Náplast na zklamání z finančního sektoru

07. ledna 2009, 15:24 - Kateřina Menzelová
07. ledna 2009, 15:24

Investoři by měli do roku 2015 vložit do komerčních nemovitostí 725 miliard dolarů

Spásou pro globální trh komerčních nemovitostí se mohou do budoucna stát suverénní fondy. Dle analýzy mezinárodní realitní společnosti CB Richard Ellis by tito kupci měli do komerčních objektů investovat do roku 2015 až 725 miliard dolarů. Tato suma odpovídá zhruba pětině celosvětového realitního trhu. Podíl peněz, které ze suverénních fondů proudí na realitní trhy, by se tím měl v příštích sedmi letech zvýšit ze současných čtyř na sedm procent. Významnými realitními hráči se stanou fondy hlavně z Abú Zabí, Norska, Saúdské Arábie, Singapuru a Číny.
Peníze ze suverénních fondů přišly vhod již řadě amerických firem. „Pokud by tyto fondy neinvestovaly do našich společností, potýkaly bychom se s ještě vážnějšími problémy,“ konstatoval pro server National Real Estate Investors Clay Adams ze společnosti Jamestown, která investuje do amerických realit z pověření německého otevřeného penzijního fondu. Konstatování lze vztáhnout i na realitní sektor. „Pokud by arabské země, Němci a Číňané nekupovali americké nemovitosti, objekty v New Yorku či San Francisku by byly postiženy abnormálním poklesem cen,“ dodává Adams.

Nákupy se slevou Suverénní fondy, které disponují hotovostí hlavně díky dřívějším vysokým cenám ropy, mohu nyní nakupovat nemovitosti za výhodných podmínek. Finanční krize stlačila jejich ceny. Dle indexu Moody’s/REAL Commercial Property Price Indices ztratily americké nemovitosti do poloviny minulého roku dvanáct procent z maximální hodnoty, které dosahovaly v říjnu 2007. Evropské reality odepsaly od konce roku 2006 do poloviny loňského roku 37 procent ceny a analytici JPMorgan předpovídají, že v letošním roce by měl pokles pokračovat o dalších deset procent. Až doposud se suverénní fondy investující do realit zaměřovaly převážně na Spojené státy americké, částečně na Velkou Británii a Střední východ. „Typickým bezpečným útočištěm pro ně byl centrální Londýn, mezi transakcemi můžeme jmenovat například i koupi newyorské Chrysler Building, kterou získal Abu Dhabi Investment Council,“ dodává Nick Maclean, výkonný ředitel MENA regionu (Střední východ a severní Afrika – pozn. red.) v CB Richard Ellis. „Suverénní fondy již uskutečnily řadu oportunistických investic v realitním sektoru a očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ tvrdí Richard Womack z londýnské pobočky CB Richard Ellis. „Nicméně suverénní fondy jsou velmi trpělivými investory, kteří se řídí skutečně kvalitními doporučeními, a expanze jejich realitních portfolií bude uvážlivá,“ domnívá se Womack. Realitní odborníci tvrdí, že suverénní fondy nyní vyčkávají. Nechtějí totiž nakupovat, pokud se domnívají, že ceny realit půjdou ještě dolů.

Velká Británie i Japonsko Je pravděpodobné, že na rozdíl od dřívějška budou suverénní fondy transakce více diverzifikovat, a to nejen geograficky, ale i sektorově. Aktivní budou ve Velké Británii a v kontinentální Evropě. Pravděpodobně se budou rozhlížet i v Japonsku. To přitahuje dle analytiků investory proto, že většina tamních starých komerčních budov již dosluhuje a musí být nahrazena novými. Britské ceny realit zase klesly na takovou úroveň, za kterou jsou fondy již ochotny nakupovat. Suverénní fondy budou vyhledávat obchody v zemích, jejichž měny nefigurují v devizových rezervách států, které některé z nich založily. Jak vyplývá z údajů CB Richard Ellis, drží suverénní fondy v realitních aktivech zhruba 115 miliard dolarů. Rostoucí oblibu realitního sektoru u suverénních fondů vysvětlují odborníci mimo jiné tím, že se fondy při svých investicích do akcií či finančních institucí v době krize spálily a značně prodělaly. Nákup nemovitostí považují za dlouhodobé uložení peněz. Budovy pořizují v době, kdy jsou ceny na dně, a prodají je se ziskem tehdy, až hodnota realit bude stoupat.
Přestože odhadované sumy, které by měly v nejbližších letech suverénní fondy za komerční nemovitosti utratit, z nich činí jedny z nejdůležitějších hráčů na realitním trhu, někteří realitní odborníci k nim přistupují rezervovaně. Například Jim Fetgatter, ředitel Association of Foreign Investors in Real Estate, tvrdí, že suverénní fondy jsou součástí investičního cyklu. „Jsou jedním z činitelů. Z mého pohledu se určitě nestanou dominantním hráčem náhle,“ říká Fetgatter. A dodává: „Všichni zahraniční investoři přicházejí ve vlnách. Zaznamenali jsme japonskou vlnu, nizozemskou, německou, australskou…Vše probíhá v cyklech.“ Teď zřejmě přichází vlna suverénních fondů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít