Naděje na odklad mizí

20. listopadu 2006, 00:00 - PETR KUČERA
20. listopadu 2006, 00:00

NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCEÚčinnost nového zákoníku práce začne podle původního sociálnědemokratického scénáře, tedy už 1. ledna 2007. Přestože obsahuje řadu velkých chyb, odbory i levicové strany v minulém týdnu jasně odmítly jakýkoliv odklad.Na světě je další legislativní zmetek.

NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE Účinnost nového zákoníku práce začne podle původního sociálnědemokratického scénáře, tedy už 1. ledna 2007. Přestože obsahuje řadu velkých chyb, odbory i levicové strany v minulém týdnu jasně odmítly jakýkoliv odklad.

Na světě je další legislativní zmetek. Nehledě na předvolební sliby sociální demokraté znovu ukázali,

proč za jejich vlády mnohonásobně vzrostl počet nejrůznějších novel zákonů a následných oprav předchozích oprav. Nový zákoník práce se totiž definitivně rozhodli pustit do praxe, ač sami připouštějí, že tato norma má řadu podstatných chyb. Tímto základním kodexem se přitom má řídit pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů.

Zákoník práce tak s největší pravděpodobností vstoupí v účinnost 1. ledna 2007 v podobě, v jaké jej - přes odpor Senátu, prezidenta republiky i zaměstnavatelských svazů - letos na jaře prosadili sociální demokraté společně s komunisty. Čistě teoretickou možností nicméně zůstává prosazení odkladu sněmovnou v době, kdy v ní momentálně bude přítomno více nelevicových poslanců. O části zákoníku, která je podle Hospodářské komory v rozporu s ústavou, má rozhodovat také Ústavní soud.

APRÍL NEPROŠEL, DEMONSTRACE NEBUDE

Pravděpodobně definitivní rozhodnutí ohledně zákoníku práce padlo minulý týden na mimořádném jednání tripartity.

Úřadující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tam odborářům navrhl dohodu: Účinnost zákoníku začne o tři měsíce později, přičemž během této doby by se provedly nejdůležitější právní a technické úpravy zásadních chyb. Nečas slíbil, že by se již neotvíraly politicky konfliktní body, ale pouze jasné legislativní nedostatky. Ke změnám navíc mělo dojít pouze na základě širší shody. Novelizace měla proběhnout ve zrychleném legislativním řízení, zárukou neměnnosti zásadních bodů měl být i zákaz „poslanecké tvořivosti“, tedy připomínkových návrhů během schvalování ve sněmovně. Zatímco zástupci zaměstnavatelů na Nečasem navržený kompromis s jistými výhradami přistoupili, odbory dohodu odmítly - jakýkoliv odklad nepřipustily. Důvodem jsou podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha obavy z toho, jaká vláda zde bude za několik měsíců - tedy kvůli riziku dalšího odložení účinnosti.

Odbory nicméně odvolaly demonstraci proti odložení nového zákoníku, kterou chtěly pořádat 25. listopadu před Úřadem vlády. „Poslanecké kluby ČSSD a KSČM nás ujistily, že případný návrh na odložení účinnosti nepodpoří,“ přibližuje rozhodující argument pro odvolání demonstrace tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová.

PŘES 80 SPORNÝCH MÍST

Schválený zákoník práce přitom obsahuje přes 80 sporných míst, chybí k němu prováděcí předpisy a další navazující zákony. To vyplynulo nejen z analýzy, kterou si nechal zpracovat ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, ale také z rozboru vypracovaného Legislativní radou vlády. Jejím předsedou je sice ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, nicméně tento poradní orgán je tvořen renomovanými právníky či vysokoškolskými profesory. Členy legislativní rady jsou například Otakar Motejl, Jaroslav Bureš, Aleš Gerloch, Miroslav Bělina, Jan Dědič či Vladimír Smejkal.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla je již nyní připraveno přes 40 stran paragrafovaného textu, opravující největší chyby. Sporná místa se týkají například vzniku pracovního poměru jmenováním, zkušební doby, převedení na jinou práci, poskytování náhrady mzdy, různých příplatků a doplatků ke mzdě, vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, odstupného či náhrady škody na zdraví.

O řadě nejasností nebo nelogičností jsme již v Profitu podrobně informovali, například ohledně zrušení vedlejších pracovních poměrů, zaměstnávání manželů či odkazu na neexistují antidiskriminační zákon. (V blízké době chystáme závěrečné shrnutí schválených novinek.)

RYCHLOST PŘEDNĚJŠÍ NEŽ STABILITA?

Nečasem vedené ministerstvo práce již začalo pracovat na odstraňování případných nedostatků. Tato novela bude ale projednávána v běžných legislativních lhůtách. Podle Nečase by opravené znění mohlo začít platit nejdříve ve druhé půlce příštího roku.

Topolánkova vláda původně navrhovala odložení účinnosti nového zákoníku o rok, aby bylo dost času na odstranění chyb. Přestože Nečas navrhl kompromisní odložení účinnosti pouze na 1. duben, Českomoravská konfederace odborových svazů by to považovala za „nezodpovědný a riskantní krok“. Nečas naopak považuje za chybné „pustit do života“ zákoník s velkým množstvím nedostatků. „Zřejmě si odbory uvědomily, že tímto krokem udělaly určitou chybu, a teď se snaží na ten problém neupozorňovat,“ dodává ministr.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy se tak špatný předpis opět vyzkouší na podnikatelích jako pokusných králících. „Chápu, že nejsou tak velkou skupinou voličů jako zaměstnanci. Ale i jim zákoník ublíží, přitom jsou bohužel neinformovaní nebo se nechali zmanipulovat. A až zaměstnanci zjistí, že jim nový předpis škodí, tak už zapomenou, kdo za něj může - protože ti viníci budou dávno pryč,“ domnívá se Míl.

„Jak můžeme mít potřebnou stabilitu a právní jistotu, když se některé normy mění několikrát do roka,“ připomíná vedoucí katedry pracovního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Miroslav Bělina. „Nový zákoník práce je nutné novelizovat dokonce ještě předtím, než nabude účinnosti. To je výrazné zhoršení v oblasti, která dosud byla v porovnání s jinými oblastmi práva relativně stabilní a relativně předvídatelná,“ zdůrazňuje.

Někteří zástupci firem se netají, že schválený zmetek nezačnou brát vážně. Zvláště když chyby připouštějí i sami odboráři a plánují okamžitou novelu. „S chybami zákoníku se ve firmách vyrovnáme tak, že jej nebudeme dodržovat,“ řekl minulý týden na semináři Svazu průmyslu a dopravy Jindřich Vodička, náměstek generálního ředitele a předseda dozorčí rady společnosti České přístavy. Připomněl, že výhrady k nutnosti existence zákoníku měl již během svého dřívějšího působení v čele ministerstva práce a sociálních věcí.

HROZÍ KOLAPS „Dopady zavedení zákoníku na státní rozpočet budou jen kvůli nárůstu mzdových nákladů ve veřejné sféře činit sedm miliard korun,“ upozornil již předminulý týden Petr Nečas. Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy může nová norma od ledna způsobit kolaps veřejné dopravy. „Dopravní firmy mají na základě schváleného zákoníku přijmout přes 1500 kvalifikovaných řidičů, kteří ale na trhu práce nejsou,“ upozorňuje prezident svazu Jaroslav Míl. Podle novely by se totiž do pracovní doby měly započítávat i odpracované přesčasové hodiny. Dopravci budou muset ubrat řidičům přesčasy a na práci najmout další pracovní síly. Při dané týdenní pracovní době by tak již během roku někteří řidiči nemohli nastoupit do práce. „Přechod na nový zákoník nezvládneme. Prováděcí předpis, jehož návrh jsme dostali teprve nedávno, si vyžádá změny, na něž se budeme připravovat nejméně rok,“ prohlásil prezident Svazu dopravy Jaroslav Hanák. Soukromé bezpečnostní agentury prý nebudou schopny zajistit dosavadní ostrahu, záchranná služba bude potřebovat zvýšit počet lékařů na dvojnásobek. Konkrétně u lékařských profesí, kdy dosud lékaři při výkonu pohotovosti setrvávají na pracovišti, bude tato část jejich pracovní činnosti hodnocena jako přesčas, nikoli jako pohotovost. „Fond pracovní doby umožňuje jen určitý počet přesčasových hodin ročně, po dovršení tohoto limitu již lékaři sloužit pohotovost na pracovišti nebudou moci,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Odbory ale tvrdí, že toto není problém zákoníku práce. ZAJÍMAJÍ NÁS VAŠE NÁZORY!

Co vaší firmě přinese nový zákoník práce? Jde o moderní a liberální předpis, jak tvrdí ČSSD a odboráři, nebo jde o další zhoršení pozice zaměstnavatelů? Vaše názory prosím posílejte na mail kucera@profit.cz nebo reagujte přímo pod tímto článkem na www.profit.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít