Nad hrabětem Gripenem spadla klec

06. března 2009, 17:39 - Tomáš Hořejší
06. března 2009, 17:39

Rakouský kšeftman skončil ve vazbě. Kdo bude další?

Korupční skandál Gripen vyšetřují, zdá se, opravdoví profíci. Vyšetřují rádi, vyšetřují dobře. Před novináři toho moc nenamluví, zato ale mají výsledky. Naposledy na konci února oznámili zatčení Rakušana Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, pětapadesátiletého hraběte, manžela exministryně a majitele hradu ve Skotsku. Především ale jednoho ze tří „externích agentů“ zbrojního koncernu BAE Systems pro český trh. A to už je opravdu velká ryba. Kdo přijde na řadu další? Otto J., Richard H. nebo Mirek K.?

VYCUKAT A PAK ZATKNOUT Strategie mezinárodního týmu vyšetřovatelů skandálu kolem britské zbrojovky BAE je zřejmá: nejprve potichu posbírat co největší množství důkazů, odhalit co nejvíce kontaktů podezřelého a až úplně nakonec utáhnout smyčku. Takhle to bylo i s hrabětem Mensdorffem-Pouillym. Detektivové z britského Serious Fraud Office (SFO) se o něj začali kvůli Gripenům zajímat už v roce 2005. Později, počátkem roku 2007, nechali přes švédskou veřejnoprávní televizi „řízeně uniknout“ některé informace, které mohly hraběte trošku znervóznit. A udělat chybu.
Loni ho agenti SFO zastavili přímo na silnici, když odjížděl ze svého zámku Dalnaglar ve Skotsku (který si mimochodem koupil krátce po uzavření českého „gripenového kšeftu“). Po výslechu ho zase propustili na svobodu. Na podzim 2008 pak SFO konečně požádal své rakouské partnery o pomoc: rozsáhlou razii v Mensdorffově rakouském sídle podnikla policie poslední zářijový den. Podle policejního mluvčího „bylo zajištěno poměrně velké množství dokumentů“. Ty byly následně předány Britům. A zřejmě taky Švédům, Švýcarům a Američanům, kteří kauzu také vyšetřují.
Nad Mensdorffem-Pouillym „spadla klec“ předminulý pátek. Policie ho zatkla přímo v jeho domě v Luisingu na jihovýchodě Rakouska. Soudce na něj uvalil 1. března vazbu (ze zákona musí soud za čtrnáct dní vazební důvody přezkoumat) a při prvním slyšení 16. března bude od potomka slavného šlechtického rodu chtít vysvětlit, za co přesně mu zbrojovka BAE poslala – přes krycí firmu Valurex registrovanou ve Švýcarsku – minimálně třináct milionů eur (asi 365 milionů korun). Bude chtít vědět, jestli náhodou nebyly určeny maďarským a českým politikům, úředníkům a vojákům. Jestli je náhodou neměly přimět k prosazení nákupů stíhaček Gripen, které BAE v konsorciu se švédským Saabem prodávala.

JDE HLAVNĚ O PROVIZI Koncern BAE při uzavírání zakázek postupoval podle instrukcí z exportní sekce britského ministerstva obrany, kterou mimochodem řídí její bývalý vrcholný manažer. „Tou správnou technikou, jak uzavřít zbrojní zakázku, je získávání detailních zpravodajských informací o lidech, kteří kontrolují nákup a prodej zbraní. Když objevíte tu správnou osobu, mělo by na ni být koncentrováno veškeré úsilí, aby byl obchod v pravý čas vhodně ovlivněn. Většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to dostane provizi,“ říká instrukce ministerstva, která spíše připomíná kapitolku z učebnice špionáže. Mensdorff-Pouilly pracoval jako „tajný agent“ britské BAE celých 16 let. Vyšetřovatelé se domnívají, že právě on vyhledával a přesvědčoval “ty správné osoby“. Podrží ho nyní tato mocná firma, jež má v Británii konexe na nejvyšších místech? Příliš by na to spoléhat neměl. BAE se chová veskrze pragmaticky. Veškerou vinu úporně popírá. Jak říká její mluvčí: „Plně spolupracujeme při vyšetřování. Všechna obvinění, která jsou proti nám vznášena a která poškozují pověst celé firmy i jejích zaměstnanců, zcela odmítáme … BAE ctí nejvyšší etické standardy a protikorupční legislativu.“ Dá se předpokládat, že ve snaze zachránit si svou vlastní kůži a pověst, firma pravděpodobně hodí své bývalé spolupracovníky přes palubu. Včetně hraběte. Pak již půjde jen o to, jestli si její bývalí spolupracovníci nenechali nějaké trumfy v rukávu… Může to ještě být velmi zajímavé. A to i v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít