Nákaza E. coli: 42 dnů, které vyděsily Ameriku

08. června 2011, 05:51 - Jan Stuchlík
08. června 2011, 05:51

V létě 2006 řádila bakterie E. coli ve Spojených státech. Infikovaný špenát se úřadům povedlo vypátrat až po 42 dnech od vypuknutí nákazy.

 Foto: Profimedia.cz

Spojené státy vyděsily na začátku srpna 2006 případy onemocnění krvácivým průjmem a selhání ledvin. Na první pohled izolované případy, které se objevily v několika státech USA, spojila 19. srpna zpráva, že nemocní jedli syrový špenát.

Počet případů každým dnem rostl. Nejvíce nových nemocných přijaly nemocnice 31. srpna. Odkud nebezpečná bakterie pocházela, však úřady stále nevěděly. Laboratoře napříč USA navíc začaly potvrzovat, že infekci způsobil u všech pacientů jediný kmen střevní bakterie E. coli s označením O157:H7. Až 8. září informovala o tomto kmeni laboratoř ve Wisconsinu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V té době už největší příval nemocných dávno opadl.

O šest dnů později varovala Agentura pro potraviny a léky (FDA) Američany, aby se vyhnuli konzumaci baleného listového špenátu. Několik společností, které špenát prodávaly, začaly 15. září preventivně stahovat zboží z obchodů. Teprve 21. září FDA oficiálně oznámila, že infikovaný špenát pochází z farem v kalifornských krajích Monterey, San Benito a Santa Clara. Celkem laboratoře objevily

11 infikovaných balení prodávaných pod značkou Dole s doporučeným datem spotřeby 30. srpna. Od propuknutí nákazy uplynulo 42 dnů. Za tu dobu se bakterií nakazilo ve 26 státech USA 192 lidí, 30 z nich selhaly ledviny. Do začátku října zemřely na komplikace tři osoby.

Rychlé zjištění příčiny a rozsahu nákazy komplikovala doba nutná k jednoznačnému určení původce. CDC uvádí, že v případě infekce E. coli uběhnou od vypuknutí nemoci do potvrzení typu bakterie dva až tři týdny. Záleží na tom, jak rychle nemocný vyhledá lékaře a za jak dlouho se odebrané vzorky dostanou do speciálních laboratoří. Další čas zabere kultivace bakterií a jejich testování. V létě 2006 trvala diagnostika v průměru 15 dnů.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít