Na vzdálenosti nezáleží

14. září 2007, 19:32 - Mgr. Rudolf Marek
14. září 2007, 19:32

Digitální vysílání lze překvapivě ulovit i na velké vzdálenosti

Využití pozemského digitálního signálu není jen otázkou případného nákupu stolní antény nebo odstranění filtrace ze společného rozvodu. Je třeba vzít v potaz i současné pokrytí signálem. Jediný řádně vysílající multiplex Českých radiokomunikací šíří signál v Praze ze žižkovské televizní věže a z Cukráku. Kdyby čtyři programy České televize a TV Nova měly dosáhnout dál, musely by si televize za šíření signálu připlatit. Ani jedna z televizí se však do toho nehrne. Veřejnoprávní médium spoléhá na to, že v blízké budoucnosti bude mít svůj vlastní multiplex a nechce se mu investovat. TV Nova až dosud k digitálnímu signálu přistupovala ostražitě a k projektu experimentálního vysílání se připojila jako poslední z velkých hráčů mediálního trhu. Ani teď se do převedení svého sportovního kanálu TV Galaxie do DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) a posílení digitálního pozemského vysílání nijak nežene, pokud k tomu není donucena okolnostmi jako v případě Domažlicka. Druhý multiplex spravovaný společností Czech Digital Group (původně průkopnicky vzniklou pod křídly TV Prima) s Primou, hudební stanicí Óčko a až do srpna s teleshoppingovou Top TV, náboženskou Noe a parlamentní 24.cz je spíše dobročinností. Stále je v testovacím režimu, kdy nikdo za nic neručí. Vysílání může být kdykoliv přerušeno nebo omezeno změnou obsahu nebo snížením vysílacího výkonu. Důvodem může být testování nebo porucha zatím nezálohovaného systému. Proto si nelze stěžovat, že například v pražské Libni digitální Primu chytíte jen za předpokladu, že si natočíte anténu tak, že mimo příjem zůstanou kanály ČT a TV Nova. I přes nevýrazný výkon některých vysílačů lze digitální vysílání překvapivě ulovit i na velké vzdálenosti. Zaznamenán je například kvalitní příjem ostravského vysílače na Pradědu, což je asi 80 kilometrů daleko. Větší vliv na dostupnost či nedostupnost signálu DVB-T má spíše rušení analogovými vysílači než vzdálenost nebo výkon konkurujícího digitálního vysílače. A to i v místech s velmi dobrou pozicí pro dálkový příjem signálu. „V takovém případě je prakticky vyloučené rušení nějakým způsobem odstranit,“ upozorňuje expert Zbyněk Poisl. Právě rušení německého digitálního vysílání českým analogovým bylo hlavním důvodem pro odpojení analogového vysílání na Domažlicku. Senzací je červencové spuštění vysílače Buková hora poblíž Ústí nad Labem se všemi programy České televize. Potíže jsou tradičně s TV Nova, která se ohání odpovědností vůči akcionářům, místo aby myslela na diváky, a odmítá platit údajně přemrštěné poplatky Českým radiokomunikacím za šíření digitálního signálu z Bukové hory.

Hesla do slovníčku:

Multiplex Souhrnný datový tok, skládající se z dílčích toků jednotlivých televizních služeb upravený pro společné šíření vysílací sítí. Za jeho vytvoření, správu a šíření je zodpovědný provozovatel multiplexu.

DVB (Digital Video Broadcasting)
Systém digitální televize se člení na DVB-T pro pozemní vysílání, DVB-S pro satelitní, DVB-H pro mobilní telefony a kabelovou verzi DVB-C.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít