Nanotechnologie a energetika bodují

09. července 2009, 00:00 - Jiří Němeček
09. července 2009, 00:00

Devátý ročník soutěžeo nejlepší investory má své vítěze. Silnou pozici prokázalo odvětví nanotechnologií, které v oceněních šlape úspěšně na paty i gigantůmz energetiky nebo farmacie.

Autor: Jakub Stadler

Největší přínos k rozvoji investic v tuzemsku má společnost ČEZ. Ta jen za poslední tři roky investovala přes sto miliard korun do rozvoje energetické infrastruktury v zemi, aby pokryla nároky české ekonomiky. „Navíc jsme v souvislosti s ekonomickou krizí urychlili investice do obnovy sítě a výrobních areálů. V době, kdy se zakázky obecně zmenšují, jsme chtěli alespoň částečně tento negativní dopad na české firmy dorovnat a zajistit práci pro tisíce lidí,“ vysvětluje Martin Roman, generální ředitel společnosti.

Český průmysl odebírá přes polovinu veškeré elektrické energie vyrobené tuzemským energetickým gigantem, který tradičně sbírá veškerá podnikatelská ocenění založená na zisku, tržbách či exportu. Úspěšní jsou ale i jiní. Farmaceutická společnost Ivax, technologická firma IBM a česká biotechnologická společnost CPN se mohou chlubit prestižním oceněním Investor roku 2008. Nejlepšími českými subdodavateli se staly strojírenské podniky Strojcar a Imopra.

Investice do výzkumu se vyplatí

Největší inovační potenciál se skrývá ve společnosti CPN. Ta patří do skupiny českých firem Contipro Group. Firma se zaměřuje na nanobiotechnologický výzkum v lékařství. „Budeme bádat a vyvíjet přípravky pro tkáňové inženýrství, přípravky pro hojení ran a pro cílenou distribuci a řízené uvolňování léků, protože právě v tom je budoucnost medicíny. Zatím u nás ve vývoji pracuje padesát lidí, rozšířené centrum bude potřebovat dalších dvanáct až patnáct výzkumníků,“ chlubí se ředitel společnosti Vladimír Velebný.

„V současné době je naším základním byznysem výroba kyseliny hyaluronové, jak pro kosmetiku, tak pro farmacii. Tenhle produkt bude ale samozřejmě jednou končit a my potřebujeme mít portfolio vlastních výrobků, které budeme schopni uvést na trh. Své vlastní výrobky budeme mít pouze tehdy, když budeme investovat do výzkumu a vývoje,“ vysvětluje Velebný.

Firma má sídlo v Dolní Dobrouči nedaleko Ústí nad Orlicí. „Myslím si, že není nutné budovat výzkumná centra v okolí velkých měst. Podle mne to naopak přináší komplikace. Zaprvé se vysídlují okrajová místa v republice a zadruhé je všechno zbytečně drahé. Za co my dokážeme postavit kompletní laboratoře, za to se v okolí Prahy nedá postavit prakticky nic,“ vysvětluje Velebný.

Vzpomíná i na to, co ho vlastně přivedlo k podnikání. „Já jsem předtím pracoval na lékařské fakultě a vyloženě mi vadilo, že se stále dělají výzkumné zprávy, píší publikace a všechno to končí v šuplících, práší se na to a nikdo o to nemá zájem. Můj hnací motor byl, abych to, co vyzkoumám, dostal na trh, aby to mohlo sloužit lidem.“

Druhé místo v kategorii Investice s největším inovačním potenciálem patří společnosti Witte Nejdek. Ta rozšiřuje své technologické centrum, které se postupem času od založení firmy rozrostlo z původních osmi konstruktérů až ke dvaceti. Witte Nejdek vyrábí zámkové, zamykací a bezpečnostní systémy pro automobily a ve svém regionu patří k největším zaměstnavatelům.

Pomyslný bronz pak získala společnost Comtes FHT, která se zaměřuje na aplikovaný materiálový výzkum. Svým zákazníkům nabízí detailní materiálové analýzy, numerické simulace procesů, návrhy technologií i výrobu prototypů. V roce 2008 se společnost se čtyřiceti zaměstnanci rozhodla podstatně rozšířit své vývojové zázemí. Investice zamířila například do vybavení elektronomikroskopové laboratoře.

Kategorii Nejvýznamnější investor roku – zpracovatelský průmysl opanovala společnost Ivax, člen skupiny Teva. Ta za více než miliardu korun staví uprostřed areálu původní Galeny v Opavě prakticky zcela nový závod na výrobu pevných lékových forem – neboli tabletek. V Ivaxu se dnes vyrábějí léky tekuté. Většina produkce z nového závodu zamíří do USA.

„Výrobní závod dnes můžete postavit prakticky kdekoli, ale investice nespočívá v budově nebo v továrně a strojích – investice a ekonomická výroba jsou kvalitní lidé a efektivní procesy, které lidé vytvářejí. Investuje se tam, kde je dobrá infrastruktura a kvalifikovaná pracovní síla. My jsme všechno tohle našli v České republice, v Opavě,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Jiří Urbanec.

Obdobný závod mohl přitom v Opavě stát už před padesáti lety. „Centrální plánování ovšem tenkrát rozhodlo jinak. Vedení podniku si ale řeklo, že uprostřed areálu nechá volný a připravený prostor, pokud by se situace změnila. A právě připravená infrastruktura a volný prostor uprostřed dobře fungujícího podniku znamenaly, že se o padesát let později tento pavilon skutečně začal stavět,“ pokračuje Jiří Urbanec.

Premiér podnikatelským nadšencům fandí

„Česko vybudovalo vynikající investiční prostředí. V průměru s více než čtyřmi sty eur přílivu zahraničních investic ročně na jednoho obyvatele jsme nejúspěšnější zemí ve střední a východní Evropě. Navíc stále narůstá podíl reinvestovaných zisků. Vloni už dosáhl dvou třetin z celkového přílivu investic,“ říká předseda vlády Jan Fischer. „Chtěl bych všem oceněným pogratulovat k jejich správnému rozhodnutí svěřit své investice právě Českérepublice.“

Záštitu nad oceněním Investor roku převzal ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. „V době, kdy světová ekonomika není v nejlepší kondici, je třeba maximálně oceňovat pozitivní příklady firem, které vědí, že jim investice právě v České republice pomůžou uspět v globální konkurenci,“ říká Vladimír Tošovský. „Nabízíme kvalifikované odborníky, špičkovou vědu i prostředí podporující inovace. Už letmý pohled na jména oceněných ukáže, že u nás investovali právě proto, aby mohli těchto tří výhod maximálně využít ve prospěch svůj i ve prospěch celé České republiky.“

„Rok 2008 znamenal zásadní obrat ve složení nových investic. Namísto výroby poprvé v historii získala Česká republika prostřednictvím agentury CzechInvest více projektů do výzkumu a vývoje nebo do služeb. Zaprvé to znamená ohromný úspěch a potvrzení kvalit České republiky a zadruhé se to ovšem také promítlo do mnohem tvrdší konkurence při výběru vítězů,“ připomíná Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Tato agentura dlouhodobě vykonává roli garanta soutěže Investor roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey…
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Technologie
DVB-T2 chytne již 97,2 % domácností. Na pokrytí čekají jen jižní Čechy
Design Fluent „nakazil“ i Skype pro Windows 10. Ten vrací statusy a umožňuje chatování bez přidání do adresáře
Android v prosinci 2017: Oreo je na každém dvoustém zařízení
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
Hry pro příležitostné hráče