Najděte si lepší klienty

09. června 2008, 00:00 - Marcela Honsová
09. června 2008, 00:00

Majitelé a provozovatelé českých kempů musí najít odvahu a finance k investicím do svých rekreačních areálů.

Nechtějí-li, aby jim počet návštěvníků neustále klesal, nic jiného jim nezbývá.

„Někteří kolegové se bojí, že kvůli modernizaci by museli zdražit a hůř by sháněli rekreanty. Navíc jim stejně lidé nové vybavení zničí. Já tvrdím, že právě lepší nabídkou i infrastrukturou si mohou dovolit vyšší ceny a tím turisty, kteří mají tendenci ničit okolí, odradí. Věřte, že si klientelu najdete, a lepší,“ říká Vlastimil Němec, předseda společenstva Kempy a chatové osady v Česku. Jeho názor potvrzují ti, kteří už s investicemi začali.

Výhodnější je větší kemp

Ekonomové tvrdí, že finančně ziskový může být až areál od tří hektarů. Kemp Konopáč v předhůří Železných hor u Heřmanova Městce je velký pět hektarů, v jeho středu je přírodní koupaliště se 65 metrů dlouhým toboganem. „Právě ten byl první investicí, která nás existenčně zachránila. Po roce 1990 jsme měli prázdný kemp, o dva roky později sem jezdily kvůli toboganu stovky lidí. Na odpoledne a víkendy dokonce dojížděli návštěvníci z okolních měst,“ vzpomíná jeden ze tří majitelů tábořiště Bohumil Starý.

Dnes je kemp v provozu celoročně, protože majitelé investovali do plynofikace a vytápění. Návštěvníci mají k dispozici turistickou ubytovnu, chatky, bungalovy, volejbalové a basketbalové hřiště, dětský koutek a letos přibude i letní kino. „Ne proto, abychom na něm vydělali, ale aby se dospělí i děti pobavili,“ vysvětluje Starý a vyjmenovává další programovou nabídku: „Taneční zábavy pro dospělé a výlety autobusem pro ty, kteří nechtějí jezdit po okolí vlastním vozem.“ V areálu jsou čtyři druhy restaurací, které také provozují majitelé. Za posledních sedm let proinvestovali v kempu pět milionů korun, tedy veškerý zisk.

Na Octavii za rok nevydělám

„Není to takové rito, aby si majitel kempu koupil za rok novou Škodu Octavii,“ nechává nahlédnout do peněženky spolumajitel kempu Konopáč. Jeho podnikatelským snem je přestavět dřevěnou horskou chatu v kempu na penzion s pokoji, které by měly i své vlastní sociální zařízení.

O ziscích, které zdaleka nedosahují v kempech závratných výšek, ví své i starosta obce Lodín, která vlastní a provozuje stejnojmenný kemp v Královéhradeckém kraji. „Kemp máme od roku 2004 a za tu dobu nula od nuly pojde,“ usmívá se starosta Jaromír Pelánek.

Pravdou je, že zisk vrací obec zpět do areálu. Před deseti lety postavili koupaliště, které ovšem nevydělávalo, proto k němu postupně přidali chatky. S těmi pěti novými z letoška je jich tu celkem patnáct a problémy s jejich obsazením nemají. „Celkem jsme do nich investovali 4,5 milionu korun. Přínosem pro obec nebylo koupaliště, ale až kemp,“ tvrdí starosta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít