Na vzestupné trajektorii

06. června 2012, 13:20 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:20

Rakouské finanční domy si v Česku udržují vysoké zisky i navzdory složitému ekonomickému klimatu

Jen v málokterém sektoru české ekonomiky je aktivita společností s rakouskými kořeny tak silná jako ve finančních službách. A přestože se Evropa musí v posledních letech vyrovnávat s řadou vážných otřesů, dcery rakouských bank a pojišťoven v Česku většinou přestály toto období bez větších šrámů a své hospodaření ve velké většině zlepšovaly. > V posledních letech dokonce často vykazují lepší výsledky než jejich rakouské matky.

Spořitelna vede

Dobrým příkladem zmíněného trendu je hned největší rakouská investice mezi tuzemskými finančními domy – Česká spořitelna. Zatímco mateřská skupina Erste Group vloni vykázala kvůli mimořádným odpisům opravných položek ztrátu 719,8 milionu eur, naopak Česká spořitelna zvýšila svůj konsolidovaný čistý zisk o více než třináct procent na 13,64 miliardy korun. Zároveň si banka podržela vysokou kapitálovou přiměřenost přes třináct procent a zlepšila se i v řadě dalších ukazatelů – navýšila například čistý úrokový výnos, bilanční sumu, výnos aktiv i úvěry klientům. Česká spořitelna se také nebála přicházet se zajímavými inovacemi. „Jednalo se například o bezkontaktní technologie, financování sociálních podniků nebo mobilní pobočky. Jsme silně kapitálově vybaveni a díky tomu můžeme podporovat růst ekonomiky a financovat potřeby našich klientů z řad občanů, firem i veřejného a neziskového sektoru,“ říká generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.
Dobré výsledky a stabilitu hospodaření České spořitelny ocenil i americký časopis Global Finance, když ji letos v dubnu označil za Nejbezpečnější banku regionu střední a východní Evropy. Tento titul přiděluje Global Finance na základě dat agentur Moody’s, Standard & Poor’s a Fitch při hodnocení dlouhodobého úvěrového ratingu a bilanční sumy. Spořitelna přitom nebodovala v této soutěži poprvé – vloni získala ve stejné anketě Global Finance druhé místo a předloni první.
Aby Česká spořitelna udržela své dobré výsledky i v dalších letech, nastartovala transformaci svého drobného bankovnictví, díky níž nabídne čtyři různé způsoby obsluhy a přístupy ke klientům. Prvním krokem byla v květnu ohlášená změna názvu služby pro vysoce bonitní klienty z ČS Premier na Erste Premier. Kromě toho spořitelna připravuje i další novinky – například spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí pracuje na spuštění karet sociálních systémů a v Jihočeském kraji testuje pojízdnou pobočku.

Žlutočerná expanze

Navýšení svého hospodářského výsledku dosáhl i další finanční dům s rakouskými kořeny – Raiffeisenbank, která vloni zvýšila svůj čistý zisk o 22 procent na 2,2 miliardy korun. „Loňský rok 2011 byl pro nás rekordní, nikdy v historii jsme na tom nebyli lépe ve výši zisku, kapitálu či likvidity. K nárůstu zisku přispěl fakt, že nedržíme ani korunu v dluhopisech Řecka ani jiných ohrožených zemí, dále nám klesla tvorba opravných položek, a přitom se nám dařilo růst v úvěrování i vkladech,“ komentuje výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman s tím, že přes poměrně složitou situaci evropské ekonomiky hodlá Raiffeisenbank v Česku nadále růst. „Chceme pokračovat v úvěrovém růstu, a to jak u domácností, tak i ve firemním sektoru. Také budeme nadále pokračovat v loňském rychlém růstu privátního bankovnictví, zaměříme se rovněž na bankovnictví pro chytré mobily a máme zájem se aktivně podílet i na penzijní reformě,“ vytyčuje Žalman priority Raiffeisenbank pro letošek. Počátkem května Raiffeisenbank zažádala Českou národní banku o přidělení licence pro nově vytvořenou Raiffeisen penzijní společnost. Valná hromada banky rozhodla o navýšení kapitálu o téměř dvě miliardy na 9,357 miliardy korun. A že to Raiffeisenbank myslí s úvěrováním vážně potvrzují i konkrétní příklady. Nejdříve v březnu poskytla společnosti Albixon úvěr ve výši 70 milionů korun na výstavbu největší práškové lakovny v Česku a v dubnu společně s dalšími třemi bankami ze skupiny Raiffeisen investiční úvěr přesahující dvě miliardy korun na výstavbu nákupního centra Galerie Šantovka v Olomouci.

