Nadstandardní Standa - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nadstandardní Standa

, Jiří Pšenička,
Nadstandardní Standa
Zdroj: Euro.cz

Manželé Grossovi prodali pozemek u Velkých Popovic za tři miliony korun

Modrostříbrný a celý v kůži. Stanislav Gross si před časem pořídil luxusní vůz Volkswagen Touareg. Zda na něj použil peníze z prodeje pole u Velkých Popovic, odmítl týdeníku EURO sdělit. Považuje to za soukromou záležitost.

Jako premiér a lídr ČSSD nic moc, jako advokátní koncipient a příležitostný obchodník zatím výborný. Stanislav Gross asi udělal dobře, když před dvěma lety přestal vzdorovat veřejnému mínění a odešel z politiky. Opět se mu začalo dařit a jeho životní úroveň po počátečním propadu míří vzhůru. Alespoň soudě podle některých vnějších ukazatelů.

Koncipient v touaregu.

Když veřejnou sféru v roce 2005 opouštěl, jezdil nějaký čas v zapůjčené Škodě Fabia Junior. Posléze si pořídil na leasing větší octavii, nyní se dle zjištění týdeníku EURO po Praze prohání v modrostříbrném Volkswagenu Touareg. Jak tvrdí prodejci VW, cena tohoto luxusního automobilu začíná na 1,293 miliony korun a u nejnadupanějšího modelu s komfortním vybavením končí na 2,758 milionu korun.
Nelze se nezeptat – stejně jako před dvěma lety v případě Grossova barrandovského bytu -, kde na to vzal. Ze standardního pražského koncipientského platu by si takové auto nikdy pořídit nemohl. U koncipientů v druhém roce praxe se podle advokáta Václava Sládka strop hrubých příjmů pohybuje mezi 25 až 30 tisíci korunami, vyšší jsou naprosto výjimečné.
Nevypomáhají snad bývalému předsedovi vlády s financováním luxusu zase nějací tajemní strýčci jako v případě bytu? Či je něco pravdy na tom, že disponuje tajným zahraničním kontem, jak údajně v minulých měsících prověřovali i policejní detektivové?

Velmi cenné kontakty.

Pravdou je, že policisté po měsících vyšetřování na nic nekalého nepřišli a Grossova bytová kauza byla nedávno definitivně odložena. Bývalý ministerský předseda je tedy z pohledu zákona naprosto čistý. Odpověď na otázku, odkud mu přitékají peníze, může být docela prozaická. On i jeho manželka Šárka mohou dnes skutečně vydělávat daleko více, než se obecně soudí. Bulvární deník Šíp před časem přišel s tvrzením, že expremiér pobírá v advokátní kanceláři Eduarda Bruny vysoce nadstandardních sto tisíc korun hrubého. Kdyby to byla pravda, nějaké luxusnější auto by si jistě dovolit mohl.
Otázkou ale také je, čím by Stanislav Gross mohl být pro JUDr. Brunu tak cenný, aby mu vyplácel sto tisíc měsíčně, když svou běžnou koncipientskou činností asi žádné velké příjmy kanceláři negeneruje. „Věnuji se třem věcem, jsou to krádeže vloupáním, poškozování cizí věci, případy vloupání do motorových vozidel, v jednom konkrétním případě pokus o odcizení motorového vozidla, tedy případy relativně běžné. Kancelář doktora Bruny je uvedena v seznamu advokátů ex offo, takže je zřejmé, že neděláme vyloženě exkluzivní věci,“ uvedl Gross v lednu 2006 v rozhovoru pro Lidové noviny.
Jestli je něčím pro Brunu a jeho klienty cenný, pak zcela jistě svými kontakty do struktur orgánů činných v trestním řízení, které se mu jako ministru vnitra nepochybně podařilo navázat. Takové konexe jsou k nezaplacení.

Keep Smiling.

I Grossova manželka se po předloňském útlumu znovu vrhla na vydělávání peněz. Už loni začala pracovat jako kosmetička pro salon Bao Bao v Letňanech (na objednání provádí analýzu pleti) a na Vinohradské třídě začala provozovat obchod s plavkami. Vrátila se též do „pyramidového“ obchodního systému firmy Amway, který jí zřejmě nese velmi slušné provize z přímého prodeje kosmetiky a dalšího spotřebního zboží. „Pokud mám informace, tak si vede velmi dobře. Podařilo se jí tu svou obchodní skupinu znovu aktivovat. Ona je velmi šikovná,“ říká Jan Stránský, generální ředitel Amway ČR. Nově je Grossová od letošního května v obchodním rejstříku vedena i jako majitelka a jednatelka firmy Keep Smiling (předmět podnikání holičství, kadeřnictví, agenturní činnost, pořádání výstav a veletrhů).

Čistý výnos 2,6 milionu za pět let.

Zřejmě největší peníze ovšem manželé Grossovi získali bez toho, aby hnuli prstem. Jako klasičtí spekulanti. Jak zjistil týdeník EURO, za rovné tři miliony korun nedávno prodali hektarový zemědělský pozemek nedaleko Petříkova u Velkých Popovic, který v roce 2001 koupili za pouhých 400 tisíc. Za pět let tak vydělali 2, 6 milionu korun (před zdaněním). Pole vedené v katastru jako orná půda (s parcelním číslem 700/9) odkoupila pražská firma Vilmot. K podpisu kontraktu došlo již 14. září loňského roku a peníze měly být dle kupní smlouvy, jejíž kopii si týdeník EURO na katastrálním úřadu vyžádal, na účet Grossových u České spořitelny převedeny hned poté, co katastr přijal návrh na vklad vlastnického práva.
Když byl Gross kvůli pozemku u Popovic v únoru 2005 interpelován poslancem za ODS Miroslavem Benešem, řekl: „…Je to zemědělská půda, která byla zakoupena, ano, přiznám se, možná ze spekulativních důvodů, protože jsem předpokládal, že po vstupu do Evropské unie ceny pozemků půjdou nahoru. A co je na tom? Takových lidí byly stovky a tisíce…“
Spekulace se někdejšímu premiérovi zdařila, ač se s polností nestalo vůbec nic, co by k dramatickému nárůstu ceny mohlo vést. Nadále je v katastru vedena jako orná půda, součást zemědělského půdního fondu a v územním plánu obce Petříkov jako ekologická zeleň, která má oddělovat Petříkov od Velkých Popovic. Zastupitelstvo obce prý žádnou změnu, která by umožnila na tomto pozemku stavět, nechystá, dokonce ani neregistruje žádnou žádost o takovou změnu. „My bychom tam určitě nic jiného nepovolili, chceme to nechat tak, jak je to nyní,“ říká člen zastupitelstva Miloš Kačírek, který vede finanční výbor obce.

Dejte to klidně na berňák.

Nabízí se též otázka, proč byla firma Vilmot ochotna Grossovým zaplatit tolik, když se možnost dalšího zhodnocení vůbec nerýsuje. Dát za hektar orné půdy tři miliony korun bez reálné šance na změnu územního plánu se zdá poněkud pošetilé. Ale Pavel Kottek, jediný majitel firmy Vilmot (jednatelem a vlastníkem se stal pouhé dva týdny před transakcí s Grossovými) v tom vidí investici, která se zhodnotí až v budoucnu. „Za pět let může být situace v obci úplně jiná než dnes,“ věří ve změnu. K obchodu s Grossovými týdeníku EURO řekl, že s prodávajícími navázal kontakt na základě inzerátu v Annonci.
Sám expremiér Gross se k veškerým otázkám, které se týkají jeho současné majetkové situace – koupi luxusního automobilu, prodeje pozemku, koncipientského platu a manželčina podnikání –, nechce vůbec vyjadřovat. Nemyslí si totiž, že by jeho majetek ještě mohl být předmětem veřejného zájmu. „Jelikož jsem soukromá osoba, není jediný důvod, proč bych měl trávit čas vašimi otázkami. Máte-li pocit, že je třeba něco prověřit, pošlete podnět příslušnému finančnímu úřadu. Ten má dostatek právních prostředků k tomu, aby si na základě faktů, ne spekulací ověřil, že je vše v pořádku,“ sdělil minulé úterý týdeníku EURO.

Jak se vydělávají miliony

Hektarový zemědělský pozemek u Velkých Popovic, který před časem prodali manželé Grossovi, může být příkladem, kterak se v Česku a především v Praze a okolí vydělává na nemovitostech. Týdeník EURO už před dvěma lety napsal (EURO 10/2005), že v roce 1999 koupil tento kus pole realitní makléř Libor Dlabal od restituenta Jiřího Semeráda za 80 tisíc korun. V roce 2001 jej od Dlabala odkoupila Šárka Grossová za 400 tisíc (Grossová se znala s Dlabalovou manželkou z firmy Amway). Loni Grossovi ten samý pozemek prodali už za tři miliony. I nový vlastník Pavel Kottek ale věří, že i bez změny územního plánu, která by na tomto pozemku umožnila nějakou výstavbu, a tudíž vedla k dalšímu prudkému nárůstu ceny, se může najít někdo, kdo bude ochotný za nemovitost zaplatit ještě více než jeho firma.