Naceněný život. Odškodňování za újmu na zdraví se pojišťovnám prodražuje, roste i cena pojištění - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Naceněný život. Odškodňování za újmu na zdraví se pojišťovnám prodražuje, roste i cena pojištění

,
Naceněný život. Odškodňování za újmu na zdraví se pojišťovnám prodražuje, roste i cena pojištění
Zdroj: Hynek Glos

Z údajů České asociace pojišťoven vyplývá, že loni vyplatily pojišťovny 4,82 miliardy korun jenom za škody na zdraví hrazené z povinného ručení.

Když nepozorný řidič nedávno srazil dva mladíky na motorce, následky byly fatální. Po střetu oba motorkáři utrpěli vážná poranění hlavy s trvalými následky. Pojišťovna, u které měl viník nehody své auto pojištěné, bude oběma poškozeným hradit po zbytek jejich života bolestné, ztížení společenského uplatnění a náklady na osobní péči. Součástí plnění je i úhrada za ušlý výdělek či náklady na rehabilitaci, lázně nebo další speciální zdravotní pomůcky. „Náklady na pojistná plnění přesáhla sto pět milionů korun,“ tvrdí mluvčí Generali Česká pojišťovna Ivana Buriánková.

Vysoké odškodnění umožnil nový občanský zákoník, který začal platit už v roce 2014. Od té doby náklady pojišťoven na pojistná plnění narůstají každý rok o stovky milionů korun. Z údajů České asociace pojišťoven vyplývá, že loni vyplatily pojišťovny 4,82 miliardy korun jenom za škody na zdraví hrazené z povinného ručení. Nárůst za poslední dva roky přesahuje v této oblasti jednu miliardu korun.

Vyšší náhrady se přitom týkají i pracovních úrazů, poškozených pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo škod způsobených nedbalostí při údržbě vlastního majetku. Třeba když uklouznete na pozemku, který majitel neudržuje. Celkové vyplacené odškodnění za újmy na zdraví – ať už mimosoudně dohodnuté, nebo vysouzené – žádná pojišťovna nezveřejňuje. Povinné ručení je ovšem coby zákonné pojištění suverénně nejrozšířenější, lze na něm proto celou situaci dobře ilustrovat.

Zatímco průměrné pojistné plnění za zdravotní újmu způsobenou při nehodě činilo před platností nového občanského zákoníku 234 tisíc korun,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?