Na začátku je vždy směr

06. října 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
06. října 2003, 00:00

KAŽDÝ DEN SE ROZHODNEME NĚCO VYKONAT, NĚKAM JÍT, NĚČEHO DOSÁHNOUT. K TOMU POTŘEBUJEME MÍT VYTÝČENÝ SMĚR. BEZ "SMĚŘOVÁNÍ" K NĚJAKÉMU CÍLI SE NAŠE ČINNOST STÁVÁ POUHÝM ZMATENÝM POBÍHÁNÍM V PROSTORU.Ani ve starých kulturách se mnoho staveb nebo činností nezačínalo bez vytýčení směru.

PROSTOR KOLEM NÁS

KAŽDÝ DEN SE ROZHODNEME NĚCO VYKONAT, NĚKAM JÍT, NĚČEHO DOSÁHNOUT. K TOMU POTŘEBUJEME MÍT VYTÝČENÝ SMĚR. BEZ „SMĚŘOVÁNÍ“ K NĚJAKÉMU CÍLI SE NAŠE ČINNOST STÁVÁ POUHÝM ZMATENÝM POBÍHÁNÍM V PROSTORU.

Ani ve starých kulturách se mnoho staveb nebo činností nezačínalo bez vytýčení směru. Většinu křesťanských památek najdeme na ose západ-východ. Islámští věřící zase hledají směr k Mekce. K určení správné orientace se používá systém 8 trigramů neboli pa-kua (v starších textech také bagua). Jde o soubor osmi obrazců starého čínského systému věštění z knihy I Ťing. Podle teorií feng-shuei se přiřazuje ke každému směru světových stran jeden trigram. Každý z nich představuje určitou přírodní sílu. Odpovídá i jednomu ze základních 5 prvků. V dnešní době je již teorie zjednodušena, aby se mohla používat bez některých pomůcek (např. bez kompasu). Výchozím prvkem pro určení počátku je hlavní vchod do místnosti (takže vchod je čtverec s číslem 1, případně s číslem 8 nebo 6). Ze středu místnosti vymezte na každé stěně tři třetiny prostoru. A máte čtverec rozdělen podobně jako na obrázku. Tento magický čtverec, připisovaný císaři Jüovi, který ho údajně spatřil na zádech kouzelné želvy, vypovídá o tom, jací byli staří Číňané výborní matematici. Součet všech čísel dává vždy číslo 15, což je v končeném součtu číslo 6 následující po číslu 5, které je středem tohoto čtverce. Zjišťujeme, že jak filozoficky, tak architektonicky k tomu, aby se něco postavilo, musíte znát jeho střed. Č. 1 představuje oblast práce symbolizované tekoucí vodu - řeku. Č. 2 jsou symboly země. Země je oblastí vztahů, a tak je třeba vše nechat působit v páru. Č. 3 je hrom, kdy se z nebe snáší poselství až k nám na zem, což jsou většinou atributy našich rodičů. Č. 4 je vítr přinášející bohatství (nejen finanční). Č. 5 je magickým středem všeho. Č. 6 pak nebe, což jsou nápomocní přátelé symbolizující lidské přátelství a pomoc bez nároku na odměnu. Č. 7 je jezero představující pramen tvorby. Č. 8 hora neboli oblast meditace, klidu a osamění. Číslo 9 je symbolem OHNĚ - protikladného k živlu voda, který také leží naproti a symbolizuje nám víru. Těžko asi donutíte architekta, aby vám otočil nebo přestavěl dům, když pozemek má nějaké dané dispozice. Vše se však dá přizpůsobit. Použitelnost této metody spočívá v tom, že ve vámi vytýčeném směru se v prostoru umístí několik symbolů, které vám jako majiteli prostoru připomínají onu symboliku (např. v oblasti bohatství, která je symbolizována větrem, vše co vám připomíná vítr - pohupující se drobnolisté květiny, obrázek lodi s napnutými plachtami nebo obrázek oblohy).

Příště: Prostředí firmy

Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info

4 vítr 9 oheň 2 země

(Dřevo) (Oheň) (Země)

3 hrom 5 střed 7 jezero

(Dřevo) (Tai-Chi) (Kov)

8 hora 1 voda 6 nebe

(Dřevo) (Voda) (Kov)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít