Náš člověk v Budapešti: Švagrovské šarvátky

25. února 2014, 09:21 - Gregor Martin Papucsek
25. února 2014, 09:21

Maďarský ministr zemědělství Sándor Fazekas a jeho rakouský kolega Andrä Rupprechter se spolu nebaví. Měli se sejít koncem ledna, ale Rakušan se na mezinárodní akci Grüne Woche (Zelený týden) v Berlíně opět pustil do maďarských regulí kolem vlastnictví půdy. Proto mu Fazekas vzkázal: Nepovažuji za potřebné setkat se s člověkem, který permanentně uráží Maďary.

S ohledem na dlouhou společnou historii se obě strany dosud považovaly za „švagry“. Hlavně když šlo o lehčí oblasti společných zájmů, například fotbal. Familiárním vztahům je ale konec, protože budapešťské motto zní: Maďarskou půdu Maďarům (a ne Rakušanům).

V plné míře ho odráží zákon o půdě přijatý v parlamentu loni na podzim a nedávno s drobnými změnami opět potvrzený. V legislativě přes úpravy zůstala tvrdá omezení vůči cizincům. Majiteli půdy mohou být pouze ti, pro které je zemědělství způsobem života, vlastník může žít maximálně ve dvacetikilometrovém okruhu od pozemku, který obhospodařuje.

Koupi schvalují místní „půdní komise“, které zkoumají zázemí zájemce. Cizí občan musí mít povolení k pobytu tři roky, až tehdy mu vzniká nárok na koupi maďarské půdy. Omezení platí i v jiných zemích, ale Rakušané jsou nervózní kvůli takzvaným kapesním smlouvám, tedy dřívějším ilegálním dohodám. Rakouští kupující a maďarští prodávající je schovávali a chtěli legalizovat v okamžiku vypršení moratoria na vlastnictví půdy pro cizince, čili po 1. květnu.

Půdu si gazdové z Burgenlandu mezitím fingovaně pronajímali a denně ji přes hranice na traktorech jezdili obrábět. Teď na ni má předkupní právo stát, nelegálně nabytý majetek může dokonce zkonfiskovat bez náhrady. Podvodníkům hrozí až tři roky vězení. Odhady přitom hovoří o dvou stovkách rakouských hospodářů, kteří takto obrábějí 200 tisíc hektarů.

„Vídeň brání kapesní smlouvy, podvodníky a spekulanty,“ rozčiloval se nedávno Fazekas, který je rozčertěný, jako když uherští kuruci bojovali proti habsburským labancům. Za Vídeň se ale v této válce dost možná postaví Brusel. Evropská komise si totiž na maďarský zákon chce posvítit, protože má podezření, že omezuje svobodný pohyb kapitálu.


Čtěte také:

Zemědělskou půdu budou moci vlastnit pouze maďarští malorolníci

Maďarsko se strachuje o levnou půdu i rolníky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít