky Berenberg pro agenturu Bloomberg. Sami členové Evropské komise a ECB museli přiznat, že trhy reagují jinak, než se očekávalo po červencovém summitu, na němž se dohodlo navýšení gigantické finanční pomoci Řecku.
Asi v nejnezáviděníhodnější pozici se ocitl italský premiér Silvio Berlusconi. Bezradnost jeho administrativy dokazuje i nařízená razie v kancelářích mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor’s a Moody’s. Ve skutečnosti je Berlusconi odkázán na to, na čem se dohodnou ostatní. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy ho ostatně v pátek ani nepřizvali k mimořádným rozhovorům na rozdíl od španělského předsedy vlády José Luíse Zapatera.
Není vyloučeno, že globální otřes na akciových trzích si vyžádá koordinovanou odpověď na úrovni G20 podobně jako v roce 2008. Jak ale připomínají ekonomové, politici a finančníci mají k dispozici daleko skromnější možnosti řešení než tehdy. Úrokové sazby už v řadě zemí není kam snižovat a ani zvyšování fiskálních výdajů nepřichází v úvahu, vždyť dluhy přerůstají doslova přes hlavu. Bude zajímavé, s jakou razancí se do řešení zapojí Čína, která jako asi jediná z globálních hráčů může říci, že má dostatek, respektive nadbytek prostředků. (pto)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít