Nařízená změna adres vyvolala nevoli

14. srpna 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
14. srpna 2006, 00:00

URČENÍ SÍDLA FIREM Od 1. září se mají změnit adresy na skoro šesti stovkách pošt. Musejí kvůli tomu podnikatelé měnit i zápisy v obchodním rejstříku? Údajně ne, jisté to ale není. Změna zápisu stojí tisíc korun. Proti nařízení telekomunikačního úřadu se odvolala i pošta, takže možná ani nezačne platit.

URČENÍ SÍDLA FIREM Od 1. září se mají změnit adresy na skoro šesti stovkách pošt. Musejí kvůli tomu podnikatelé měnit i zápisy v obchodním rejstříku? Údajně ne, jisté to ale není. Změna zápisu stojí tisíc korun. Proti nařízení telekomunikačního úřadu se odvolala i pošta, takže možná ani nezačne platit.

Nařízením Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by se od 1. září měly změnit názvy u 593 pošt v republice. Česká pošta tak musí měnit tiskopisy, razítka a informovat veřejnost. To vše by ji mělo přijít na devět milionů korun. Celá monstrózní akce je zatím pozastavena, protože pošta se odvolala a ČTÚ nejspíše jejím námitkám vyhoví. Nehrozí mu totiž jen spor s poštou, ale i s jednotlivými podnikateli.

JDE JEN O POŠTU, NEBO I O ADRESU?

Podle platného práva by každá firma v působnosti změněné poštovní adresy měla také změnit svůj zápis v obchodním rejstříku, ohlásit změnu provozovny na živnostenském úřadu a informovat finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení, úřad práce, příslušné zdravotní pojišťovny… A to vše, aniž by se hnula z místa třeba jen o centimetr.

Kromě administrativy to stojí i peníze - jen změna v obchodním rejstříku přijde na tisíc korun. Potvrzují to informace z ministerstva spravedlnosti, které dokonce o uvažované změně nebylo předem informováno. „V obchodním rejstříku jsou zapisovány adresy sídla či místa podnikání. Pokud dojde ke změně této adresy, pak musí navrhovatel za její změnu zaplatit tisícikorunový soudní poplatek,“ tvrdí zaměstnanec ministerstva Jaroslav Martaus.

To je dopad, který ČTÚ předem nejspíš nepředpokládal. Samotná pošta ujišťuje, že zásilky je schopna dodávat i na „staré“ poštovní adresy. Zejména tehdy, budou-li v pořádku poštovní směrovací čísla. S tímto pojetím souhlasí i advokát Oldřich Choděra. „Není důležité, na jakou adresu pošta doručuje zásilky, ale zda podle práva funguje adresa - tedy místo sídla firmy,“ upřesňuje.

SOUDIT SE JE MOŽNÉ I O NEČEKANÉ MALIČKOSTI

Další právníci jsou ale opatrnější. „Pokud by po prvním září některá firma ve smlouvě uvedla jinou než platnou adresu, mohlo by to v případě soudního projednávání vést k možnosti napadení protistranou kvůli uvedení v omyl, zavádějící adresy a možná i dalším věcem,“ domnívá se zkušený právní poradce z Prahy, který se specializuje právě na vyhledávání mezer v zákonech a vyhláškách. I podle něj je ale základním vodítkem poštovní směrovací číslo - záleží ale na tom, zda ho má firma zapsané v oficiálních dokumentech a státních registrech.

„Nepamatuji tak plošnou razantní změnu adres, u sporů by asi musel rozhodovat soud případ od případu. Ale asi by bylo všem jasné, že jde o výmluvu,“ oponuje právnička z Brna.

RYBITVÍ, RYBITVÍ, RYBITVÍ…. Ve většině změněných poštovních adres navíc nepůjde o zásadní změny, takže si jich leckdo ani nevšimne. Je ovšem několik výjimek, kde dochází k výrazné změně celé adresy. Každý milovník populární hudby ale asi bude znát díky skupině Yo Yo Band obec Rybitví - tato východočeská vesnice má ale dosud stále adresu Pardubice 20 (PSČ: 533 54) a nyní by se měla dočkat označení podle svého vlastního jména. Takových zásadních změn je po celé republice jen sedm, ale právě v nich by mohly mít podle některých právních posudků firmy případné problémy.

CHTĚLI JSME ULEVIT ZÁKAZNÍKŮM, ŘÍKÁ ČTÚ „Nebylo úmyslem ztěžovat situaci firmám ani lidem, právě naopak,“ říká Eduard Prandstetter z odboru regulace pošt ČTÚ. Úřad hodlal zjednodušit náročné a zbytečné vypisování adres a vyloučit nelogické názvy pošt, které nesouvisely s názvem obce. S Českou poštou je přitom domluveno, že dopisy dojdou k adresátům, ať už budou psány postaru nebo podle nové poštovní adresy.

„Starý, nezměněný název adresní pošty na poštovních zásilkách nebude mít sebemenší vliv na jejich doručení. Dopis nadepsaný Temelín-elektrárna vždycky dojde k elektrárně a dopis nadepsaný Brumov-Bylnice (a nebo třeba i jen Bylnice) dojde do BrumovaBylnice - pokud na něm bude také správné směrovací číslo,“ souhlasí mluvčí pošty Dita Václavíková. Pošta už do změn razítek a tiskopisů investovala milion korun z celkových odhadovaných devítimilionových nákladů.

Obě organizace se ale ještě v posledních dnech snaží vymyslet konkrétní řešení situace, na kterou není řada klientů pošty připravena. „Česká pošta podala odvolání. A já jsem nakloněn, po zjištění a ověření dalších okolností, tomuto odvolání vyhovět,“ řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Z REGIONŮ PŘICHÁZEJÍ NEPŘÍZNIVÉ OHLASY „Vzbudilo to velikou nevoli,“ říká starosta města Rájec Petr Klimek. Tento místní politik na jižní Moravě mluví o ohlasech, když se lidé dozvěděli, že na místní poště v Jestřebí se vytratí název této přidružené obce a zůstane pouze Rájec.

Není to jediná změna. Právě jižní Morava je navrhovaným schematem označení pošt postižena snad nejvíc. Z názvů adres by se totiž měly odstranit místní upřesnění jako „na Moravě“ nebo „u Brna“.

DVANÁCT A DOST? Poštovní označení obce by mělo mít pokud možno jen 12 písmen. To ale leckde nelze zajistit. Výjimkou je oficiální název obce. Například pošta Bohuslavice nad Metují se bude jmenovat pouze Bohuslavice. Přídomek nad Metují není součástí oficiálního názvu a sloužil jen k odlišení. Naopak název pošty Bohuslavice u Zlína zůstává beze změn, protože oficiální název obce je takový, vysvětluje pošta.

Jinde to teoreticky nepůjde. Například na Valašsku. Obec Brumov-Bylnice vznikla v roce 1964 sloučením samostatných obcí Brumov a Bylnice. Název má tedy složený z třinácti písmen. Od 1. září se pošta Bylnice-1 má jmenovat jen Brumov. „Podle názvu obce, kde se nachází,“ vysvětluje Ivo Mravinac z České pošty.

Obyvatelům se to nelíbí. Už před více než čtyřiceti lety byli proti spojení a rivalita trvá dodnes. „Celé čtyři roky se snažím, aby nikdo neměl pocit křivdy. V jedné části obce máme fotbalový klub třetí ligy i kostel, druhé jsme dali novou hasičskou zbrojnici a podporujeme různé tamní spolky. Je to velice citlivá záležitost,“ říká starostka Milena Kovaříková. „Já jako starostka bych si nikdy nedovolila použít jen název Brumov, jde o princip,“ uvádí.

HRÁDKY, LHOTY, VSI…

Další problémy lze čekat v případě zavedení nového systému u obcí, které mají podobné názvy. V češtině je jich hned několik. Pošťáci se obávají, že dopisy se v případě zavedení nového systému začnou „toulat“. Přátelé z dovolené si ještě vzpomenou na adresu Hrádek nad Nisou, Červený Hrádek, Hrádek u Nechanic a další. Vybavit si ale příslušné PSČ může být problém a dopis pak putuje dlouhou cestou přes několik poštovních provozoven.

POŠTY, KTERÉ MAJÍ ZMĚNIT NÁZEV

PSČ Původní název Nový název

257 42 Krhanice Týnec nad Sázavou 2

549 84 Broumov 5 Heřmánkovice

549 82 u Meziměstí Broumova 4 Vernéřovice

533 54 Pardubice 20 Rybitví

763 34 Brumov-Bylnice 3 Sidonie

671 91 -Vranov přehrada nad Dyjí Štítary

777 00 Olomouc 7 Velký Týnec 2

Pramen: Česká pošta

ČESKÁ POŠTA V ČÍSLECH

  • 80 druhů služeb
  • 3400 poboček
  • 38 000 zaměstnanců
  • 4300 vozidel
  • 660 milionů listovních zásilek
  • 24 milionů balíků

Pramen: Česká pošta, údaje za rok 2005

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít