Nalevo, anebo naLEVo?

17. února 2012, 17:27 - redakce
17. února 2012, 17:27

Palubní deník

Houpačka pro Pospíšila

Na několik měsíců shodou okolností přišel o titul nejžhavějšího kandidáta na odstřel z vlády. Nyní šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil tuto pozici začíná dobývat zpět. I kdyby po říjnovém kongresu premiér Petr Nečas stokrát chtěl (a prý chtěl), Pospíšil by se mu odvolával stěží. Ministrovou silnou kartou tehdy bylo angažmá vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly odvolaného proti Nečasově vůli v kauze MUS, propírané kontakty jeho náměstka Libora Grygárka s Romanem Janouškem a prosazení nového občanského zákoníku, na který se čekalo jedenáct let. Odvolání Pospíšila za takové situace se mohlo snadno obrátit proti premiérovi. Nyní je ale vše jinak. Mezi pražským Vrchním státním zastupitelstvím v čele se Stanislavem Mečlem a Městským státním zastupitelstvím v Praze pod vedením Jany Hercegové (vesměs lidé z Rampulovy a Grygárkovy stáje) zuří otevřená válka. Mečl totiž nařídil hloubkovou kontrolu „měšťáků“. První strana probíhající kontrolu neoficiálně vysvětluje snahou dokázat (a zabránit) „měšťákům“, že chodí na ruku některým politikům, druhá „vrchňáky“ viní, že pro druhou partu politiků v čele s Pospíšilem zjišťují informace a slídí v živých kauzách, jako je ta týkající se ČEZ či Pavla Drobila. To samozřejmě vyvolává velké vášně i v ODS, jejíž předseda ve sporu stojí zjevně na straně odpůrců Pospíšila. Premiér zatím svoji nelibost ukázal tím, že Pospíšila nepozval na tiskovku o úspěších vlády v boji proti korupci, kde stál raději jen vedle (uchazečky o Pospíšilovo křeslo při širší rošádě) Karolíny Peake z Věcí veřejných. Teď se podle informací týdeníku Euro čeká na ministrovu chybu. Může jí být třeba humbuk na bezpečnostním výboru sněmovny, kam dost nestandardně předvolává žalobce včetně Mečla šéf véčkařů Radek John a pro který Hercegová žádá zbavení mlčenlivosti. Ostatně minulý pátek šéf městského soudu Jan Sváček poté, co ho senátoři odmítli pustit k Ústavnímu soudu (Jiří Dienstbier mu vyčítal kontakty s Pavlem Němcem či Tomášem Hrdličkou), zveřejnil verdikt, podle něhož je Rampulův vyhazov neplatný. Pravděpodobně se tak bude muset pakovat nejen Mečl, ale i Pospíšil.

Srdci neporučíš

Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Medea se nikdy netajil tím, že jeho srdce bije nalevo. Do byznysu to však nikdy moc netahal. Nyní má do jím ovládaného týdeníku Týden nastoupit vyhraněně levicový komentátor Martin Hekrdla působící dlouhé roky v deníku Právo. A z této redakce ho mají doprovodit dva další političtí zpravodajové. Zdá se, že Týden čeká změna politické orientace. Nakonec volby se blíží a my uvidíme, zda Soukupovo srdce bije obecně nalevo, či zcela konkrétně naLEVo.

Docent Profesorem

V posledním palubním deníku jsme si všimli počínání pražského radního Josefa Noska v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP), když se zbavil nedostatečně přizpůsobivého prozatímního ředitele Jaroslava Stůje. Všiml si ho i primátor Bohuslav Svoboda, nezaváhal a pro jistotu se rozhodl zrušit Noskem kontrolované výběrové řízení na headhunterskou firmu, která měla vybrat definitivního ředitele DPP. Zjevně ví dobře, co je třeba mít pod kontrolou. Vzhledem k politické obratnosti, kterou pan docent Svoboda za svou krátkou politickou kariéru prokazuje, by možná mohl být i Profesorem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít