Nalézt si svůj styl může zvýraznit osobnost

18. srpna 2003, 00:00 - František Kuberna
18. srpna 2003, 00:00

Doba fialových sak, která se stala vizitkou některých nastupujících podnikatelů počátku devadesátých let, je nenávratně pryč. Od té doby si stále více uvědomujeme důležitost správného obleku pro konkrétní postavení, situaci, činnost.

Overdressing, nebo underdressing? Ani jedno není vhodné

Doba fialových sak, která se stala vizitkou některých nastupujících podnikatelů počátku devadesátých let, je nenávratně pryč. Od té doby si stále více uvědomujeme důležitost správného obleku pro konkrétní postavení, situaci, činnost.

Podnikatel, stejně jako obchodník, ale také třeba uchazeč o práci, pokud chce být úspěšný, musí vedle svých osobních a profesních kvalit dbát i na svoji image, na to, jaký dojem si o něm vytváří okolí. Vedle takových projevů osobnosti, jako jsou gestikulace, mimika, chůze, způsob chování, ho spoluvytváří i slovo (hlas a hlasitost, zřetelnost, pozdrav, intonace, používaný slovník) a stejnou měrou i zevnějšek - oděv, účes, doplňky, obuv, vůně, pleť. Právě zevnějšek působí již na dálku ještě předtím, než člověk promluví. O to více by měl každý dbát na to, co má kdy na sobě.

Dbát více na kvalitu

Vybrat ten správný oblek pro danou situaci nemusí být vždy jednoduché. Zejména ženám se v posledních letech situace trochu zkomplikovala, když klasické kategorie, jako večerní či koktejlové šaty nebo kostýmy, již nejsou tak pevně svázané s konkrétními událostmi, ale módní trendy umožňují individuálně sestavovat oblečení z jednotlivých dílů, které nejsou zcela přesně určeny k nějaké konkrétní příležitosti. K tomu orientovat se v široké nabídce různých butiků či v módních trendech představovaných v některých společenských časopisech není nijak snadné. Jak tedy vybavit svůj šatník? Bez ohledu na módní trendy stále platí zásada, že dobrý šatník netvoří co nejvíce oděvů v něm, ale především jejich kvalita. Pak by měla přijít na řadu kvantita - mít v šatníku zastoupení oděvů pro různé příležitosti. Tedy i šaty již zmíněných klasických kategorií - i přes větší možnosti individuální skladby oblečení jsou situace, kdy se člověk bez nich neobejde. Například pokud se člověk účastní akce, kde se ctí tradice nebo jichž se účastní lidé, kteří na tyto tradice dbají, je dobré sáhnout právě po klasické kategorii večerních, plesových či koktejlových šatů. Ale s tím, jaký typ oblečení si vzít na Ples v Opeře, asi málokdo bude mít problém. Zato běžný život - pracovní, společenský či odpočinek - může připravit situace, kdy se člověk snadno dopustí při výběru oblečení chyb, které okolí vnímá.

Něco k úsměvu, něco k pláči

S nápadným, ale také nevhodným oblečením pro danou příležitost se setkáváme poměrně často. Chyby, kterých se přitom dopouštíme, lze rozdělit do dvou základních kategorií: První je takový způsob nápadného a nevhodného oblečení, které vzbudí v okolí spíše úsměv. Jedná se především o lepší oblečení, než v dané situaci má okolí, a tím je dotyčný nápadný. Druhá kategorie je horší a smutnější - to jsou ony situace, kdy je člověk oblečen hůře než ostatní. I tím může být člověk nápadný. Přitom na rozdíl od první kategorie může tento způsob oblečení působit na okolí provokativně, někdy až urážlivě. Jaké situace a kombinace oblečení tyto kategorie představují? Jednotlivé situace nepotřebují ani příliš komentářů. Vzít si smoking nebo večerní róbu na koncert, který se koná v odpoledních hodinách. Obdobně mohou působit koktejlové šaty, jde-li se odpoledne na návštěvu ke známým, nebo vzít si výstřednější model na běžné nákupy. Z druhého pólu situací lze třeba uvést oblek a kravatu při snídani a dovolené, společenské kalhoty při relaxaci a rekreační sportovní činnosti, společenské šaty na kulečníku se známými. To všechno jsou situace, kdy je člověk „přes míru“ toho, co je pro konkrétní situaci a událost vhodné. Anglický výraz pro takovýto způsob oblečení je overdressed. Z druhé kategorie, která představuje situace budící spíše pohoršlivé reakce okolí, to mohou být například běžný či světlý oblek bez kravaty ve večerní společnosti, pestré oblečení na pohřbu, svlečené sako a bílá košile s krátkým rukávem ve večerní společnosti. Patří sem ale například také smoking či tmavé společenské šaty s mokasínami na nohou. Často se objevujícím prohřeškem jsou obnošené šaty či vytahané sako s podšívkou z levného materiálu a na nohách sešlapané, nevyleštěné boty. Všechny tyto prohřešky jsou „pod hranicí“ přípustnosti pro danou situaci - toto výrazně horší oblečení, než má okolí, pak je v angličtině označováno jako underdressing.

Poradit se není ostuda

Jsou ale situace či kombinace oblečení, kdy se jeho nositel sice nedopouští takových prohřešků, jak naznačily předchozí řádky, ale přesto sám či jeho okolí cítí, že to není ono. To jsou pak situace, kdy lze vyhledat odborníky, aby poradili. Jde o to zvolit střih přiměřený postavě, ale také zvolit barevné odstíny odpovídající typu osobnosti. Zapomenout by se nemělo na doplňky. Pod nimi si většinou lidé představí šperky či kabelku. Málokdo si uvědomuje, že nejvýraznějším doplňkem, který výrazně ovlivňuje jak člověk působí na okolí, jsou brýle. Barva jejich obrouček, zabarvení skel, antireflexní skla, různé dioptrie skel a samozřejmě tvary a velikosti – tím vším dokáží brýle vytvářet image, to, jak člověk působí na okolí. Dobře zvolené brýle mohou dát přísnější, ale také více dobrácký výraz nebo také zvýraznit osobnost, aby si ji okolí lépe zapamatovalo. Stejně jako šaty i brýle by měly být vybírány podle situací a konkrétních událostí, při nichž je má člověk na nose. Pokud člověk nechce přímo navštívit vizážistu, může využít jiné možnosti, kde se poradit o tom, co by pro něj mohlo být vhodné, jaké kombinace střihů, barev apod. Takovou příležitostí může být veletrh Styl a KABO, na němž se v Brně scházejí odborníci z textilního, oděvního a obuvnického průmyslu, stejně jako jsou zde zastoupena některá módní studia a ateliéry, módní návrháři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít