Na vlastní kůži: Spící oprávnění se stalo přítěží

10. května 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN redaktor Profitu
10. května 2004, 00:00

Živnostenský list jsem si pořídil v roce 1996. V té době jsem uvažoval o vydávání nového specializovaného časopisu pro bytová družstva. Byla to doba, kdy obce ve větší míře začaly prodávat obecní byty a domy. Připravil jsem tedy časopis, grafickou podobu, tematické členění, spočítal náklady a určil cenu inzerce.

Právě v tento moment se stalo nezbytností získat živnostenský list - v mém případě na vydavatelské činnosti. Proč nezbytností? Působilo seriózně přijít s oprávněním podnikat v oboru, než kdyby přišel někdo neznámý „z ulice“. Byly potřebné živnostenský list s IČO pro zahájení podnikatelské činnosti i při uzavírání a podpisu smluv. Situace se však změnila a já nikdy časopis nezačal vydávat. Dostal jsem výhodnou nabídku zaměstnání částečně se změnil i trh a s podobnými tématy přišel konkurenční tisk.

PRO STRÝČKA PŘÍHODU

Živnostenský list mi ale zůstal. Investice do něj byla malá, v té době jsem zaplatil tisíc korun. V dalších letech jsem ho pak příležitostně využíval pro vedlejší činnost a občas něco udělal v tiskové branži. Ale pro obživu už nebyl list nezbytný. Novinář může vykonávat svobodné povolání, aniž by měl živnostenský list a z příjmů si odepisovat vynaložené náklady. Přesto jsem živnostenské oprávnění nezrušil. Co kdyby se jednou hodilo? A tak jsem vlastně držitelem spícího živnostenského listu. V této republice určitě nejsem sám -

lidí, kteří mají živnostenský list pro příležitostný vedlejší výdělek nebo pro strýčka Příhodu, jsou snad desetitisíce.

PRACÁK MI NEDÁ PODPORU

V poslední době ale uvažuji o jeho zrušení. Začíná se totiž stávat přítěží. V okamžiku, kdy bych odešel z trvalého pracovního poměru, jsem znevýhodněn. Na pracovním úřadě mi řeknou, že mi nebudou vyplácet podporu, nebudou mě chtít vzít do evidence nezaměstnaných. A odkážou mě na to, že když mám živnostenský list, tak ať podnikám. To bude znamenat, že na jedné straně nebudu mít příjmy, ale výdaje mi zůstanou - budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění.

KOMOŘE PLATIT NEBUDU

Další nevýhody se rýsují v budoucnu. Například když Hospodářská komora přichází s požadavkem, aby jí všichni podnikatelé v rámci povinné registrace platili roční příspěvek. V mém případě by to podle představ komory činilo tisíc korun ročně. Spící živnostenský list by se pak stal ztrátovým.

Kolik za to?

Vydání živnostenského listu pro koncesovanou živnost stojí dva tisíce korun, v případě průmyslového způsobu provozování živnosti desetkrát tolik. Poplatky za ostatní živnosti jsou tisíc a deset tisíc korun. Výpis z rejstříku trestů přijde na padesát korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít