Nabízíme špičkové odborníky

09. května 2005, 00:00 - Pramen: Krajský úřad
09. května 2005, 00:00

HEJTMAN PLZEŇSKÉHO KRAJE PETR ZIMMERMANN: Vysoké školy v kraji připravují kvalitní inženýry. „I díky tomu umístilo do Plzně své vývojové kapacity několik předních firem,“ říká hejtman Petr Zimmermann.

HEJTMAN PLZEŇSKÉHO KRAJE PETR ZIMMERMANN: Vysoké školy v kraji připravují kvalitní inženýry. „I díky tomu umístilo do Plzně své vývojové kapacity několik předních firem,“ říká hejtman Petr Zimmermann. * Která odvětví ekonomiky v Plzeňském kraji byste označil jako nejperspektivnější?

Tradičně jde o strojírenství a zpracovatelský průmysl. V poslední době pak také o elektroniku a některé hi-tech obory. Velký nárůst zaznamenal i sektor služeb. Dosud ne zcela odkrytý potenciál je v oblasti cestovního ruchu, turistiky a rekreace. V dalších letech lze předpokládat nárůst aktivit v oblasti výzkumu a vývoje, zejména díky existenci Západočeské univerzity.

* V čem vidíte hlavní přednost Plzeňského kraje z hlediska podnikání?

Vedle již zmíněné univerzity s vyspělými technickými obory jsou to hlavně atraktivní poloha našeho kraje, dobrá dopravní i technická infrastruktura, kvalitní pracovní síla a průmyslová i podnikatelská tradice regionu.

* Jak hodnotíte spolupráci kraje se zástupci podnikatelů? Aktivně komunikujeme se zástupci podnikatelských svazů a v řadě případů i přímo s významnými podniky, zejména většími. * Jaká je v kraji situace s pracovní silou? Struktura pracovní síly je do jisté míry problematická - mluví se o nedostatku technicky vzdělaných středoškoláků a vyučených v technických oborech. Na druhou stranu střední školy řízené Plzeňským krajem se snaží na tuto situaci reagovat, tedy přizpůsobovat požadavkům trhu. Velký zájem je o techniky a inženýry - a právě díky tomu, že zdejší vysoké školy připravují kvalitní odborníky, umístilo do Plzně své vývojové kapacity několik předních firem, například Daimler Chrysler nebo Panasonic. Problémem může být struktura absolventů v humanitních oborech, která ne vždy odpovídá poptávce. * Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně?

Jde zejména o plzeňskou aglomeraci, tedy Plzeň a okolní prstenec menších měst a obcí, kde vznikají téměř dvě třetiny celkového HDP našeho kraje. Velký nárůst zažívají i okresní města Klatovy, Domažlice, Tachov a jejich okolí. Na své okolí pak působí růstově. Perspektivní je -zcela logicky - také celá oblast v okolí dálnice D5. Naopak složitější situaci mají periferní oblasti kraje. Ale její řešení lze hledat v už zmíněné orientaci na cestovní ruch, turistiku, sport a rekreaci.

* V čem si nejvíce nerozumíte s centrální státní mocí?

Z pohledu Plzeňského kraje je -asi stejně jako z pohledu ostatních krajů - největším problémem otázka rozpočtového určení daní. Pokud by kraj měl větší objem disponibilních finančních prostředků, mohl by více uvažovat a investovat i do nějakých forem podpory podnikání, ať už přímých, či nepřímých. V současné době naprostou většinu výdajů kraje spotřebuje školství, zdravotnictví, sociální věci a doprava. Peněz na další oblasti se pak příliš nedostává.

* Máte problémy s nedávnou reorganizací státní správy? V současnosti to už nepředstavuje vážnější problém. * Podnikatelé mohou využít řadu národních i evropských dotací. Co pro podporu podnikání dělá přímo Plzeňský kraj? Vlastní dotační program na podporu podnikání kraj nemá. Pomáháme však jinými způsoby. Jedním z nich je pomoc při přípravě podnikatelských lokalit a podpora vstupu nových investorů. Vydáváme „Katalog průmyslových zón“, který je zveřejněn na internetových stránkách kraje. S krajským městem spolupracujeme v souvislosti s obsazováním průmyslové zóny Borská pole, která je nejúspěšnější průmyslovou zónou v České republice. Podporujeme třeba také přípravu privátní průmyslové zóny v lokalitě Nýřany-Úherce, která je nyní nejnadějnějším projektem na Plzeňsku, připravovaným developerským způsobem s účastí anglického kapitálu. Myslím, že hlavní - byť nepřímou -podporou podnikání je zajištění řádného chodu krajských institucí a podpora infrastruktury. Tedy to, že kraj nevytváří další administrativní či jiné překážky. * Jaké úkoly ve vztahu k ekonomickému rozvoji regionu vás čekají v nejbližším roce?

Je třeba využít potenciál skrytý ve strukturálních fondech Evropské unie a ve Fondu soudržnosti a kombinovat ho s vlastními prostředky. Peníze by měly jít na podporu podnikání, rozvoj infrastruktury, zvyšování konkurenceschopnosti, růst kvalifikace obyvatel a řešení sociálních problémů. Velkou pozornost chceme věnovat také podpoře vědy, výzkumu a vývoje. Společně s krajským městem například připravujeme zřízení Vědecko-technického parku Plzeň.

MUDr. PETR ZIMMERMANN

Narodil se 27. října 1964 v Sušici. V roce 1988 promoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, v roce 1991 získal první atestaci z vnitřního lékařství a o čtyři roky později atestaci z kardiologie. V roce 1998 absolvoval manažerský kurz na pražské Vysoké škole ekonomické. Lékařskou praxi zahájil v roce 1988 v nemocnici ve Stodě, v roce 1990 nastoupil na interní oddělení Městské nemocnice v Plzni, kde jako internista a kardiolog pracuje dodnes. Od roku 1992 je společníkem společnosti Privamed, která v roce 1995 privatizovala plzeňskou Městskou nemocnici. Politicky se začal angažovat po roce 1989, v roce 1992 vstoupil do ODS. Od roku 1994 do roku 2002 byl členem zastupitelstva města Plzně a od roku 1998 do roku 2001 byl i členem rady města. Funkci hejtmana Plzeňského kraje vykonává od roku 2000, vloni byl zvolen na další čtyřleté období.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít