Nabídka kryje nezvyklá rizika

10. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
10. října 2005, 00:00

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Dynamické změny na pojišťovacím trhu v současné době nelze čekat. Aktuální nabídka kryje veškerá možná rizika, která jsou či mohou být s podnikatelskými aktivitami spojena. Přitom se vedle tradičních pojistek (například živelní, proti přerušení provozu, havarijní a podobně) stále více prosazují pojistky speciální, které ještě před nějakým časem u nás neexistovaly -třeba pojištění právní ochrany, úvěrové pojištění či pojištění vlastnického titulu k nemovitosti.

Jestliže z hlediska věcného je tuzemský trh plně srovnatelný se standardními tržními ekonomikami, trochu jiné je to s celkovou úrovní pojištění. V tomto ohledu - nikterak překvapivě, protože sumy směřující do této sféry jsou přímo úměrné celkové hospodářské úrovni - trochu zaostáváme. V Evropské unii se dnes pojistné v relaci k HDP blíží jeho devíti procentům, zatímco u nás je to přesně polovina této úrovně. Přitom předchozí růst v letošním prvním pololetí vystřídala stagnace - pod tlakem řady faktorů se v tomto období v meziročním porovnání pojistné téměř nezměnilo. Podíl pojištění podnikatelských rizik na celku vybraného pojistného se přitom také nezměnil, v současnosti se pohybuje mezi 15 až 16 procenty, když loni vykázal spíše mírný pokles.

Jakkoli se zdá, že podnikatelské pojištění jako celek je ve své struktuře už stabilizováno, není to tak docela pravda. V dohledné době pravděpodobně dojde k zásadní změně na poli povinného pojištění pracovních úrazů a chorob, v chodu je také proces vyčlenění komerčního úvěrového pojištění ze státní sféry. Trochu paradoxně jde o jakýsi protipohyb: zatímco v Exportní garanční a pojišťovací společnosti se chystá privatizace její „části“, která se věnuje úvěrovému pojištění na komerční bázi, pojištění pracovních úrazů a nemocí s největší pravděpodobností přejde ze soukromého sektoru (konkrétně z České pojišťovny a Kooperativy) do státního sektoru. V prvním případě lze už dnes tvrdit, že trhu i zákazníkům prospěje, v případě druhém zbývá otázka, zdali na tomto částečném znárodnění pojištěnci vydělají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít