Nákupní apetit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nákupní apetit

, Karel Zaoral,
Nákupní apetit
Zdroj: Euro.cz

Rakušané by rádi ovládli středoevropský akciový trh

Management vídeňské burzy (Wiener Börse, WB) se stále nevzdal deset let staré myšlenky vytvoření jednotného středoevropského akciového trhu. Minulý týden k tomuto cíli učinil další krok odkupem části akcií budapešťské burzy, a navýšil tak svůj původní 12,5procentní podíl na celkových 37,7 procenta. Tím ovšem aktivity Rakušanů nekončí. Vídeň plánuje zcela převzít kontrolu nad budapešťskou burzou (BSE), o jejíž majoritu se od privatizace tamního akciového trhu z roku 2004 dělí s konsorciem bank. Převzetím kontroly nad BSE by vídeňská burza výrazně posílila pozici v boji s varšavskou burzou o středo- a východoevropský trh.
„Jednáme s Erste Bank a Raiffeisen,“ říká mluvčí WB Beatrix Exingerová. Záměrem vídeňské burzy je získat dvanáct procent budapešťské burzy od Erste Bank a 6,4 procenta od banky Raiffeisen, čímž by dosáhla kontrolního podílu 56,1 procenta. „Věříme v maďarský kapitálový trh. Navíc tato akvizice bude pro nás mít i jiné než pouze finanční benefity. Vysoce efektivní a jednoduchá struktura řízení BSE nám umožní zavést daleko rychleji nové technologie a myšlenky,“ říká Michael Buhl, výkonný ředitel vídeňské burzy a současně člen představenstva burzy v Budapešti.
Vídeň je už dnes největší akciovou burzou v regionu. Tržní hodnota zalistovaných společností činí 237 miliard dolarů. Akvizicí Budapešti by dosáhla hodnoty téměř 280 miliard dolarů, čímž by se podstatně zvětšil její náskok před Varšavou, kde tržní kapitalizace firem na burze dosahuje hodnoty 196 miliard dolarů. Poláci ovšem usilují o bulharský trh, reprezentovaný kapitalizací sedmnácti miliard dolarů.

Neprodejná Praha
Otázkou je, zda expandující WB může nějak výrazněji ovlivnit pražskou burzu. „Neobávám se toho, že by například došlo k odlivu potenciálních adeptů na primární emisi směrem do Rakouska nebo Maďarska. Historicky nikdy nebyly tituly, které geograficky patří do určité země, úspěšné někde jinde,“ domnívá se šéf pražské burzy Petr Koblic. Upozorňuje na to, že ani duální kótace nebývá vždy úspěšná. „Vezmete-li jako příklad duální listing nepolských společností ve Varšavě, zjistíte, že tyto emise jsou často problematické, podobně jako duální listing emise AAA Auto v Budapešti, který lze také považovat za neúspěch,“ vysvětluje Koblic.
Akviziční choutky Rakušanů by však už Česko ovlivnit mohly. Koupě lublaňské burzy za zhruba 20 milionů eur v minulém týdnu neznamená, že Rakušané svůj lov ve středoevropských vodách ukončili. „Pražská burza je po čtyřech velice úspěšných a ziskových letech velmi bohatou a chtěnou nevěstou pro burzy nejen z regionu, ale i ze světa,“ řekl Koblic. Akcionáři podle něj ale nemají zájem prodávat. Buďto předpokládají, že pražská burza může být v budoucnosti ještě dražší, nebo věří, že to jejímu byznysu nepomůže.
Až třetina akcionářů pražské burzy jsou však čistě finanční investoři, namátkou PPF nebo GE Money, kteří svůj podíl drží pouze kvůli zhodnocení. Pro ty může být případná nabídka ze strany WB atraktivní. Je sice pravdou, že burzy obecně za poslední půlrok ztrácely na hodnotě ve vleku bank postižených hypoteční krizí, ovšem růst za posledních pět let byl raketový. „Není titul, který by rostl rychleji, než rostla hodnota burz za posledních pět let,“ potvrzuje Koblic.
Současná nervozita na kapitálových trzích a nejasný stav americké ekonomiky spolu s mlhavým výhledem do budoucna by mohly přimět některé z finančních investorů pražské burzy podíl prodat. Otázkou je, za jakou cenu. „Burzy se obecně prodávají za zhruba dvacetinásobek P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii – pozn. red.), ale to je pouze obecné vodítko. Jestli by to bylo v pražském ohledu dvacet, dvaadvacet, nebo jiné číslo, to je čistá spekulace,“ říká Koblic. Při jím zmiňované průměrné hodnotě by cena pražské burzy dosahovala čtyř miliard korun. „V současné době neplánujeme napřít naše úsilí o nové akvizice výhradně do Česka,“ prohlásila pro týdeník EURO mluvčí vídeňské burzy Exingerová. Nevyloučila však, že toto stanovisko se může brzy změnit.

souvislosti
– Vídeňská burza by ráda ovládla středoevropský trh
– V regionu spolu soupeří Vídeň a Varšava
– Vídeň je úspěšnější měřeno tržní kapitalizací zalistovaných firem

Tabulka
Rakouští akcionáři maďarské burzy
(podíl v procentech)
Wiener Börse – 37,7
Österreichische Kontrollbank – 12,5
Raiffeisen Zentralbank Österreich – 6,4
Erste Group Bank – 6,37
Erste Befektesi – 5,85
Celkem – 68,8