Nákupní karty: pohodlný, ale drahý úvěr

20. října 2003, 00:00 - PETR BÝM
20. října 2003, 00:00

PRODEJ NA SPLÁTKY JE U NÁS STÁLE OBLÍBENĚJŠÍ. NÁKUPNÍ KARTY SPLÁTKOVÝCH FIREM HO VELMI USNADŇUJÍ A POČET JEJICH UŽIVATELŮ PROTO RYCHLE ROSTE. ZA SVÉ POHODLÍ ALE MUSÍ ZÁKAZNÍK ZAPLATIT.

Ani vysoký úrok zájemce neodrazuje - prodej na splátky prožívá boom

PRODEJ NA SPLÁTKY JE U NÁS STÁLE OBLÍBENĚJŠÍ. NÁKUPNÍ KARTY SPLÁTKOVÝCH FIREM HO VELMI USNADŇUJÍ A POČET JEJICH UŽIVATELŮ PROTO RYCHLE ROSTE. ZA SVÉ POHODLÍ ALE MUSÍ ZÁKAZNÍK ZAPLATIT.

Už jen zběžný pohled na hlavní body obchodních podmínek pro držitele nákupních karet naznačuje, že konkurenční boj jejich hlavních emitentů - firem GE Capital Multiservis, Home Credit, Cetelem a CCS - se odehrává mimo tuto oblast. Úročení nabízených úvěrů se od sebe vzájemně příliš neliší a je víceméně srovnatelné s úročením půjček získaných prostřednictvím kreditních karet, které dnes vydávají všechny větší bankovní ústavy. N a druhou stranu spotřebitelský úvěr (bezúčelový) je záležitost levnější, tady se nejnižší sazby pohybují dokonce pod 10 % p. a. V porovnání s kartami proti němu ovšem mluví leccos, zejména obtížnější proces jeho získání.

HLEDÁNÍ KONKURENČNÍCH VÝHOD

Pro uživatele splátkových karet (je možné je označit také za revolvingové, protože jde o revolvingový, tj. neustále obnovovaný úvěr v konstantní výši) jsou hlavními parametry zejména cena peněz, které mohou získat, a jejich maximální objem. Zkušenosti ukazují, že atraktivitu úvěru výrazně zvyšuje také jeho dostupnost. Často je dokonce hlavním faktorem volby. Svou roli pochopitelně hrají i další okolnosti, mezi nimi především možnost dalšího použití či počet míst, kde kartu lze použít. Úrok se u splátkových karet pohybuje v rozmezí 1,89-2,22 % měsíčně. Zde poněkud „vyčnívá“ karta CCS Kredo, jejíž uživatel může profitovat z bezúročného období v délce 45 dnů - tuto výhodu jinak poskytují jen standardní kreditní karty. S výjimkou karty Yes nejsou větší rozdíly ani v úvěrovém rámci. O to více emitenti zápolili v jiných oblastech - především se to týká funkcí karet. Je ale možné říci, že i tady trh nakonec vedl k jakési rovnováze: dnes už všechny karty splátkových společností umožňují čerpání peněžní půjčky (v bankomatech či ve vybraných bankách), jsou tedy i karty kreditními v klasickém pojetí.

NEJDE JENOM O PENÍZE

Zákazníci velmi oceňují, pokud je jejich cesta k půjčce co nejsnadnější. V tomto ohledu mají karty splátkových společností zjevný náskok před jinými úvěrovými instrumenty. Získání všech uvedených karet je bezplatné a velmi jednoduché. Stačí v podstatě jen prokázat totožnost a pravidelný příjem. Jeho úroveň přitom nemusí být nijak vysoká, například pro vydání karty CCS Kredo je zapotřebí doložit příjem nad 8000 Kč měsíčně (statistiky ale dokazují, že lidé s příjmy pod hranicí 10 000 Kč si půjčují relativně málo). Častý je také tento postup: zákazník nejprve realizuje nějaký nákup na splátky a příslušná společnost mu potom automaticky nabídne kartu. Pro zákazníka je významným momentem rovněž šíře obchodní sítě, kde na kartu může nakoupit. Splátkové společnosti se v tomto ohledu už dávno nespoléhají na „vlastní“ síť smluvních partnerů. S výjimkou OK karty jsou dnes všechny karty „kobrandované“, tj. mají platnost také v nějaké jiné platební síti. Tak nedávno Cetelem představil svou kartu AuraMasterCard Electronic, stejnou značku najdeme na kartě CCS Kredo apod. Díky této kooperaci se samozřejmě karty stávají takřka univerzálními.

OPTIMISTICKÉ VÝHLEDY

Podle nedávno publikovaných údajů jsou české domácnosti zatím zadluženy poměry málo. Úhrn jejich úvěrového zatížení představuje ekvivalent 5 % HDP. To je v porovnání se zeměmi EU několikanásobně méně. Podobně dopadá i porovnání velikosti příjmů s úrovní splátek všech typů půjček. Představitelé České národní banky nicméně nedávno upozornili na nebezpečí, které podle nich plyne z rostoucího „osobního“ zadlužování. Společnosti, které úvěry (spotřebitelské i jiné) poskytují, jsou ale naopak velmi optimistické - a vlastně totéž platí pro spotřebitele. Splátkový prodej zažívá v letošním roce viditelný boom. Například firma Home Credit v prvních osmi měsících poskytla úvěry v hodnotě o 40 % vyšší než loni ve stejném období. A V ánoce - nejlepší doba pro prodej na splátky - jsou teprve za dveřmi. S kartami se bude nakupovat snadněji a tak lze čekat, že počet jejich uživatelů - i přes vysoké úročení - dále poroste. Tím spíše, že spotřebitelské úvěry představují pro finanční instituce poměrně malé riziko. Finančníci o neplatičích v zásadě neradi mluví, nicméně podle různých údajů (splátkové společnosti, banky, hypoteční ústavy) podíl soukromých rizikových úvěrů nepřesahuje 3 % a obvykle je spíše nižší. Společnosti pro splátkový prodej dostanou navíc v krátké době do ruky další nástroj, který případná rizika omezí. Právě totiž vzniká nový úvěrový registr (banky už takový mají), kam budou informace poskytovat (a odtud čerpat) nebankovní finanční instituce. n

Kolik vám půjčí a nač to přijde

Karta Úvěrový rámec Úrok

(v tis. Kč) (měsíc)

OK 10 - 60 1,89

Aura 10 - 60 1,98

Yes 10 - 30 2,22

CCS Kredo 5 - 70 1,89

(1) CCS poskytuje - podobně jako je tomu u všech kreditních karet - bezúročné období 45 dní

Pramen: společnosti pro splátkový prodej

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít