Nafukovací atrapa nebo originál? Radar ani družice nepozná rozdíl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nafukovací atrapa nebo originál? Radar ani družice nepozná rozdíl

, čtk,

Lehké, sbalené do tašky, připravené na cvičiště i na bojiště za deset minut jsou nafukovací atrapy vojenské techniky, které vyrábí česká firma v Děčíně. Z radaru či družice nelze klamné cíle rozlišit od skutečných zbraní. K opravám místo kleští a šroubováků stačí jehla a nit. Společnost Inflatech chce svými výrobky oslovit světové armády včetně české.

Vojenské návnady se používaly už za druhé světové války. Tehdy však byly z gumy, tudíž velmi těžké a náchylné na defekt. „Dnes jde o syntetické hedvábí s polyuretanovým zátěrem. Díky tomu obr, jako je protiletadlový raketový komplet SA-8 sovětské produkce, váží 80 kilogramů, zabalí se do přenosné tašky, kterou dva vojáci unesou, a na rozbalení a zabalení stačí pět až deset minut,“ řekl spolumajitel firmy Vojtěch Fresser.

Nafouknutá vydrží obří maketa i s drobným protržením. „Systém rychlé opravy spočívá v použití jehly a nitě a případně záplaty,“ řekl Fresser. K napájení lze využít benzinové nebo dieselové centrální generátory. „Dodáváme k výrobku systém dva v jednom, stačí zatáhnout jako u sekačky a může být stroj v chodu tři dny bez údržby,“ řekl Fresser.

Trh s vojenskými návnadami podle něj v podstatě neexistuje. Inflatech se jejich výrobě věnuje tři roky, jedna obdobná společnost je v Rusku. „Zákazníci jsou z řad našich spojenců, ale z důvodu utajení nesmíme nikoho jmenovat, protože žádná armáda nechce, aby se vědělo, že půlka jejího vybavení je nafouknutá,“ uvedl.

Firma, která zaměstnává čtyři lidi, chce oslovit i českou armádu. „Využitelný je model pro tréninkové účely. Třeba piloti při výcviku musí vyhledat cíl, který vyzařuje rádiové vlny, a ten zničit. Pevný cíl nelze přemístit a při druhém proletu chybí moment překvapení. Návnadu lze rychle sbalit, přenést a pilot neví, kde se objeví,“ řekl Fresser. „Počítáme s tím, že budou naše výrobky nasazovány také v reálných bojových situacích,“ doplnil. Společnost garantuje 50 cyklů použití. Cena za model SA-8 zhruba 30 tisíc dolarů (710 tisíc korun).

Dále čtěte:

Tendr na helikoptéry: Američané se učí, jak vyslovit „Plamen“

USA dluží českému vojsku neprůstřelné vesty za 52 milionů

Vysvětlete nákup neprůstřelných vest, žádá ČSSD Babišovo ANO

Česká zbrojovka dodá vojenské policii neprůstřelná trika


Ohodnoťte tento článek
Diskuze