Óčko na vzestupu

Třetím největším zástupcem rakouských bankovních domů v Česku je společnost Oberbank. Ta poskočila v pomyslném tuzemském žebříčku rakouských bank v únoru poté, co se společnost Volksbank CZ stala v únoru členem ruské skupiny Sberbank. I Oberbance se daří. Celý rakouský koncern se sídlem v hornorakouském Linci vloni dosáhl nejvyššího zisku ve své stojedenačtyřicetileté historii. Stále více k tomu přispívají i výsledky tuzemské pobočky banky, která v Česku působí teprve od roku 2004. „Vloni se náš zisk meziročně téměř zdesetinásobil na 131 milionů korun. Za tímto skokem stojí fakt, že jsme předloni doplatili náklady na akvizici českých poboček Sparkasse Mühlviertel-West z roku 2004, ale zároveň se nám podařilo zajímavě zvýšit výnosy z úroků, poplatků a provizí,“ vysvětluje rychlý růst zisku Robert Pokorný, ředitel české pobočky společnosti Oberbank, jejíž aktiva ke konci loňského roku dosáhly téměř 14 miliard korun. Oberbank od svého vstupu na trh v Česku dynamicky roste, zatímco původní Sparkasse Mühlviertel-West měla v tuzemsku jen pět filiálek, tak dnes bankovní dům provozuje již 17 poboček, ve kterých obsluhuje přes třináct tisíc fyzických osob a téměř 2,5 tisíce firem.
Dalším motorem růstu Oberbank v Česku bude zvyšování počtu klientů a úvěrova aktivita. „Jako jedna z mála bank na trhu jsme v průběhu obou vln ekonomické krize nezastavili ani nijak nepřibrzdili poskytování půjček. Za velmi zajímavé považujeme střední a menší firmy, tedy segment, který obsluhujeme i v Rakousku. Proto jsme i menší pobočky personálně posílili tak, že dokážou nabídnout veškeré bankovní služby pro firmy, říká Robert Pokorný a dodává, že Oberbank nezapomíná ani na fyzické osoby, pro které spustila v únoru kampaň se spořicím účtem. „Česko představuje pro Oberbank expanzivní oblast číslo jedna, dokážeme zde totiž dosahovat výrazně vyšší míry návratnosti vlastního kapitálu než v Rakousku. I proto v České republice zvažujeme do konce roku otevření jedné až dvou nových poboček,“ doplňuje Robert Pokorný.

Vídeňský kvapík

Velmi úspěšný rok zažila i pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG). Ta vloni předepsala pojistné za téměř devět miliard eur a dosáhla nejvyššího zisku ve své historii – 560 milionů eur, což znamená meziroční nárůst o 10,1 procenta. K těmto výsledkům významně přispěly i tuzemské dceřiné společnosti VIG (Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a VIG Re), které vloni předepsaly pojistné za 1,8 miliardy eur, tedy více než pětinu celé skupiny VIG a představují pro rakouskou skupinu druhý nejvýznamnější trh hned po tom domácím, kde vloni VIG vybrala na pojistném čtyři miliardy eur. Celkově vloni vzrostlo předepsané pojistné českým dcerám o 5,3 procenta, obzvláště se jim dařilo v případě životních pojistek, které se meziročně zvedly o téměř třináct procent. Obchodní úspěchy tuzemských dcer VIG se odráží i v umístěních v odborné anketě Pojišťovna roku, kde Kooperativa obsadila první místo hned ve třech kategoriích z pěti vyhlašovaných (Pojištění průmyslu a podnikatelů, Pojištění občanů a Životní pojištění), k tomu navíc přidala třetí místo v kategorii Autopojištění. Uspěla i Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), která obsadila druhá místa ve dvou kategoriích (Autopojištění a Pojištění průmyslu a podnikatelů), dále získala bronz v kategorii Pojištění občanů a pátou pozici v kategorii Životní pojištění, kde třetí místo obsadil i poslední tuzemský člen skupiny VIG – Pojišťovna České spořitelny. Zároveň se osobností pojistného trhu stal dlouholetý člen vedení Kooperativy Konštantín Alexejenko. Dobré výsledky v anketě Pojišťovna roku souvisí i s ochotou společností skupin VIG přicházet s novými, zajímavými službami pro klienty. Pojišťovna České spořitelny tak například letos zavedla nové pojištění proti encefalitidě i lymské borelióze, Kooperativa zase přišla s novou aplikací pro chytré telefony – KOOP Asistentem, jež umožňuje nahlásit škodu, včetně zaslání dokladů a fotodokumentace přímo z místa nehod, a také v případě nutnosti zásahu asistenční služby dokáže zajistit lokalizaci řidiče potřebujícího pomoc. Zajímavý úspěch se podařil i ČPP, která vloni pojistila formou povinného ručení přes 58 tisíc vozidel ze 126 tisíc v Česku vloni nově zaregistrovaných aut.

Modrobílý růst

Dobrých výsledků dosáhla loni i česká pobočka pojišťovny Uniqa, která meziročně zvýšila předepsané pojistné o 10,7 procenta na přibližně 5,5 miliardy korun. Obzvlášť rychle rostla v segmentu životního pojištění, kde meziročně předepsala pojistné o 20,6 procenta vyšší. Uniqa bodovala hlavně v kategoriích povinného ručení, pojištění průmyslu, úrazového či soukromého zdravotního pojištění. V životním pojištění zaznamenala Uniqa úspěch se třemi tranšemi atraktivního jednorázového životního pojištění Garant Fix, které byly vyprodány během několika týdnů. K dobrým výsledků pojišťovny s modrobílým logem přispívá i prodej jejích produktů prostřednictvím skupiny Raiffeisen, se kterou Uniqa spolupracuje již od konce devadesátých let. Například jen vloni se hodnota pojistného prodaného v pobočkové síti Raiffeisenbank zvýšila o 40 procent. Letos pojišťovna nově oznámila spolupráci se Zuno Bank, se kterou od března nabízí pojištění ke spotřebitelským úvěrům.

Odměněná odvaha

Úspěšný rok mají za sebou společnosti s rakouskými kořeny aktivní v oblasti finančních služeb i mimo kmenové bankovnictví a pojišťovnictví. Jejich čelným reprezentantem je Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS), která byla vlastně vůbec první stavební spořitelnou, jež na český trh vstoupila (stalo se tak v roce 1993 pod názvem AR stavební spořitelna). Odvaha se rakouským akcionářům RSTS vyplatila – loňský čistý zisk dosáhl hodnoty 703 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 2,4 procenta. RSTS se dařilo i v dalších oblastech – za minulý rok poskytla přes třináct tisíc překlenovacích a řádných úvěrů o celkovém objemu 6,5 miliardy korun a uzavřela 116 tisíc nových smluv včetně navýšení cílové částky v objemu 29,2 miliardy korun. „Ačkoli je toto číslo oproti roku 2010 o 8,2 procenta nižší, ve srovnání s vývojem trhu, který poklesl o 24,4 procenta, se jedná o uspokojivý výsledek,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele Raiffeisen stavební spořitelny Hans-Dieter Funke. Dobré výsledky by mohla RSTS zopakovat i letos – díky nižší proúvěrovanosti má další prostor pro poskytování nových půjček a zároveň stále zvyšuje dostupnost svých produktů. Do jejich distribuce vedle sítě vlastních finančních specialistů a jiných tradičních kanálů zapojuje i nové cesty. Od loňska tak lze její produkty využít například také na pobočkách České pošty a společně s Raiffeisenbank rozvíjí spolupráci s telekomunikačním operátorem Vodafone. Budoucí prosperitu RSTS ovšem může poznamenat rozhodnutí státu o rozšíření licence pro nabídku stavebního spoření i do běžných bank. „Česko by se tak stalo jedinou zemí v Evropě, kde by stavební spoření fungovalo jinak než v uzavřeném systému. Jeho velkou předností navíc dnes je, že stavební spořitelny mohou investovat jen do bezpečných investičních produktů. Tato pojistka by se ale na banky nevztahovala. Paradoxní je také načasování tohoto kroku, vždyť právě v době ekonomické krize stavební spoření prokázalo svůj stabilizační účinek na ekonomiku. I díky silnému postavení stavebního spoření se totiž v Česku, podobně jako v Rakousku a Německu, trh s bydlením udržel na slušné úrovni. Na rozdíl od zemí, jako Španělsko, USA či Velká Británie, kde jsou zájemci o bydlení odkázaní hlavně na hypotéky a kde se trh bydlení silně propadl,“doplňuje Hans-Dieter Funke.

Privátní a specializovaní

V posledních letech si do Česka našly cestu i úzce specializované společnosti, jako je rakouský správce aktiv C-Quadrat zaměřující se na správu podílových fondů a fondy fondů, jejichž řízení firma zakládá na sofistikovaných informačních systémech. „Ty sledují a matematicky vyhodnocují velké množství údajů s cílem vytvořit základ pro co nejexaktnější investiční rozhodnutí při správě majetku. Rozhodování na základě emocí vede k málo objektivním a často nesprávným závěrům,“ vysvětluje obchodní ředitel C-Quadrat pro Česko a Slovensko Jakub Křivan. „Dramatické změny na akciových trzích v uplynulých letech kladou stále vyšší nároky i na správce aktiv. Donedávna se portfolio manažeři drželi akciového indexu, jehož složení předurčilo i skladbu portfolia. Nicméně zkušenosti z let 2007/2008 ukazují, že akciové trhy mohou rychle ztratit i polovinu své hodnoty. Proto pasivní přístup už nestačí,“ říká Křivan.

Právě popsaný princip aktivní správy uplatnila rakouská společnost u své produktové novinky s názvem C-Quadrat Strategie AMI (CZK). „Tento fond se neorientuje na nějaký benchmark, ale naopak usiluje o dosažení absolutního nárůstu hodnoty v rámci celého ekonomického cyklu. K tomu slouží kvantitativní systém optimalizující poměr rizika a výnosu. Systém v podstatě přepočítává různé finanční a rizikové ukazatele, navzájem je porovnává a na základě výsledků určí alokaci prostředků ve fondu. To umožňuje klientům profitovat z růstu trhů a naopak omezit ztráty v případě jejich propadu,“ popisuje princip nového fondu Křivan a dodává, že kromě aktivní správy nabízí i pro korunové investory zajištění proti změnám kurzu české měny.
Poslední kategorií finančních institucí s rakouskými kořeny působících na českém trhu jsou privátní banky. Většina z nich působí v Česku v současnosti pouze ve formě reprezentace nebo prostřednictvím občasné návštěvy zahraničního bankéře, výjimkou v tomto ohledu je Bank Gutmann, která otevřela loni v červenci v Praze svou pobočku. Banka se zaměřuje na klienty s disponibilním majetkem od jednoho milionu eur, u perspektivních klientů nabízí své služby i pro portfolia od půl milionu eur. „Našimi cílovými klienty jsou zejména podnikatelé a jejich rodiny, manažeři, majetní privátní klienti, partneři vedoucích právních a daňových kanceláří, renomovaní sportovci a umělci nebo institucionální klienti. Do dvou let plánujeme získat pro naše privátní bankovnictví minimálně 100 klientů,“ upřesnil plány banky Tomáš Končický, ředitel české pobočky Bank Gutmann.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít