Nájemné kancelářských prostor v Praze se stabilizovalo

22. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK johanek@edoras.cz V
22. března 2004, 00:00

SITUACE NA TRHU S PRAŽSKÝMI KANCELÁŘSKÝMI PROSTORAMI KE KONCI ROKU 2003 UKAZUJE, ŽE SE TRH CELKOVĚ STABILIZOVAL. ZNAMENÁ TO, ŽE NA STEJNÉ ÚROVNI ZŮSTÁVÁ JAK NEOBSAZENOST KANCELÁŘSKÝCH BUDOV, TAK ZEJMÉNA VÝŠE NÁJEMNÉHO V JEDNOTLIVÝCH LOKALITÁCH.

Pokračuje růst zájmu o administrativní budovy v okrajových lokalitách

ANI PRO PŘÍŠTÍ OBDOBÍ NEPŘEDPOVÍDAJÍ ODBORNÍCI ŽÁDNÉ RADIKÁLNÍ ZMĚNY.

Praze se loni dokončily celkem 163 tisíce metry čtvereční kancelářských ploch, což zvýšilo objem trhu v tomto segmentu na 1,45 milionu metrů čtverečních kanceláří. Kolem 900 tisíc metrů čtverečních z toho tvoří nová výstavba, zbývající prostory jsou rekonstruované. Transakce s kancelářskými prostory v Praze loni dosáhly částky přibližně 1,3 miliardy korun. Tolik strohá statistika. Podle Andrewa Thompsona ze společnosti Cushman&Wakefield Healey&Baker je především potěšitelné, že se na trhu loni projevil tak zvaný „opožděný efekt předchozích let“. Podařilo se totiž nalézt nájemce či nové majitele i pro ty kanceláře, které zůstaly neobsazené z předchozích let. „Právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč zůstává míra neobsazenosti kanceláří relativně stabilní v rozmezí mezi 11,5 a 13,5 procenty,“ tvrdí Thompson.

NÁJEMNÉ JIŽ ZŘEJMĚ NEPOROSTE

Měnit by se nemělo ani nájemné za pronájem kanceláří v jednotlivých pražských lokalitách. Jak se domnívá Thompson, konkurence na trhu je příliš veliká, než aby umožnila růst cen. Podle realitního makléře Petra Beneše se ceny nájmů v centru Prahy nyní pohybují kolem 18 eur za metr čtvereční za měsíc. V širším městském centru jako je Smíchov, Karlín či Holešovice se kanceláře pronajímají průměrně za 16 až 17 eur/m 2 /měsíc, v okrajových lokalitách (Pankrác, Budějovická) pak za zhruba 14 až 15 eur/m 2 /měsíc. Realitní makléři očekávají po vstupu České republiky do Evropské unie příchod dalších firem do ČR a tedy další poptávku po kvalitních kancelářských prostorách. Podle Thompsona totiž velké mezinárodní firmy vnímají ČR (a zejména pak Prahu) jako bránu na východní trhy. Tento trend by se měl příznivě odrazit na dalším poklesu neobsazenosti kancelářských budov. Thompson tvrdí, že se ale neodrazí na růstu výše nájmů. Beneš již tak optimistický není a očekává mírný růst cen v řádu několika procent. „Očekáváme, že se začne výrazněji lišit výše nájmů v kvalitních prostorách od nájemného v méně kvalitních kancelářských budovách,“ říká Beneš.

**ZŮSTÁVÁ ZÁJEM O OKRAJOVÉ ČTVRTI

N ejvětší zájem loni (stejně jako v minulých letech) měly firmy o pronájem kanceláří v okrajových čtvrtích Prahy. Zde se v roce 2003 pronajalo 39 procent ze všech pronajatých ploch. Populární je i okraj centra města, kde se loni pronajalo 28 procent ploch a kde vznikají další projekty administrativních center, jako je například přestavba holešovického přístavu či bývalého pivovaru v této čtvrti. Thompson předpokládá, že na okraji centra a v periferních čtvrtích Prahy budou developeři těžit ze silné poptávky. Poměrně masivní výstavba administrativních budov v těchto lokalitách jeho slova jen potvrzuje. V současné době probíhá například výstavba objektů Nile House v Praze 8, Anděl Parku a Avenir Business Parku na Praze 5 či Budějovické Aleje na Praze 4. S jejich dokončením a uvedením na trh se počítá již v období let 2004 a 2005. Nejmenší objem transakcí, pouhých 10,8 %, se loni realizoval v samotném centru Prahy. Výhledově centrum zůstává pro majitele kancelářských nemovitostí tvrdým oříškem. I zde je totiž množství nových kancelářských prostor v objektech jako je například Charles Square a Jungmannova Plaza, které jsou k dispozici buď ihned, anebo budou dokončeny v druhé polovině letošního roku. Zájem o nové kanceláře přitom směřuje spíše mimo centrum města. Pokud jde o trh s kancelářskými nemovitostmi mimo Prahu, domnívá se Beneš, že s několika málo výjimkami prakticky nelze vůbec o nějakém trhu mluvit. Těmi výjimkami jsou například Brno či Plzeň, ani zde se však nedá mluvit o nějakých velkých administrativních projektech. Naprostým hegemonem trhu je stále Praha.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít