Náhoda přeje připraveným

07. července 2004, 00:00 - MARTINA ŠRÁMKOVÁ
07. července 2004, 00:00

AMOS VE SPRÁVNÝ ČAS NALEZL MEZERU NA TRHU Vzdělávání může v současné době představovat slušný byznys. Jedním z těch, kdo to včas pochopili, je zakladatel firmy Amos Jiří Kadlec.

„Byli jsme první“, říká Jiří Kadlec.

AMOS VE SPRÁVNÝ ČAS NALEZL MEZERU NA TRHU

Vzdělávání může v současné době představovat slušný byznys. Jedním z těch, kdo to včas pochopili, je zakladatel firmy Amos Jiří Kadlec.

Firma Amos začínala vydáváním publikací určených k přípravě na přijímací řízení na vysoké školy. Časem však rozšířila činnost ina organizování přípravných kurzů a především na široké informování veřejnosti na vlastních webových stránkách. „Začalo to vlastně náhodou,“ vzpomíná Jiří Kadlec. „Když jsem se v roce 1997 připravoval na své bakalářské zkoušky na Vysoké škole ekonomické, kamarádi si ode mě půjčovali mé materiály. Pak jsem je začal množit i pro cizí studenty. To ale už za úplatu.“ Právě takhle se zrodila myšlenka vydat skripta, která by obsahovala materiály k přípravě na přijímací řízení na Vysokou školu ekonomickou. Do té doby totiž existovaly pouze brožury nabízející přípravu a testy na různé druhy škol najednou.

NÁHODA PŘEJE PŘIPRAVENÝM

V té době se Kadlec seznámil s člověkem, který se čtyřikrát pokoušel dostat na právnickou fakultu, než se mu jeho sen splnil. Slovo dalo slovo a nyní již úspěšný student dal dohromady všechny materiály, které si za čtyři roky při přípravě k přijímačkám připravil. Právě tahle brožura odstartovala cestu firmy Amos vzhůru. Nakladatelství začalo vydávat publikace s přípravnými testy a materiály k přijímacím zkouškám na nejrůznější vysoké školy. „Byli jsme první,“ shrnuje Kadlec lakonicky.

NA ŽIVNOSTENSKÝ LIST

Mimochodem - množné číslo není v tomto případě zcela výstižné. Amos je firma fungující na Kadlecův živnostenský list. Ti, kdo s ní spolupracují, jsou pouze externisté, které majitel Amosu najímá na konkrétní práci. „Osvědčilo se mi to víc, než zaměstnávat například sazeče či grafika. Takhle uzavřu smlouvu na konkrétní titul a zaplatím ho až ve chvíli, kdy mi ho dodají v nasmlouvané kvalitě,“ říká Kadlec. Klíčovým momentem firmy byla změna systému přijímacích zkoušek na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Škola začala s předstihem zveřejňovat zhruba 2000 otázek, ze kterých těsně před přijímačkami vylosovala ty, které skutečně použije. Majitel Amosu neváhal a spojil se s odborníky z vysokých škol. Ti vypracovali řešení - a publikace nabízející otázky i s řešením byla na světě. Od té doby vychází každoročně. Nakladatelství, nabízejících přípravu k přijímacím zkouškám na vysoké školy, je v současné době už více. Co nabízí ve svých publikacích Amos nad rámec konkurence? „Především informace o oboru, o školách, které ho nabízejí a o studiu na nich,“ říká Kadlec. Ale nejen to: V loňském roce se přijímačky na pražskou právnickou fakultu dostaly do nepříjemné situace. U části testových otázek z logiky nebylo možné jednoznačně určit správnou odpověď (mimochodem, i na to odborníci spolupracující s Amosem upozornili). Agentura Amos poté pomohla studentům, kteří kvůli chybám školy v testu neuspěli, vypracovat odvolání. A škola byla nucena je přijmout.

O KURZY JE ZÁJEM

Amos překročil hranice prostého nakladatelství i jinak. Už několik let nabízí také přípravné kurzy k přijímacím řízení na nejrůznější obory vysokých škol. A to jak krátkodobé, tak celoroční, fungující vlastně jako nulté ročníky. Vyučujícími jsou pedagogové příslušných fakult a zájem o tuto službu stoupá. „V loňském roce převážil poprvé příjem z kurzů nad příjmem z publikací,“ říká majitel. Ani tím však aktivity firmy Amos nekončí. Možná nejviditelnější součástí firemní nabídky je vlastní webová stránka. Nejde jen o prezentaci Amosu, i když právě zde je možné objednávat publikace či vzdělávací kurzy. Stránka však nabízí i informace o jednotlivých školách, případně rady jak se připravovat na přijímačky či na maturitu. „Ročně naši stránku navštíví půl milionu lidí,“ dokumentuje Kadlec oblibu své webové stránky. Nově rozšířil své působení na internetu o on-line adresáře vzdělávacích institucí. Tak vznikly nové stránky, které se samostatně věnují vysokým školám, vyšším odborným, středním, základním, jazykovým školám a autoškolám.

OBRAT STÁLE ROSTE Bonbonkem na dortu je pro majitele firmy vlastní knihkupectví. To se nachází v centru Mělníka a - jak Jiří Kadlec říká - nejde o výdělečnou záležitost, ale o jakousi výkladní skříň úspěšné firmy. A proč v Mělníku? „Pochází odtamtud má přítelkyně,“ odpoví majitel stručně. Úspěšnost agentury Amos lze dokumentovat i na výši obratu: Zatímco v prvním roce činnosti představoval zhruba 150 000 Kč, v loňském již dosáhl pěti milionů korun. „Každým rokem se obrat zhruba zdvojnásobí,“ poznamenal J. Kadlec. Nutno říci, že ani do budoucna si Jiří Kadlec neklade právě malé cíle: „Mým snem je otevřít soukromou vysokou školu. Zaměřená by byla na ekonomii a právo a vyučovali by tam naši přední odborníci.“ Tímto způsobem by chtěl bývalý podnikavý student V ysoké školy ekonomické uzavřít kruh: Od publikací a kurzů připravujících na studium přes informační webovou stránku o školách až po vlastní vysokou školu. PROFIT DOPORUČUJE** 

*  Předmět podnikání může vyvstat nečekaně - z činností původně tak vůbec nezamýšlených možností internetu - dobře dělaná webová stránka s velkou informační hodnotou a možnost objednat on-line vaše produkty dokáže zázraky.

 * Původní specializace firmy se může podle potřeby rozšiřovat do řady spřízněných aktivit.

 * I relativně velkou firmu lze provozovat na živnostenský list, zaměstnance je možné zaměnit za nasmlouvané spolupracovníky.

foto: autorka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít