Naše duše vyzařuje na povrch skrz naše oblečení,

29. října 2002, 00:00 - (na)
29. října 2002, 00:00

říká v rozhovoru vizážista Michal Zachar Michal Zachar se již 14 let věnuje jednotlivcům i firmám a pomáhá jim při utváření celkového image. Kromě klasického poradenství v oblasti oblečení a make-upu se orientuje i na další důležité faktory, jakým je mimo jiné ineverbální komunikace.

říká v rozhovoru vizážista Michal Zachar

Michal Zachar se již 14 let věnuje jednotlivcům i firmám a pomáhá jim při utváření celkového image. Kromě klasického poradenství v oblasti oblečení a make-upu se orientuje i na další důležité faktory, jakým je mimo jiné ineverbální komunikace. Je lektorem Make-up Academy a členem sdružení vizážistů Pei.

Můžeme se naučit mít šmrnc, nebo je to dar, se kterým se musíme narodit?

V rozené máme např. dýchání, spánek, příjem a výdej potravy, rozmnožování. Mít svůj styl, eleganci a vkus se však učíme po celý život. Je to náš osobní estetický úsudek, podléhající průběžným změnám. Tvoří jej estetická vnímavost, všeobecné vzdělání, zkušenosti i osobnost dotyčného jedince. Dá se mu naučit.

Hvězdy showbyznysu mají své módní návrháře a stylisty.Jsou podobné služby dostupné i široké veřejnosti?

Tyto služby jsou vhodnější právě pro širokou veřejnost, která je schopna ocenit jejich široký záběr. Proměna hvězdy showbyznysu je laděna s určitým efektem, který je většinou pro běžný život hůře napodobitelný. Moje představa, kterou ve své práci i realizuji, je klientky a klienty naučit pracovat se svou vizáží tak, aby na konci tohoto procesu byli zcela samostatní a používali mě hlavně na speciální příležitosti.

Jaký typ žen těchto služeb nejčastěji využívá?

Všechny věkové i sociální kategorie. Největší množství dotazů a změn je při vystřídání zaměstnání nebo posunu na pracovní pozici. Menšinu, což je pro ženy i nás muže obrovská škoda, tvoří dámy, které se prostě chtějí líbit. Ty jdou za změnou především kvůli sobě samým, nikoliv na přání či rozkaz někoho jiného.

Co by nemělo chybět v šatníku moderní ženy? Na co bychom měly dbát při nakupování garderoby?

Co se týká šatníku a jeho uspořádání - preferuje se individualita a osobitost. To znamená více prvků vzájemně kombinovatelných. Důraz je kladen stále více na doplňky a jejich perfektní zpracování. Dle mého názoru tvoří image detaily. Doplňky jsou hlavními detaily naší vizáže. Při výběru oblečení dávejte důraz nikoliv pouze na kvalitu materiálů, ale i na kvalitu zpracování. Hitem příštího roku budou opět kratší sukně, takže by rozhodně neměly v šatníku chybět.

T ato rubrika je určena především podnikatelkám. Existují v oblékání pravidla, která by tyto ženy měly striktně dodržovat, nebo je v dnešní době dovoleno už téměř všechno?

Společenské konvence jsou dnes vůči ženám otevřenější než, řekněme, na počátku minulého století. To však neznamená, že se v naší kultuře nevyskytují ustálená pravidla chování, která bychom raději neměli překračovat. Příkladem budiž pravidlo, že pod světlou až průhlednou blůzku si nevezmu černou podprsenku. Kolik žen ho ale dnes a denně porušuje? Etiketa pro ženy v pravém slova smyslu neexistuje, a pokud s ní někdo přijde, bývá to většinou kvůli penězům. Pro manažerky používající sako by, stejně jako pro pány, mělo platit, že pod ním nosí košile či blůzky s dlouhým rukávem. Základem poradenství je ladit individuálně směrem k typu, tvaru postavy, pracovnímu zařazení, charakteru firmy. Pokud se tyto věci nezapojí při přípravě image - není většinou stravitelný. Stylista vyhazuje čas a klientka peníze i další zájem o tento typ služby.

Jaké jsou podle vás nejčastější stylové prohřešky? Co si myslíte například o vzorovaných punčocháčích?

Stylové prohřešky vnímám jako nepochopení toho, čeho (a hlavně jakým způsobem) chci dosáhnout. Vzhled by měl odpovídat tomu, o čem dnes na jednání mluvím. Stejně se dá vybrat barva oblečení vhodná pro situace výbušné, zvednutí platu nebo uklidnění manžela.Vzorované punčochy jsou super, chci-li zdůraznit svou ženskost a nohy. Na pracovní schůzky jsou však naprosto nevhodné. Tam má být pozornost sváděna jiným směrem.

Říká se, že šaty dělají člověka. Mají také kouzelnou moc, abychom se my sami cítili lépe?

Šaty o nás prozrazují každou chvíli, kdy je nosíme, dle svých barev a tvarů tolik, že bychom se asi divili, co všechno máme napsáno ve svém image. Všechno! Naše duše vyzařuje na povrch právě skrz naše oblečení. A pokud platí, že člověk má rád především sám sebe, měl by už konečně přestat naslouchat různým našeptávačům a věnovat se hlavnímu zákazníkovi svého image - totiž sám sobě. Naučit se mít rád sám sebe a sebevědomí - to jsou kouzla, díky kterým se ti lidé, kteří již svého vizážistu mají, cítí lépe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít