Na úvěr od CzechInvestu je nejvyšší čas

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun. Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů.

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun.

Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů. Program Profese (Operační program Rozvoj lidských zdrojů), dotující odborné školení zaměstnanců ve firmách, bude pravděpodobně zcela vyčerpán.

Velký zájem očekává agentura CzechInvest i v případě Národního projektu Standard rozvoje lidských zdrojů - Investors in People (IIP). Z toho mohou podniky se sídlem mimo Prahu získat až 320 tisíc korun na zavedení jediného mezinárodně uznávaného standardu v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů.

„Čeští podnikatelé jsou základním pilířem ekonomiky, a proto je naším hlavním úkolem podporovat jejich konkurenceschopnost a pomáhat jim dosáhnout na dotace od státu a ze strukturálních fondů Evropské unie,“ říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

ÚSPĚŠNÁ JE POLOVINA ŽADATELŮ

CzechInvest jako státní agentura na podporu podnikání a investic přijímá žádosti o dotace a úvěry do celé řady programů na podporu českých firem ze zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, zejména pak do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP).

Do něj agentura přijala přes 4600 žádostí o dotaci nebo úvěr, přičemž podpora byla zatím přislíbena zhruba polovině žadatelů. Celkem se jedná o částku převyšující 7,4 miliardy korun. O peníze z dotačních programů OPPP a úvěrového programu Kredit se mohli podnikatelé ucházet do konce září, úvěrový program Start se uzavře 30. listopadu. Souběžně s příjmem a hodnocením žádostí probíhá i fyzické vyplácení peněz na dokončené projekty. Do této chvíle jde o částku 2,5 miliardy korun.

POMOHOU TAKÉ PROVĚŘENÍ PORADCI

Kromě toho vyvíjí CzechInvest další aktivity směřující k posílení podnikatelského sektoru. „Loni na podzim jsme například spustili databázi prověřených poradců - Národní registr poradců. Na jejich služby mohli podnikatelé navíc získat dotace z programu Konkurenceschopnost,“ připomíná Hruda.

Novinek je ale víc. Třeba Český bench-markingový index nebo Národní program výzkumu II - Trvalá prosperita. Šestým rokem také agentura podporuje společnosti, které se ucházejí o zakázky velkých investorů. I díky tomu se českým firmám doposud podařilo uzavřít dodavatelské kontrakty za čtyři miliardy korun.

JEN SAMOTNÉ PENÍZE NESTAČÍ

Samotná finanční pomoc z evropských fondů a ze státního rozpočtu samozřejmě nestačí. Je to ale významný nástroj k posilování těch odvětví a činností, které povedou k trvalému zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

V příštím programovacím období na léta 2007 až 2013 se proto agentura CzechInvest hodlá zaměřit především na podporu inovačních procesů, spolupráci mezi podniky a výzkumnými institucemi, využívání nových technologií a inovovaných výrobků, včetně nových informačních a komunikačních technologií, a na rozvoj lidských zdrojů v podnikatelské sféře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít