Nabízíme vyšší výnos než banky

16. dubna 2009, 15:56 - Martin Horňáček
16. dubna 2009, 15:56

Největších nárůstů v historii dosahujeme od počátku letošního roku, říká šéf...

Celý podtitul:
Největších nárůstů v historii dosahujeme od počátku letošního roku, říká šéf Moravského Peněžního Ústavu

Zatímco světové bankovní domy hlásí vysoké ztráty a musejí žádat o státní pomoc, jiným finančním institucím se naopak daří. Jednou z nich je i společnost Moravský Peněžní Ústav, která se loni se čtyřmi miliardami korun klientských vkladů stala největší tuzemskou družstevní záložnou. „V růstu pokračujeme i letos, během ledna a února jsme získali 480 milionů vkladů. Za pouhé dva měsíce jsme tak splnili náš plán na celého půl roku,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel Moravského Peněžního Ústavu (MPU) Radomír Lapčík.

EURO: V oblasti vkladů rostete velmi rychle, čím si to vysvětlujete? LAPČÍK: Jsem přesvědčen, že hlavním důvodem takového vývoje jsou nadstandardní služby. Mou vizí je osobní bankovnictví – každý, i drobný klient, u nás dostane při návštěvě pobočky občerstvení a má stálého bankéře. Někteří bankéři se tak klientům věnují nepřetržitě i třeba osm nebo devět let, a proto dobře znají jejich potřeby. Klientům vycházíme vstříc i delší otevírací dobou. Máme otevřeno i v sobotu dopoledne, kdy přijíždějí zákazníci, kteří nebydlejí ve Zlíně či v Praze, kde máme pobočky. Kromě toho samozřejmě nabízíme i velmi atraktivní úroky, jež jsou nad standardní nabídkou bank.

EURO: Máte nějaké typické klienty? LAPČÍK: Hodně našich služeb využívají senioři. Přitom noví zájemci často přicházejí na základě doporučení jiných klientů, kteří si u nás zřídili účet již dříve. I díky tomu máme nyní minimální náklady na marketing. Přesto je zájem rekordní. Navíc komunikaci se zákazníky aktivně podporujeme – nyní například startujeme Radu klientů, která bude přinášet podněty pro další zlepšování služeb.

EURO: V Praze jste otevřeli pobočku před dvěma lety. Proč jste vstoupili do hlavního města, kde zřejmě panuje nejsilnější konkurence bank v celém Česku? LAPČÍK: Původně jsme měli pobočku jen ve Zlíně, sem však často jezdili i klienti z Prahy. Otevření pobočky na pražském Senovážném náměstí bylo úspěšné – za dva roky získala přes dva tisíce klientů. V absolutním vyjádření jde o depozita za miliardu korun. Přitom věříme, že za úspěchem nestojí jen vysoké úroky, ale i ochota budovat s klienty a s regionem, kde působíme, dlouhodobé vztahy.

EURO: Svého času měly družstevní záložny problematickou pověst. Jak přesvědčujete klienty, že jejich peníze jsou v MPU v bezpečí? LAPČÍK: Záložny jsou nyní regulovány stejně jako banky, tedy podle mezinárodních kapitálových pravidel Basel II. Navíc máme i určitá omezení – například ze zákona v podstatě záložny nesmí spekulovat na finančních trzích. Takže v jejich rozvahách nemohou být žádné „toxické“ cenné papíry, které dostaly do problémů zahraniční banky. Kromě toho na nás dohlíží Česká národní banka, stejně jako na bankovní domy, a obdobně jsou pojištěny i vklady našich klientů. Ti mají stejnou jistotu jako u bank, ale navíc dostanou i atraktivní výnos. Přitom s růstem naší bilanční sumy se zvyšuje i počet našich pracovníků – nyní jich máme kolem stovky, a tak musíme stále více investovat do managementu. Proto spolupracujeme s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a používáme metodu strategického řízení Balanced Scorecard.

EURO: Projevila se nějak na hospodaření MPU finanční krize? LAPČÍK: U nás to je krize naruby. Největších nárůstů v historii dosahujeme právě od počátku letošního roku.

EURO: Váš konkurent, družstevní záložna Fio, už požádal o bankovní licenci. Chystáte také stejný krok? LAPČÍK: My chceme jít vlastní cestou. Umožní-li ale ministerstvo financí změnou zákona o bankách transformaci velkých záložen na banky, tak se rádi připojíme. Spolu s bilanční sumou nám totiž roste i kapitál, který nyní přesahuje již 270 milionů korun. Postupně se chceme dostat k nyní pro banku požadované půl miliardě. Přitom počítáme s tím, že by se naši současní klienti, kteří jsou zároveň družstevníky, stali i akcionáři banky. Přerod záložen na bankovní domy vnímám jako přirozený, podobné příklady vidíme i v západní Evropě, například v Rakousku a v Německu. Nedojde-li však k přijetí potřebné legislativy, nijak nás to neomezí. Již nyní máme dostatek prostoru pro poskytování služeb.

EURO: MPU loni uskutečnila fúzi se záložnou Privátní Peněžní Ústav – úvěrní družstvo. Počítáte s dalším spojováním s jinými společnostmi? LAPČÍK: Určitě ne. Privátní Peněžní Ústav byl naší sesterskou záložnou, kterou jsme z legislativních důvodů budovali souběžně. Dříve totiž zákon omezoval množství členských vkladů v záložnách. Když tato regulace skončila, přistoupili jsme ke spojení obou ústavů.

EURO: Zpět k hospodaření MPU. Získané vklady přeměňujete na úvěry. Kolik prostředků máte nyní rozpůjčováno a jaké subjekty úvěrujete? LAPČÍK: Dnes máme přibližně tři sta klientů, kterým jsme půjčili téměř tři miliardy korun. Přitom obsluhujeme velké korporace, malé a střední podniky, drobné podnikatele a také běžné občany. Nicméně neděláme bankovní retail, proto půjčujeme od dvou až tří milionů korun, a najdou se u nás i klienti s úvěry v desítkách milionů. Vůči jednomu podniku či ekonomicky spjaté skupině můžeme poskytnout půjčku nanejvýš ve výši čtvrtiny našeho kapitálu, tedy asi 70 milionů korun. To nás někdy omezuje, proto nyní připravujeme další zvýšení kapitálu, abychom brzy mohli půjčovat až 88 milionů korun.

EURO: Pozorujete nárůst problematických úvěrů v souvislosti s poklesem hospodářského růstu v poslední době? LAPČÍK: V tomto ohledu jsme na tom velmi dobře. Podíl klasifikovaných úvěrů dlouhodobě nepřesahuje dvě procenta a naše ztráty z úvěrování jsou zatím za celou dobu našeho fungování rovny nule. K udržení takové statistiky nám pomáhá i nižší počet úvěrů. Těch nesplácených je vždy řádově jen několik, proto se jim můžeme individuálně věnovat. Klientovi včas pomůžeme nebo realizujeme zástavy. Právě vhodný výběr zajištění je velmi důležitý, nejčastěji se jedná o nemovitosti nebo technologické celky. Přitom si vždy necháváme dostatečný polštář – v průměru poskytujeme úvěry ve výši 50 až 60 procent hodnoty zástavy.

EURO: Jaké máte plány na další rozvoj pro nejbližší období? LAPČÍK: Dosud jsme počítali s pěti miliardami vkladů na konci roku, a to zřejmě hravě splníme. Do budoucna počítáme s novými pobočkami. První dvě by měly v příštím roce vzniknout v Brně a v Ostravě. Do další expanze nás však nic netlačí. Také chceme zvyšovat úroveň našich služeb – dnes si u nás můžete zřídit běžný a termínovaný účet a získat případně úvěr. Nyní pracujeme na spuštění internetového bankovnictví a chceme jednat i o vlastních platebních kartách.

* BOX
Radomír Lapčík (39) **
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Moravský Peněžní Ústav. Vystudoval VÚT v Brně a obchodní právo na Nottingham Trend University. Nyní pokračuje doktorandským studiem na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve finančnictví působí více než čtrnáct let a je členem představenstva Zajišťovacího fondu družstevních záložen. Jako valašský patriot podporuje již více než deset let projekt Valašské království. Ve volném čase se věnuje zejména turistice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít