Nákupy po internetu? V Evropě dál zůstávají hranice

18. října 2011, 20:26 - Dalibor Dostál
18. října 2011, 20:26

Koupit si po internetu zboží za výhodnější cenu než v Česku? Pro tuzemské zákazníky to stále představuje řadu komplikací. Řada internetových obchodů v zemích EU totiž možnost zaslat zboží do jiné členské země nenabízí.

Foto: Profimedia.cz

Zjistil to aktuální průzkum, který provedli pracovníci Evropských spotřebitelských center. Tam, kde internetové obchody zasílání zboží přes hranice nabízely, fungují objednávky výrazně lépe, než před několika lety. Ještě v roce 2003 doručilo zboží přes hranice bez problémů jen 66 procent internetových prodejců, letos to bylo již 94 procent internetových objednávek.

I přes zlepšení však zhruba 60 procent obchodů mělo nějaké nedostatky, například s platbou nebo  jazykovou vybaveností. Evropská komise chce proto do konce roku představit akční plán, který by měl pomoci evropským spotřebitelům plně využívat příležitostí, které nabízí nakupování po internetu.

Pro spotřebitele je důležité, aby poté co učiní objednávku, byla zásilka s výrobkem zakoupeným po internetu z jiného členského státu EU doručena spolehlivě a aby, pokud se objeví jakýkoliv problém, mohli snadno zjednat nápravu kdekoli v Evropě,“ uvedl komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli. „Stále ještě existují bariéry, které omezují rozhodování spotřebitelů a narušují důvěru v jednotný trh EU. Jsem pevně rozhodnut dále pracovat na jejich odbourávání.

Utajení zákazníci z 17 Evropských spotřebitelských center provedli v rámci testu celkem 305 přeshraničních nákupů po internetu z 28 zemí od prodejců se sídlem v EU. Zakoupené zboží bylo následně vráceno v souladu s pravidly o „lhůtě na rozmyšlenou“, která umožňují zákazníkům nakupujícím přes internet vrátit zboží, aniž by museli uvést nějaký konkrétní důvod, a přesto dostat své peníze zpět v plné výši. Peníze dostali podle platných pravidel vráceny v 90 procentech případů. 57 procent zákazníků však mělo potíže s vracením platby za dodání původní zásilky, které pravidla EU požadují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít