Náhubky do úst, jedeme

22. února 2008, 11:03 - Martin Rychlík
22. února 2008, 11:03

S automobilem sQuba můžete plavat rychlostí šest kilometrů v hodině

Té novince s nádechem sci-fi se nedá uniknout. Švýcaři vyvinuli obojživelné auto, které plave, a to nejen nad, ale i pod vodou! Jmenuje se sQuba a vychází z Lotusu Elise. Jeho autorem je Frank Rinderknecht (52), jenž si prý chtěl splnit sen a vytvořit vozítko, s nímž „dováděl“ James Bond ve filmu Špion, který mě miloval. Jde vskutku o revoluci? I na takové drobnosti lze vycítit, jak nadšeně tisk přejímá „bomby“ a propaguje věci jako nějaká PR agentura… Vývojáři označují sQubu za „první skutečně ponorné auto“, které oproti vojenským vozidlům, jež jsou schopna přebrodit po dně řeku, může vplout až do hloubky deseti metrů. „Kvůli váze a z bezpečnostních důvodů jsme museli vůz zkonstruovat jako otevřený roadster, aby ho cestující mohli v nouzi rychle opustit,“ říká Rinderknecht. I proto se osazenstvo namočí (takže namísto načančané bondgirl ve večerní róbě si pořiďte raději plavčici), kyslík se vdechuje z ústřední nádoby. O pohon se starají elektromotory bez emisí, jež roztáčejí jak kola, tak i lodní šroub. Vybavení „ponoauta“ je blyštivé, jak se na Švýcary sluší: koncept Esoro, senzory Ibeo, pneumatiky Pirelli, podvozek KW, kola AEZ, interiér Strähle + Hess, stylingové prvky Foliatec, moderní ion-lithiové baterie, a dokonce i mazadla Motorex jsou bioodbouratelná.
Premiéru si má vůz, který jako by vypadl z dílny filmového pana Q, odbýt 6. března na autosalonu v Ženevě. Jistě zaujme, a to ho ani nebude nutné předvádět v akváriu. Firma Rinspeed podobnou hračku neuvádí totiž poprvé. Již před čtyřmi lety představila concept-car Splash, jenž kromě jízdy po souši plaval a dokázal se proměnit i ve vznášedlo.
Nové sQuba má však kromě zatékání i další zápory, o nichž média (kdo ví zda z pohodlnosti či upřímného nadšení) opomínala referovat. Zjistíme-li si ale přesná technická data, zjistíme, že kabriolet dosahuje maximální rychlosti pouhých 120 km/h, což je na sporťák za 26 milionů korun trochu málo, že… A ve vodě? Ani tam se sQuba necítí jako ta pravá rybka; pluje jen „šestkou“ v hodině a potápí se „trojkou“. Co ale v bondovském autě chybí možná nejvíc, je odpalovací tlačítko raket, které by řidiči na českých silnicích jistě ocenili.

Popisek: Je šik a plave. Ale také do něj teče a není to žádný úhoř – spíše bezbranná želvička.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít