Nájemné na evropských kancelářských trzích vzrostlo

04. května 2011, 13:23 - Profit, TZ
04. května 2011, 13:23

Nejnovější průzkum společnosti Jones Lang LaSalle ukazuje, že nájemné za nejlepší kancelářské plochy v celé Evropě v prvním čtvrtletí roku 2011 mírně vzrostlo, i když rozdíly mezi jednotlivými trhy přetrvávají.

Foto: Profimedia.cz

Ukazatel nájemného za kancelářské prostory v Evropě společnosti Jones Lang LaSalle se za první tři měsíce roku zvýšil o 1,5 procenta; tento růst byl však způsoben především pokračujícím růstem nájemného v londýnské čtvrti West End (+4,6 %) a v Moskvě (+17,6 %). Z ostatních indexových trhů zaznamenaly růst nájemného pouze Lyon (+4,2 %) a Düsseldorf (+2,2 %). 

Nájemné ve španělsku, Portugalsku a Irsku nadále brzdily potíže s dluhy; na španělských trzích s kancelářskými prostory došlo v tomto čtvrtletí opět k poklesu nájemného (Madrid -0,9 % a Barcelona -1,3 %) a společnost Jones Lang LaSalle zde očekává další pokles než dosáhne nájemné v roce 2012 nejnižšího bodu cyklu. Stejnou situaci lze předpokládat i v Dublinu a Lisabonu, kde zůstaly nájmy stabilní. Navíc na mnoha trzích stále přetrvává rozdíl mezi nejlepšími a sekundárními prostory. 

Chris Staveley, ředitel pro kapitálové trhy v oblasti EMEA společnosti Jones Lang LaSalle, řekl: „Rozsáhlé oživení v Evropě se v tomto roce bude konsolidovat a objemy pronájmů kancelářských prostorů pravděpodobně dosáhnou podobných výsledků jako loni. Existují však značné rozdíly mezi jednotlivými státy regionu a nedávná jednání o finanční pomoci zadluženému Portugalsku připomínají hrozící rizika státních dluhů. Přísnější finanční opatření se uplatňují v mnoha zemích, zejména v Řecku, španělsku a Portugalsku. Zároveň s tím, jak oživení zmírňuje obavy z dalšího vývoje, nabývají na významu starosti vyvolávané inflací. Růst cen v celé Evropě v posledních měsících překonává všechna očekávání, především pak stoupající ceny surovin a rostoucí nepřímé daně. Evropská centrální banka nedávno zvýšila úrokové sazby a ostatní centrální banky ji budou během roku pravděpodobně následovat.“   

V prvním čtvrtletí roku 2011 bylo v Evropě pronajato okolo 2,6 milionu m2 kancelářských ploch, což bylo o 17 % méně než objem nově pronajatých ploch ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 (nejedná se o nic nečekaného, protože první čtvrtletí bývá obvykle nejslabší z celého roku). Celkový objem pronájmů za první čtvrtletí roku 2011 byl podobný jako v prvním čtvrtletí roku 2010 (+4 %) a pouze o málo nižší než průměr čtvrtletí za pět let. Objemy pronájmů byly mnohem vyšší ve střední a východní Evropě (CEE), přičemž nejlepších výsledků dosahoval moskevský trh a silné první čtvrtletí zaznamenala také Varšava a Praha. V západní Evropě se projevila silná aktivita nájemců ve Stockholmu, Milánu a Düsseldorfu - dobré první čtvrtletí na těchto trzích zlepšuje objemy v celé západní Evropě. V Londýně se objemy převzatých ploch snížily, úroveň poptávek na tomto trhu však vzrostla.

Bill Page, ředitel  průzkumu zaměřeného na kancelářské prostory v oblasti EMEA (EMEA Office Research) společnosti Jones Lang LaSalle, uvedl: „Poptávku po kancelářích dosud obecně vedou přijednávání nájemních podmínek a konsolidace, objevují se však známky rostoucího optimismu nájemců zejména ve skandinávských zemích, Německu a Francii. Při pohledu do budoucna očekáváme vyšší poptávku expandujících společností, přestože přísnější finanční opatření nadále snižují důvěru například ve španělsku, Řecku, Portugalsku a Irsku. Nezaměstnanost v Evropské unii navíc teprve začíná klesat a nadále trvají významné rozdíly mezi jednotlivými regiony.”  

Pohlcování kancelářských ploch trhem pokračovalo v 1. čtvrtletí v pozitivním trendu, a to i přestože jeho míra byla o 40 % nižší než v předešlém čtvrtletí a o 8 % nižší než v 1. čtvrtletí roku 2010. Podprůměrná úroveň výkonnosti největších trhů, tedy Paříže a Londýna, měla vliv na celkové výsledky. Roční míra pohlcování ploch trhem byla rovněž pozitivní, cca 3.8 milionů  m2, což odpovídá desetiletému průměru.

Devět evropských trhů s kancelářskými prostory vykázalo vzrůst množství neobsazených prostorů; nejvyšší vzestup byl zaznamenán v Rotterdamu (+170 bazických bodů/bps) a růst o 50 bazických bodů byl zjištěn v Amsterdamu a Budapešti. Míra neobsazenosti však také na 15 trzích klesla; největší pokles byl zaznamenán v Dublinu (-120 bps). Míra neobsazenosti v Evropě za čtvrtletí okrajově vzrostla o 10 bps na 10,3 % a míra neobsazenosti v západní Evropě a v oblasti CEE zůstala v součtu téměř beze změny. Na mnoha trzích je míra neobsazenosti kvalitních kancelářských ploch nízká, což ovlivňuje stabilizaci nebo růst nejlepších pronájmů. Celkově je nabídka již používaných ploch vysoká a tyto plochy jsou k dispozici za významně nižší ceny než nejvyšší ceny nájemného. 

Chris Staveley zprávu uzavřel: „V prvním čtvrtletí bylo dokončeno jen asi 900 000 m2 nových ploch, což je zhruba o třetinu méně než pětiletý průměr. Za celý rok očekává společnost Jones Lang LaSalle v uvedené oblasti dokončení 4 milionů m2, což je o 30 % méně než pětiletý průměr a nejnižší výsledek za více než deset let. Růst nájemného tak bude pokračovat a na některých trzích povede k ještě vyšší poptávce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít