Nákupy s překvapením

02. října 2011, 06:20 - Petra Trnková
02. října 2011, 06:20

Rádi byste jedli sezonně a z lokálních zdrojů, ale nákupy na farmářských trzích prostě nestíháte? Vyzkoušejte takzvané bedýnky a dočkáte se i překvapení.  

Foto: Profimedia.cz

Září je tradičně měsícem biopotravin, a pokud máte pocit, že jste v tomto ohledu poněkud pozadu, je čas s tím něco udělat. Jednoduchý způsob, jak se k sezonním a lokálním produktům dostat, představují takzvané bedýnky. Ve světě bedýnkový systém funguje už téměř 20 let, v poslední době se prosazuje i u nás. S rostoucím počtem zájemců o sezonní a lokální produkty se rozšiřují také řady zemědělců a farmářů, kteří se do bedýnkového prodeje zapojují. Nabídka je proto čím dál tím pestřejší.

Jednoduchý princip

Fungování bedýnkového nákupu není nic složitého. Na webových stránkách si najdete nejbližší bedýnkové družstvo, zaregistrujete se a domluvíte si velikost bedýnky, četnost odběru a místo, kde si ji budete pravidelně vyzvedávat. Nebo si bedýnku můžete nechat přivézt přímo domů. Nemusíte už tedy sepisovat nákupní seznamy ani stát ve frontě u pokladen – ušetříte čas a máte jistotu, že většina ovoce a zeleniny, kterou v zásilce najdete, pochází od místních zemědělců.

V bedýnkách však nemusí být pouze zelenina a ovoce, někteří provozovatelé, například Fresh bedýnky, nabízejí i mléčné výrobky, vajíčka a maso, čaje a další trvanlivé produkty. Můžete u nich prostě pořídit kompletní nákup podobně jako v kamenné prodejně.

No nekupte to…

I když je většina nabízených produktů v biokvalitě, cena nebývá vysoká. Desetikilová bedýnka stojí obvykle okolo 300 korun – stejné množství ovoce a zeleniny byste za tyto peníze v supermarketu pořídili jen těžko. U bedýnek totiž odpadají náklady na distribuci, uskladnění a další logistické přesuny, které většina potravin musí na cestě od zemědělce k prodejci absolvovat. Zelenina a ovoce takhle putují od farmáře přímo k vám.

Další výhodou je, že se při odběru bedýnky se „svým“ farmářem osobně setkáváte. Víte, čí ruce vypěstovaly to, co jíte, a můžete si také popovídat o tom, jak s obsahem bedýnky v kuchyni co nejlépe naložit. Nikdy totiž přesně nevíte, co v bedýnce bude, předem daná je pouze její váha. Zemědělec ji pak naplní tím, co je právě na skladě a co se urodilo.

Na jednu stranu vás tedy čeká příjemné překvapení: Pravděpodobně objevíte polozapomenuté druhy zeleniny, třeba pastinák, černý kořen, ředkev, červenou řepu či dýni, a naučíte se připravovat spoustu nových jídel. Na druhou stranu se však může stát, že vám v bedýnce bude chybět něco, co máte rádi a na co jste zvyklí. Přesto se však zemědělci snaží o to, aby základní druhy zeleniny a ovoce, třeba cibule a jablka, v bedýnkách nikdy nechyběly.

Buďte aktivní

V Praze už bedýnkový systém funguje více než dva roky, postupně se přidávají i další velká města. V nich je obvykle možný i rozvoz bedýnek přímo k vám domů. Seznam a mapu existujících družstev v jednotlivých krajích najdete na webových stránkách www.bedynky.cz. V současné době jich je v adresáři 80 a míst, kde si můžete svou bedýnku vyzvednout, dokonce 209. Pokud se chcete přidat, stačí vybrat si místo, které vám pro odběr bedýnek vyhovuje, a do vybraného družstva se zaregistrovat.

Co dělat, když žijete někde, odkud je to i na nejbližší odběrné místo pěkně daleko, a vy přesto máte o tento způsob nákupu ovoce a zeleniny zájem? Můžete zkusit bedýnkové družstvo sami založit. Potřebujete k tomu dalších 29 spoluobčanů, kteří by s vámi bedýnky odebírali, a také alespoň jednoho zemědělce, který bude ochoten na tento způsob obchodování přistoupit a obsah bedýnek dodávat. Když se vám potřebné lidi podaří sehnat, můžete své družstvo na portálu zaregistrovat, spravovat a přibírat další zájemce. Kromě kvalitní zeleniny a ovoce tak získáte další zajímavé kontakty i větší přehled o tom, co, kdy a kde v naší zemi roste.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít