Našel se zachránce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Našel se zachránce

, Tomáš Skřivánek,
Našel se zachránce
Zdroj: Euro.cz

Mimoburzovní trh získal ve skupině Fio strategického investora

Zlaté časy má RM-Systém dávno za sebou. Mimoburzovní obchodník s cennými papíry byl na vrcholu slávy v druhé polovině devadesátých let, kdy jeho prostřednictvím proměňovali kuponověprivatizační akcionáři své investice na hotovost. Tato éra skončila takzvanou třetí vlnou kuponové privatizace organizovanou Motoinvestem Pavla Tykače, která vešla do historie pod sloganem „Drobní akcionáři, plačte“. Pak to šlo z kopce i s RM-Systémem. Obraty klesaly, aktivní retail k sobě postupně přetáhli online burzovní obchodníci s cennými papíry jako Patria Direct, Fio nebo Brokerjet České spořitelny. Při koupi někdejšího vlastníka RM-Systému, PVT, konsorciem složeným z polské softwarové společnosti Procom a české banky J&T pak šlo spíše o jiná aktiva. RM-Systém vlastně nikdo nechtěl a nakonec ho získala spolu s nemovitostním portfoliem J&T. Ta nakonec na odepisované firmě dokázala ještě před jejím prodejem finanční skupině Fio pěkně vydělat.

Koupeno za devadesát milionů.

Vlastníci skupiny Fio, kteří na konci prvního zářijového týdne RM-Systém od J&T koupili, za něj dle informací týdeníku EURO zaplatili od 60 do 100 milionů korun. „RM-Systém koupily od J&T dvě fyzické osoby ovládající skupinu Fio. Každá z nich zaplatila 44 milionů korun. Za další dva miliony získala část organizátora trhu samotná skupina Fio,“ citoval zdroj obeznámený s transakcí deník Právo. Vlastníky skupiny Fio, do které patří Fio burzovní společnost, Fio družstevní záložna, Fio leasing a Fio consulting, jsou Petr Marsa (42) a Romulad Kopún (37). Mluvčí skupiny Fio odmítl prozradit, jak byla transakce financována. „Je to soukromou věcí vlastníků. Nebyly použity ani peníze obchodníka s cennými papíry, ani družstevní záložny,“ řekl týdeníku EURO Ján Franek.
Kopún s Marsou mají rozsáhlé podnikatelské aktivity i mimo skupinu Fio, takže zaplatit devadesát milionů, případně i z vlastních úspor, pro ně nemuselo být velkým problémem. Kopún například vlastní firmu VVISS zabývající se dovozem ovoce a zeleniny, Marsa zase spolu s Martinem Ulčákem vlastnil poradensko-investiční firmu Atlanta Safe.

Jak dohnat handicap.

Pro Fio má koupě RM-S jednoznačně logiku. Doba krachů kampeliček už pominula a Fio družstevní záložně se dobře daří. Dlouhodobě se její management netají snahou o transformaci ve standardní banku. Získání dalších několika desítek obchodních míst RM-S mu může napomoci tohoto cíle dosáhnout. „Koupě RM-Systému má pro nás díky našemu zaměření na retailové klienty v oblasti obchodování s cennými papíry jednoznačné synergické efekty. Společnost chceme dlouhodobě rozvíjet, a to především v šíři produktů a počtu obchodovaných emisí. Věříme, že spojení tradiční silné značky RM-S a zkušenosti Fio jako jednoznačného lídra inovací na českém kapitálovém trhu bude přínosem zejména pro drobné a středně velké investory,“ uvedl Ján Franek, mluvčí skupiny Fio.
Pro Fio je to každopádně příležitost vyrovnat handicap, který jeho online broker má proti společnostem Patria a Brokerjet, které mají za sebou zázemí velkých bankovních domů s rozsáhlou pobočkovou sítí. Především kvůli slabšímu počtu obchodních míst se na Fio začaly Patria a Brokerjet v posledním roce měřeno počtem klientů a transakcí dotahovat. Fio mělo v pololetí přes sedm tisíc klientů, počet klientů Patrie i Brokerjetu se již blíží šesti tisícům.

Zájem měla také Patria.

Kromě padesáti osmi obchodních míst, která jsou všechna v pronajatých prostorách, je ale hlavním aktivem RM-S klientela. Za poslední rok přes mimoburzovní trh obchodovalo padesát tisíc klientů, šest tisíc z nich má internetovou aplikaci a patří mezi aktivnější. Hlavním pokladem je ale historická databáze. Od založení v roce 1993 nakoupily nebo prodaly cenné papíry prostřednictvím RM-S více než tři miliony zákazníků. Není divu, že v tendru na získání firmy nebylo Fio samo. Jak tvrdí několik zdrojů, zájem měla také společnost Patria. Ta ale nakonec nebyla ochotná zaplatit za RM-S tolik jako Fio. „Máme k dispozici obchodní síť ČSOB, pobočky RM-S pro nás neměly žádnou cenu, představovaly pro nás jen náklady na likvidaci a propouštění zaměstnanců. Pro Fio naopak hodnotu mají,“ řekl týdeníku EURO zdroj ze společnosti Patria.
To, co naopak žádnou cenu nemělo ani pro jednoho ze zájemců, je obchodní systém pronajatý od PVT. Fio jej nahradí vlastní aplikací, a stejně prý uvažovala také Patria. Fio navíc chce již brzy snížit ceny za transakce a zavést možnost obchodovat na úvěr, aby RM-S začal být atraktivní pro investory a spekulanty, kteří nyní obchodují prostřednictvím systému Kobos pražské burzy. Šanci zaujmout má, především díky tomu, že obchody se na RM-S realizují okamžitě v čase T+0, zatímco na burze je standardní připsání cenných papírů či hotovosti na účet se dvou až třídenním zpožděním.

Vydělali na squeeze-outech.

Banka J&T může být se svým tříletým vlastněním RM-S velmi spokojená. Kromě toho, že cena, za kterou organizátora trhu prodala, je násobně vyšší než cena, za kterou ho koupila, vydělala slušné peníze i na transakcích, které jeho prostřednictvím v posledních letech proběhly. Krátce po vstupu do RM-S totiž díky souhře historických okolností začaly masově probíhat dobrovolné odkupy akcií a v loňském roce i squeeze-outy. Pro oba tyto typy transakcí byl RM-Systém ideální platformou a většina společností, která vyplácela minoritní akcionáře, si jej také pro tuto transakci zvolila. A RM-S si za tuto službu, ve které neměl rovnocenného konkurenta, nechal dobře zaplatit. Doba odkupů a squeeze-outů je ale pryč. J&T se navíc na retail příliš neorientuje, a proto je více než logické, že hledala pro RM-S nového vlastníka. Na retail orientovaný nový vlastník – skupina Fio – má minimálně teoreticky velkou šanci tradiční značku spojenou s kuponovou privatizací oživit.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze