Nápojové sklo Vicenza

01. října 2010, 04:15 - Dagmar Koudelková
01. října 2010, 04:15

Sklářství má v Česku dlouhou tradici. Před dvěma lety ale většina sklářských pecí vyhasla a pesimisté tomuto řemeslu předpovídali konec. Poznamenaly ho totiž důsledky světové ekonomické krize i levní konkurenti z Číny. Sklářství ale nepadlo, našlo si jen jinou cestu–cestu stylové exkluzivity.

Foto: Crystalex

Mezi mimořádně povedené a po zásluze ceněné výrobky ze skla se řadí i nápojové soubory Bastia, Vicenza a Ravena. Od roku 2005 je na automatických linkách produkuje novoborská sklárna Crystalex. Přestože pocházejí z velkosériové výroby, jsou osobité a nesou výrazný rukopis svého tvůrce. Navíc jsou dostatečně pevné, takže bez problémů najdou uplatnění nejen v domácnostech, ale i třeba restauracích. Sklo pocházející z velkosériové produkce je oproti tomu ručně vyráběnému také nepoměrně levnější. Všechny tři soubory se tak vyznačují kvalitou designu, ale i užitnou hodnotou a cenovou dostupností.

Autorem souborů nápojových sklenic, inspirovaných pobyty v Itálii a na Korsice, je přední český designér Jiří Pelcl. Jak sám říká, úkol vytvořit vzor pro automatickou velkosériovou produkci byl pro něho velkou výzvou. Práce designéra pro automatické linky je totiž v mnohém náročnější než práce pro ruční výrobu. Návrhář musí v tomto případě respektovat výrobní specifika a omezení a podřídit jim své představy. Výsledná podoba návrhu se navíc rodí ve spolupráci se sklářskými technology. Jiří Pelc podle vlastního vyjádření dostal jedinečnou příležitost rozvinout tradici novoborské výroby, jejíž počátky spadají do 70. let minulého století.

Všechny tři Pelclovy soubory zahrnují sklenky na jednotlivé nápoje (aperitiv, tvrdý alkohol, bílé víno, červené víno, sekt a koktejl, případně vodu nebo whisky), kupující si přitom může vybrat pouze ty, které potřebuje. Pro všechny výtvory jsou charakteristické střídmé geometrické linie, odlišné tvarování a nasazení nožky i další atypické detaily. Pelcl vnesl do automatiky moderní styl, který dobře koresponduje s trendy současného designu.

Mezi odborníky se největší popularitě ze jmenovaných souborů těší Vicenza. Za citlivé, elegantní tvarové řešení získala už několik domácích i zahraničních ocenění, mezi nimi také prestižní Národní cenu za design 2006. Kromě toho byla vybrána do sbírek významných světových muzeí. V současné době však Vicenzu na českém trhu prakticky neuvidíme – je totiž vyráběna pouze v rámci plnění exportních zakázek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít