Najděte si nitky mezi konkurencí

06. srpna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
06. srpna 2007, 00:00

SLEDOVÁNÍ VAZEB Pro chronické neplatiče je živnou půdou neinformovanost jiných. Není proto dobré spoléhat jen na důvěru. Obchodní partnery si řádně proklepněte. Můžete využít třeba specializované databáze, které sledují nejrůznější vazby mezi podniky a manažery.

SLEDOVÁNÍ VAZEB Pro chronické neplatiče je živnou půdou neinformovanost jiných. Není proto dobré spoléhat jen na důvěru. Obchodní partnery si řádně proklepněte. Můžete využít třeba specializované databáze, které sledují nejrůznější vazby mezi podniky a manažery.

O tom, že základem podnikatelského úspěchu je spolupráce se solidními firmami, které dostojí svým závazkům, není pochyb. Jenže problém je, jak takovou firmu poznat. Podnikatelé mají možnost si informace o společnostech, se kterými se chystají spolupracovat, ověřit pomocí zdrojů dostupných na internetu. Těmi jsou například obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, Český statistický úřad či Evidence úpadců. Někteří zručnější si mohou ověřit solidnost firmy mezi dlužníky Všeobecné a zdravotní pojišťovny. Prozkoumat lze případně registraci firmy k DPH na webu ministerstva financí nebo v seznamu firem v návrhu na konkurz na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Tímto způsobem může podnikatel zjistit potřebné informace, které odrážejí právě aktuální skutečnost, ovšem s vědomím, že historii již kontrolovat nelze. Obtížně však sám zjistí majetkové vztahy mezi firmami, jejich propojení nebo vztahy mezi osobami ve vedení.

ZAČALO TO U BANK

Těmi, kdo jako první pochopily důležitost informací o platební morálce firem-klientů, byly zcela jistě banky a leasingové společnosti. I proto specializované firmy, které se zaměřují na shromažďování informací o podnikatelských subjektech v České republice, začaly svoje služby nabízet nejprve jim.

„Náš systém sledování vazeb byl původně vytvořený především pro finanční instituce, jako jsou banky, leasingové a factoringové společnosti. Nicméně díky postupnému napojování na další zdroje informací aplikace nyní umožňuje mnohem širší využití - je dostupná pro firmy větší a střední velikosti,“ vysvětluje Zdeněk Honek, obchodní ředitel Creditinfo Solutions, která se specializuje na vyhledávání informací o firmách a vazbách mezi nimi.

Kromě Creditinfo Solutions existuje na trhu ještě několik firem, které se zabývají podobnou činností. Jedním z velkých poskytovatelů databází firem a ekonomických informací je například Čekia, Česká kapitálová společnost. Orientuje se zejména na získávání hospodářských informací o českých podnicích. Její systém BIZguard zvládne vizualizaci a grafickou analýzu vztahů, vyhledá a graficky zobrazí ekonomické vazby - majetkové, personální a obchodní mezi ekonomickými subjekty v České republice.

Podle Honka je Creditinfo nicméně jediná na českém trhu, která shromažďuje komplexní informace o firmách ze všech dostupných zdrojů, vyhledá informace o jejich majetkových vztazích a propojení, o vazbách jejich řídicích manažerů, o jejich finanční situaci, a to i zpětně v čase.

NENÍ ODBĚRATEL V KONKURZU?

irmou vyvinutý systém sledování vazeb (SSV) podle Honka integruje více než čtyřicet informačních zdrojů a umožňuje během několika sekund rozkrýt pozadí každého ekonomicky aktivního subjektu v České republice a na Slovensku. V současnosti SSV podle něho spravuje aktuální data o pěti milionech fyzických i právnických osob a živnostníků na trhu.

„Systém sledování vazeb nabízí efektivní zobrazení vztahů a vazeb mezi společnostmi, statutárními zástupci a dalšími ekonomicky aktivními subjekty, jako jsou živnostníci nebo třeba správcové konkurzní podstaty. Díky tomu sleduje i to, zda není daný subjekt či jiný z jeho okolí v konkurzu, návrhu na konkurz, likvidaci, exekuci, vyrovnání, případně zda není evidován v některé z dlužnických databází,“ vysvětluje Honek.

LZE PŘIPOJIT NA FIREMNÍ SYSTÉM

Systém SSV je možné podle Honka využívat jak prostřednictvím internetového přístupu, tak ve formě instalace do lokální sítě a propojením s firemním informačním systémem. Jaký je reálný efekt služeb firem specializujících se na poskytování informací o firmách, jejich majetkových vazbách a finanční pozici?

Slouží vlastně jako výstraha, která umožní včas si zajistit případné rizikové pohledávky za stávajícími odběrateli, nebo jako prevence před spoluprací s rizikovými podnikatelskými subjekty. Systémy totiž umožňují vyhledávat vazby mezi firmami, získat informace o potenciálně rizikových společnostech z portfolia stávajících obchodních partnerů, i informace o nově vzniklých rizicích. Systém je také schopen varovat uživatele při uzavírání nových kontraktů před společnostmi z okruhu firem figurujících v databázích dlužníků či firem s předpokladem vážných ekonomických problémů nebo dokonce s předpokladem vstupu do konkurzu.

Na základě těchto informací pak může podnikatel u nových odběratelů buď nastavit přísnější smluvní podmínky, nebo si zajistit nadstandardní formy ochrany. U již navázaných smluvních vztahů umožní včasná informace snížit riziko nezaplacení pohledávky.

MANAŽERSKÉ VAZBY

Jak upozorňuje Honek, zajímavou funkcí systému SSV je možnost získávat i informace o závazcích svých dodavatelů. Proč? Odkoupením pohledávky dodavatele za „příznivou“ cenu a následným zápočtem lze vyřešit mnohdy složitou situaci druhotné platební neschopnosti nebo snížit cenu dodávky. Systém společnosti Creditinfo podle Honka nově obsahuje i možnost zjistit dvě nové vazby pod názvem manažeři a média. Manažerské vazby jsou zpracovány na základě informací o osobách na vedoucích pozicích zveřejněných v hlavních médiích, a mediální vazby jsou obdobně připravovány na základě monitoringu zpravodajství v novinových titulech. Kromě toho umožňuje SVV zjistit i informace o plátcích DPH, spotřební daně, o pozici v TOP 100 nebo informace o držení certifikátů ISO.

KONKURENCE NESPÍ

Systém, s jehož pomocí prolustrujete svého partnera, nabízí také Čekia. Její BIZguard sleduje zejména data personální (statutární orgány, management), majetkové (vlastníci, dceřiné společnosti), obchodní (auditoři, významní dodavatelé) a v neposlední řadě také „negativní“ informace, jako jsou konkurzy, likvidace či exekuce. Celkově systém pracuje s více než třemi miliony vazeb, které jsou zachyceny v podobě aktuální i historické.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít