Náš soused Brit - Euro.cz

Přihlášení

Náš soused Brit

, Kateřina Menzelová,
Náš soused Brit
Zdroj: Euro.cz

Čeští manažeři a podnikatelé mají zájem kupovat nemovitosti v cizině

Britové a Němci figurují nejvýše na žebříčcích kupců zahraničních nemovitostí v Evropě. Stále častěji se ale mezi zájemci o lukrativní objekty v cizině objevují i Češi. A další zřejmě brzy přibudou. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 320 českými manažery a podnikateli provedla realitní společnost Rellox. Téměř polovina z respondentů považuje investici do realit v zahraničí za výhodnou, pouhých osmnáct procent je opačného názoru. Jak se dalo očekávat, mezi potenciálními kupci převládá zájem o rezidenční nemovitosti, překvapivě ale přes čtyřicet procent oslovených by dalo přednost nákupu komerčních objektů.

Nejvíce láká Španělsko.

Realitní kanceláře – stejně jako průzkum – tvrdí, že mezi Čechy jsou nejžádanější apartmány a domy ve Španělsku. Stejný „vkus“ má i zbytek Evropy. Výzkum společnosti Analista Financieros Internacionales uvádí, že v následujících pěti letech dosáhne poptávka po „druhých domovech“ ve Španělsku 175 tisíc až 800 tisíc nemovitostí ročně. Více než polovina této poptávky se očekává od cizinců, především Angličanů a Irů.
Bungalov či apartmán se v turisticky atraktivním Španělsku dá pořídit za 110 tisíc až 140 tisíc eur. Lidé si začali uvědomovat, že nemovitost mohou využívat nejen k rekreaci, ale též jaké výhodnou investici. „Zatím se ale nejedná o to, že by se Češi do Španělska stěhovali na důchod, jde spíš o rekreační či podnikatelské aktivity. Pokud totiž klient ve Španělsku vydělává, tak zjistí, že je tam levněji než doma – například DPH je nižší,“ tvrdí Petr Wimmer z realitní kanceláře Palladium Reality.
Oblíbenou destinací mezi zájemci o zahraniční rezidenční nemovitosti je také Chorvatsko. Protože je země na cestě stát se členem Evropské unie, předpokládají odborníci na realitní trh vzestup cen nemovitostí o více než 100 procent. Dnes jsou v Chorvatsku ve srovnání se Španělskem ceny nemovitosti výrazně nižší. Na druhou stranu ale nákup domu nebo bytu a vyřízení hypotéky je podstatně složitější než ve Španělsku. „Chorvatsko má, co se týká právní úpravy, smíšený typ nákupu nemovitostí. V praxi to znamená, že volně mohou nakupovat reality jen ti cizinci, v jejichž státě je umožněn Chorvatům volný nákup objektů,“ vysvětluje Petr Zýka ze společnosti Rellox. Pokud by si tedy Čech chtěl koupit dům, musí nejprve založit obchodní společnost, prostřednictvím které transakci uskuteční.

Hypotéku raději v cizině.

Ve většině případů, kdy nakupují Češi zahraniční nemovitost, platí prostřednictvím hypotéky. Nový zákon o dluhopisech zjednodušil získat úvěr od banky na objekty v cizině. Při čerpání hypotéky lze totiž ručit nemovitostí, která se nachází nejen v Česku, ale také ve členských zemích Evropského hospodářského prostoru. V praxi je vyřízení takovéto hypotéky velice zdlouhavé. České banky se totiž obávají přijmout zahraniční nemovitost jako zástavu. „Problémem je reálné ocenění objektu,“ tvrdí Pavel Kuhn, zástupce ředitele úseku financování nemovitostí a hypoték České spořitelny. Dodává, že daleko jednodušší je, pokud může zájemce o hypotéku na zahraniční nemovitost ručit nějakou realitou v Česku. „Doposud jsme měli pouze dva případy, kdy jsme poskytovali hypotéku na nemovitost v zahraničí. V obou kupující ručili tuzemskými nemovitosti,“ doplňuje Kuhn.
Kupec má také možnost vzít si úvěr od zahraniční banky. Ve většině případů nejsou Češi při čerpání hypotéky v zahraničí nijak omezeni. Úvěry se poskytují takřka za shodných podmínek jako v Česku. Některé banky, například v Německu, nabízejí na rozdíl od českých bank i výhody, jako splátkové prázdniny, kdy klient na předem sjednanou dobu může přerušit platby. Podobně jako v Česku musí žadatel o úvěr v cizině prokázat dostatečné příjmy, ze kterých bude půjčku splácet. Jako doložení příjmů lze však v zahraničí použít i nájemní smlouvu, na jejímž základě bude nemovitost pronajata.
Průzkum společnosti Rellox ukázal, že čeští podnikatelé mají kromě nákupu objektů druhého bydlení v cizině zájem také o komerční nemovitosti. Mezi nejžádanější patří sklady, průmyslové nemovitosti, pozemky a prostory k pohostinství, jako jsou hotely a restaurace. „Lze předpokládat, že většina firem bude přemisťovat výrobní zázemí směrem za levnou pracovní silou dále na východ Evropy nebo do Asie. V těchto zemích budou mít zájem o průmyslové nemovitosti, sklady pozemky. Naopak na rozvinutých trzích, například v Evropské unii, budou chtít firmy spíše prodávat a budou hledat nemovitosti jako kanceláře pro svá obchodní zastoupení a prodejní prostory,“ říká Jan Rejcha z realitní firmy Rellox. Z České republiky v současné době vyváží přibližně 37 tisíc českých firem, ale pouze několik desítek z nich má přímé zastoupení v zahraničí. Zástupci realitních společností se domnívají, že tento trend se v budoucnu změní.

Kde by nakupovali čeští manažeři
Preferované destinace pro nákup komerčních nemovitostí

 • Německo
 • Polsko
 • Bulharsko
 • Ukrajina
 • Velká Británie
 • Itálie
 • Španělsko
 • Turecko

Pozn. Žebříček je sestaven bez udání pořadí.

Preferované destinace pro nákup rezidenčních nemovitostí

 • Španělsko
 • Itálie
 • Chorvatsko
 • Francie
 • Řecko
 • USA

Zdroj: Rellox