Nakupujte bílá vejce. Jsou od hodných slepic, vyzvali producenti vajec Brity - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nakupujte bílá vejce. Jsou od hodných slepic, vyzvali producenti vajec Brity

,
Nakupujte bílá vejce. Jsou od hodných slepic, vyzvali producenti vajec Brity
Zdroj: Carolyn Jenkins / Alamy / Alamy / Profimedia

Britští spotřebitelé dávají přednost vejcím, jež mají hnědé skořápky. Ta ale pochází od tmavších slepic, které jsou více agresivní a musí se u nich upalovat zobák. Tento zákrok odsuzují ochránci zvířat. Farmáři vyzvali nakupující, aby dávali přednost bílým vajíčkům.

Několik desetiletí britští zákazníci dávají přednost vejcím s hnědou skořápkou. Taková vejce mají být zdravější, panuje mezi Brity rozšířený názor. Vypadají totiž „více“ zdravě a bio. Jejich kvalita je ale úplně stejná jako u vajec bílých. Farmáři nyní žádají kupující, aby dávali přednost bílým vejcím.

Nosnice bílých vajec totiž mají být méně agresivní a není u nich potřeba bolestivě upravovat zobáky takzvanou kauterizací. „Pokud začnou spotřebitelé jíst bílá vejce, pomůže to životním podmínkám zvířat. Dodá to také důvěru zemědělcům, aby zobáky slepicím neupravovali,“ míní Robert Gooch z britské asociace producentů vajec z chovů s volným výběhem.

Barva vajec souvisí s chovaným plemenem slepic. Zjednodušeně se dá říci, že slepice s bílým peřím snášejí bílá vejce, hnědé slepice hnědá vejce. Tmavší plemena slepic jsou pak více agresivní a mohou klovat ostatní. Proto se u nich ve velkých chovech přistupuje ke kauterizaci zobáků bez umrtvení. Britská vláda chce tuto praxi omezit.


Farmáři se hroutí. Kampaň proti masu je stresuje


Gooch vysvětlil, že bílá vejce byla normou v britské produkci do 70. let minulého století, pak začala růst poptávka po vejcích s hnědou skořápkou. Začala být považována za přirozenější a zdravější, i když se nutričními hodnotami od bílých neliší.

Peter Stevenson z neziskové organizace Compassion In World Farming doufá, že výzva zvýší tlak na producenty vajec a změní také chovy nosnic.

V současnosti se ve Spojeném království vyprodukuje ročně 11 miliard hnědých vajec, bílých je pouze 45 milionů, což je méně než půl procenta. Celý trh s vejci má hodnotu 944 milionů liber (27,7 miliardy korun). Manažer řetězce s potravinami Tesco John Kirkpatrick uznal výhody bílých vajec, konečné slova má ale podle něj zákazník.

Zemědělec Tim Bradley z Lincolnshiru má chov s osmi tisíci bílých slepic, ale stěžuje si, že britské supermarkety o tato vejce nemají zájem. Proto je dodává zpracovatelům z potravinářského sektoru. „Bílí ptáci jsou poslušnější a nenapadají ostatní, jako je tomu u hnědých,“ popsal svou zkušenost s chovem. Bílé slepice jsou podle něj i výhodnější v tom, že toho méně sežerou.

Zdroj: dailymail.co.uk, theguardian.com

Dále čtěte:

Ochránci zvířat tlačí na Babiše. Chtějí, aby zlomil odpor proti zákazu klecových chovů

Klimaticky škodlivé maso. V EU musí zdražit o čtvrtinu, aby cena byla „spravedlivá“, žádá neziskovka

Farmáři mají plán: jezte maso, elektrárnám dodáme čisté palivo a uhlík uložíme do země

Nakupujte bílá vejce. Jsou od hodných slepic, vyzvali producenti vajec Brity
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze