Nad vládou visí maturitní meč

13. června 2011, 09:39 - Jaromír Bartůněk
13. června 2011, 09:39

Po nejnovějším kole hádek vládních stran nad kabinetem Petra Nečase visí Damoklův meč v podobě státních maturit. V případě úspěchu tohoto projektu trojkoalice (ačkoli je stále v křeči) zřejmě ještě nějaký ten pátek přežije. Když maturity krachnou, pravděpodobně se rozpadne.

Foto: Profimedia

Nejprve poznamenejme, že zatím není vůbec jasné, jestli jednotné zkoušky dospělosti dopadly dobře, jak o tom všechny kolem ubezpečuje ministr školství Josef Dobeš. Anebo naopak špatně, o čemž se nás zase snaží přesvědčit nikoli stovky, ale už tisíce maturantů, pedagogů i rodičů tím, že vyjádřily na internetu zásadní nesouhlas s kvalitou obsahu nových maturit. Ale vlastně, co je víc? Hlas jednoho ministra, či tisíce hlasů maturantů (již plnoletých lidí), kteří testy absolvovali?

Jako v Turecku

S velmi ostrou kritikou maturit se minulý týden obrátili na Dobeše formou otevřeného dopisu nejprve studenti brněnského Gymnázia Matyáše Lercha. Text zveřejnili na webu. Jen do minulého čtvrtka se pod něj podepsalo přesně 8 604 lidí. Odhaduji, že nyní pod ním bude už víc jak devět tisíc podpisů. Maturanti i rodiče nadto připojují stovky a stovky nebývale kritických komentářů, takže se stránky staly vůbec největší názorovou platformou tvrdě vyhraněnou proti novým maturitám ve čtrnáctileté historii příprav tohoto projektu vůbec.

Studenti poukazují především na velké množství nejednoznačných a nesmyslných otázek v testech. Lépe na tom byli podle nich ti, kteří se nad otázkou příliš nebo vůbec nezamysleli, případně problematiku do hloubky neznali. Žádají proto ministra, aby provedl kritickou analýzu maturit. Zároveň upozorňují, že zůstane-li maturita v této podobě, může to vést k rapidnímu zhoršení kvality výuky a k demotivování studentů k zodpovědnému studiu.

Jsou stejně jako učitelé rovněž velmi znepokojeni nemožností veřejné oponentury k jednotlivým úlohám, která je běžná ve všech ostatních zemích kromě Turecka. Ministerské centrum pro přípravu maturit CERMAT totiž nechce zadání, která již utekla na internet, oficiálně zveřejnit. Prý kvůli autorským právům, ačkoli experti se domnívají, že pravým důvodem je fakt, že se školství chce vyhnout právě diskuzi o sporné kvalitě zadání.

Napínání

Se státními maturitami si Věci veřejné naběhly. Jde totiž o to, že neustávají v taktice napínání koaličních partnerů. Tím, že protáhly ultimátum pro splnění svých požadavků do 30. června, mají nyní vládu v hrsti. Neprosadí-li svou, odejdou z koalice. V opačném případě by byly již absolutně pro smích.

Původním termínem, dokdy měla být na stole koaliční dohoda s požadovaným dodatkem, bylo přitom minulé úterý (14. hodina), kdy začala schůze Poslanecké sněmovny o vládních reformách. špičky VV po jednání klubu však odmítly vyjmenovat konkrétní požadavky. Pouze naznačily, že trvají na obsazení čtyř ministerstev a na odchodu ministrů Alexandra Vondry, Ivana Fuksy a Miroslava Kalouska.

šéf VV Radek John uvedl: „Závazky z koaliční smlouvy jsou v této chvíli porušeny, a proto Věci veřejné vypovídají koaliční smlouvu k 30. červnu 2011, pokud nebude do té doby uzavřen písemný dodatek koaliční smlouvy.“ Termín byl podle Johna určen tak, aby do té doby prošly reformy a také kvůli ukončení státních maturit. S těmi spojil svůj politický osud Dobeš.

Jestliže se tedy tento týden ukáže, že maturity krachly anebo že se v souvislosti s nimi objevil vážný problém (a mají k tomu našlápnuto), véčka se náhle ocitnou v rámci trojkoaličního vyjednávání ve velmi nevýhodné situaci. Neuvěřitelně se oslabí jejich pozice. Naopak posílí ODS a TOP 09, což nejmenší vládní strana nevydýchá, a trojkoalice v podobě, jak ji známe, pravděpodobně skončí. Je totiž nutno si uvědomit, že školství je nyní vlajkovou lodí Věcí veřejných, neboť ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský je neviditelný. A když se potopí vlajková loď, kterou nemá kdo nahradit, bývá s flotilou zpravidla amen.

Naopak pokud by maturity skončily úspěchem, mohly by VV hrdě prohlásit: Podívejte, jakého máme ministra. Je to první šéf rezortu školství, který po 14 letech příprav dotáhl tento sporný a problematický projekt do zdárného konce. To je, všimněme si, také věta, kterou Dobeš opakuje hodinu co hodinu jako mantru v každém svém mediálním výstupu.

Co si myslí učitelé a studenti?

• Maturity jsou doslova zločin na studentech i učitelích. Stupidní test z českého jazyka vhodný tak pro osmou třídu Zš. Pan ministr by měl okamžitě odstoupit!

• ČJ základní úroveň působí jako amatérská kopie sciotestů, které testují vzdělavatelnost dětí v páté třídě před přijímacími zkouškami na osmileté gymnázium.

• Maturitní zkouška z českého jazyka uráží svou úrovní nejen žáky, kteří se ve škole chtěli něco naučit, ale i učitele, již se o to snažili. Myslím si, že následná diskuze s odborníky o kvalitě otázek je skutečně nezbytná.

• Forma testu nutně snižuje obsah vzdělání na úroveň televizního kvízu typu milionář.

• Zásadně nesouhlasím s provedením státních maturit a už vůbec se mi nelíbí přístup CERMATu, který odmítá zveřejnit letošní zadání státních maturit.

Stovky dalších ohlasů si lze přečíst na maturantiproti.cz.

„Mediální mág“

Ministr školství si všechny souvislosti státních maturit velmi dobře uvědomuje. Proto bojuje, seč může, i kdyby byl ve svém nejhlubším nitru přesvědčen, že maturity tak, jak proběhly, jsou velký malér. Prohlásil, že kritizované maturitní otázky za žádnou cenu měnit nebude, protože jsou kvalitní, jednoznačné a vytvořil je tým odborníků. V reakci zaslané médiím uvedl, že stížnosti jsou uměle vyvolané. Jen jaksi zapomněl dodat kým a proč.

Jen málokdo po zkušenosti s loňskou podzimní generálkou čekal, že státní maturity proběhnou hladce. O to víc jsem rád, že zatím nepřinesly žádné komplikace,“ snaží se Dobeš. Ale co ty tisíce negativních ohlasů? „Žáci samozřejmě mají právo protestovat, mít výhrady a říci je nahlas. Všem těmto hlasům pozorně naslouchám, neustoupím ale ani o píď,“ vzkazuje.

Vzpomeňme nyní na zmíněnou generálku. Až dva týdny po jejím skončení se ukázalo, že v hodnocení bylo 12 tisíc chyb, do té doby bylo podle Dobeše také vše v pořádku. Pak bylo náhle dusno. Nyní se schyluje k podobnému scénáři, byť nejde zatím o špatně vyhodnocené testy, ale o diskuzi o jejich prý příšerné kvalitě. V pátek dokonce už vyšlo najevo, že Dobeš chce odvolat šéfa maturit Pavla Zeleného.

Věci veřejné tak zřejmě ztratí i tu poslední výhodu, která jim v rámci koalice zbyla. Ono napínání. Osud strany, kterou opustili voliči, je tak, zdá se, zpečetěn.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít