Nákup nemovitosti v zahraničí má svá specifika

16. srpna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
16. srpna 2004, 00:00

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ JSOU ITÁLIE, ŠPANĚLSKO A CHORVATSKO Po květnovém vstupu ČR do EU padla většina bariér, která dosud bránila českým občanům, aby si pořídili nemovitost v zahraničí. Lépe se nyní řeší například finanční zajištění transakce.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ JSOU ITÁLIE, ŠPANĚLSKO A CHORVATSKO Po květnovém vstupu ČR do EU padla většina bariér, která dosud bránila českým občanům, aby si pořídili nemovitost v zahraničí. Lépe se nyní řeší například finanční zajištění transakce.

V České republice letos stoupl zájem o reality v zahraničí meziročně přibližně dvojnásobně - alespoň pokud jde o rezidenční nemovitosti, tedy domy, byty či apartmány. Důvodem je prý především skutečnost, že firmy cítí potřebu mít v zemi svých obchodních partnerů příslušné zázemí. Vyplývá to z průzkumu realitní kanceláře Rellox, která se specializuje na prodej a nákup nemovitostí v zahraničí. Hlavní brzdou většího zájmu Čechů o zahraniční nemovitosti jsou zejména jejich ceny. „Ty se v každé evropské zemi liší, průměrně jsou však ve srovnání s českými poměry dvojnásobné,“ uvedl ředitel společnosti Rellox Jan Rejcha.

POPULÁRNÍ STŘEDOMOŘÍ

Dobré investiční příležitosti nabízí například Itálie či Španělsko, kde jsou v nabídce rezidence v horším stavu, ale za relativně nízkou cenu. Po opravách může jejich hodnota vzrůst až několikanásobně. Naopak velmi drahé jsou zpravidla nemovitosti ve Velké Británii. Největší poptávka českých zájemců o zahraniční nemovitosti je však zatím podle odborníků o oblast Středomoří, tedy vedle dvou již zmíněných zemí ještě o Chorvatsko. Realitní makléř Petr Dvořák tvrdí, že v Chorvatsku je legislativa skutečně velmi benevolentní a nemovitost zde může koupit téměř každý, kdo na to má peníze. Stav tamních nemovitostí obecně prý nebývá nejlepší, vhodnou rekonstrukcí se ale domy dají výrazně zhodnotit. Navíc cena nemovitostí v Chorvatsku roste až o 30 procent ročně. Z cenového hlediska je nejdražší chorvatskou oblastí Istrie, naopak nejlevnější domy se koupí na zejména méně turisticky rozvinutých ostrovech. Cena domu u pláže se pohybuje od 200 tisíc eur, zrekonstruovaný kamenný dům v centrech přímořských městeček stojí od 600 tisíc eur.

POZOR NA PROBLÉMY Podobně jako koupě nemovitosti v ČR má svá rizika i stejná transakce v zahraničí. Tím prvním je jazyková bariéra, která může být nebezpečná zejména při podpisu právně závazných dokumentů. „Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale neporozumíte,“ varuje odborník na mezinárodní trh s realitami Vít Klíma. Zároveň doporučuje nechat si přeložit všechny důležité dokumenty včetně kupní smlouvy překladatelskou agenturou do češtiny. Další rizika jsou prakticky stejná jako v ČR. Kupující musí v místním registru nemovitostí zjistit, komu dům, pozemek (případně další budovy) patří, zkontrolovat stav nemovitosti, domluvit se na tom, zda součástí kupní smlouvy bude také vnitřní zařízení domu. „Důležité je též předem se informovat o různých daních a poplatcích, které jsou s koupí nemovitosti v dané zemi spojené,“ zdůraznil Klíma. Struktura těchto poplatků se v různých zemích liší, v průměru se v zemích EU pohybuje na hranici 8 až 10 procent z ceny nemovitosti. ČESKÉ HYPOTÉKY NEPOMOHOU Problémem pro zájemce o zahraniční nemovitost, který nemá k dispozici potřebnou hotovost, může být i získání finančních prostředků. Hypotéka, kterou by mohl získat v ČR, mu totiž vůbec nepomůže. „Podle českého zákona o hypotečních úvěrech musí být kupovaná nemovitost na území ČR,“ říká generální ředitel Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Jedinou možností je využít spotřebitelský úvěr, který musí jistit nezadlužená a žádným věcným břemenem nezatížená nemovitost v ČR. Podle Klímy je možné získat hypotéku v zemi, kde se nemovitost kupuje. Většina velkých evropských bank včetně českých je nějakým způsobem propojena a získat hypotéku tak může být snazší. V zahraničí také bývá zvykem, že se cizincům poskytuje hypoteční úvěr pouze ve výši maximálně poloviny ceny kupované nemovitosti. Díky vstupu do EU je nyní jednodušší placení různých poplatků za nájem nebo třeba dodávky energií. „Ty dnes do členských zemí EU lze poukazovat přímo z účtu v ČR. Odpadají tedy poplatky za převody,“ dodal Klíma. NA CO DÁVAT POZOR PŘI KOUPI NEMOVITOSTI:**

* kdo je skutečným majitelem nemovitosti a pozemku

* jaký je technický stav domu či bytu

* zda vnitřní zařízení je či není součástí kupní smlouvy

* zda existuje stavební povolení v případě koupi rozestavěné nemovitosti a na co konkrétně je

* jaké bude další využití okolí kupované nemovitosti

* jaká je dopravní obslužnost a vybavenost okolí kupované nemovitosti

* co konkrétně obsahuje kupní smlouva

* jaké poplatky se platí při prodeji a nákupu nemovitosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít