Na Šumavě to žije i bez sněhu

23. dubna 2010, 14:02 - Petra Klíčová
23. dubna 2010, 14:02

Letos se na šumavském Špičáku i spřízněném areálu Nad Nádražím v Železné Rudě lyžovalo až do Velikonočního pondělí. Sedačky čtyřmístné lanovky na Špičák mají chvilku oddech, ale ne na dlouho. V obou areálech se už připravují na zahájení letní sezony.

Autor: Svengali Communications

V létě se na Železnorudsku rozhodně nudit nebudete. Oba zdejší sportovní areály, tedy Ski areál Špičák a lyžařský areál Nad Nádražím, se totiž nezaměřují pouze na lyžaře, ale nabízejí sportovní vyžití i v době, kdy na šumavských stráních sníh neleží. Před letošní zimou navíc oba areály zahájily spolupráci a hodlají v ní pokračovat i nadále. „Svým zaměřením si nekonkurujeme, naopak se navzájem doplňujeme,“ vysvětlují Josef Treml a Ladislav Zísler, jednatelé společností provozujících obě sportovní střediska.

Zatímco Špičák se orientuje hlavně na sportovce, areál Nad Nádražím nabízí relaxaci a zábavu především pro rodiny s dětmi.

Špičkoví evropští bikeři se sejdou na Špičáku V roce 2007 byla na Špičáku otevřena první trať pro sjezd horských kol, v současné době jsou v provozu tratě tři. Vedou částečně po sjezdovkách, částečně pod lanovkou a po stávajících cestách a pěšinách. Každá z tratí nabízí jiné prvky, převýšení, délku a obtížnost. Tratě doplňuje takzvané skill centrum, tedy místo pro nácvik základních dovedností, určené začátečníkům a dětem. Bikeři si tu opravdu užijí čistou „downhill“ (z kopce) jízdu, na vrchol tratí se totiž nemusejí dopravit po vlastní ose, ale vyveze je moderní čtyřsedačková lanovka postavená v roce 2005.

Zdejší bikepark patří k nejlepším v republice a místní sjezdařská trať pro horská kola se svou délkou i obtížností řadí mezi špičku i v evropském měřítku. Úroveň bikeparku potvrzuje také to, že se tu poprvé v České republice pojede letos v srpnu Evropský pohár ve sjezdu horských kol. Tato atraktivní disciplína využívá existujících sjezdových tratí a parků, je tedy šetrná k přírodě. S ochranou přírody je spojen i další rozvoj špičáckého KONA Bikeparku. „Bikepark hodláme dále rozšiřovat. V současné době probíhají ekologické studie a pozorování k projektu další trati,“ vysvětluje Treml.

Evropský pohár ve sjezdu horských kol není událost pouze pro profesionální bikery. Kromě samotného závodu nabídne také festival pro veřejnost. V rámci doprovodného programu se budou konat netradiční závody pro diváky, představení novinek a trendů sezony, testování nejnovějších modelů kol. Výrobci kol zde budou mít své prodejní stánky, budou se konat exhibice, módní show, koncerty a vystoupení dýdžejů.

Zkuste Tarzanův skok

Železnorudský areál Nad Nádražím nabízí v letní sezoně zábavu a sportovní vyžití především pro rodiny s dětmi, firemní teambuildingy, skupiny (cyklo)turistů a školní výlety. Na děti tady opravdu mysleli, a tak malí návštěvníci mohou ve zmenšené a bezpečnější verzi podnikat to, co dospělí. Místní lanové centrum tak jako první u nás nabídlo dva okruhy překážek. Nižší okruh tvoří překážky určené dětem ve věku 6 až 11 let a konstruované tak, aby při jejich zdolávání nebylo třeba jištění a dohled instruktora. Instruktor naopak dohlíží na bezpečí, pomáhá s překonáním náročnějších úseků a poskytuje psychickou podporu lezcům na okruhu „pro velké“, určeném starším deseti let. Velký okruh tvoří osm překážek ve výšce 10 až 12 metrů nad zemí.

Pokud patříte k těm, kdo z výšky respekt nemají, můžete si v horní části lanového centra vyzkoušet i místní speciality, tedy adrenalinovou houpačku, na níž se zhoupnete do volného prostoru lanového centra, Tarzanův skok, při němž přeskočíte na dva metry vzdálenou hrazdu, a na závěr se můžete svézt šedesátimetrovou lanovkou.

Další atrakcí, která Nad Nádražím v létě funguje, jsou slalomové káry. „Pro vytažení káry do kopce využíváme našich vleků, dolů se jede po sjezdovce, vybrat si můžete ze dvou drah, náročnější červenou a povlovnější modrou,“ popisuje fungování vozítek Zísler. Nemusíte se bát, káry mají speciální konstrukci bránící převrácení a kotoučovou brzdu, takže rychlost sjezdu můžete ovlivnit. O rychlost tu však jde, čas měří časomíra, takže se tu pořádají také závody.

Po celé léto si v areálu můžete ještě navíc zaskákat na trampolíně. Jsou tu celkem tři. Na té největší, bungee trampolíně s průměrem sedm metrů, si díky jištění můžete vyzkoušet i odvážné skoky. „Natáhne vás jako prak a vystřelí nahoru,“ směje se Zísler. Dvě menší jsou určeny hlavně dětem, je tu i dětské hřiště pro ty nejmenší děti a u něj velká terasa s občerstvením. Občerstvení jsou tu schopni zajistit i pro firemní akce, třeba v podobě opékání prasátka, a pro větší skupiny připraví i paintball.

Nejlevnějších pět hvězd a nejprudší sjezdovka

Pokud už teď uvažujete o tuzemské zimní dovolené v příštím roce, zde je několik důvodů, proč si vybrat právě Železnorudsko. Šumavský Špičák patří profilem tratí, sjezdovkami a vybavením mezi absolutní špičku českých lyžařských středisek. Podle nezávislého hodnocení společnosti Sitour je areál stabilně mezi sedmi nejlépe hodnocenými zimními centry u nás. Zároveň je ze špičkových středisek nejlevnější. Celodenní skipas pro dospělého stál v letošní sezoně 490 korun a rodinnou jízdenku je možné využít pro neomezený počet vlastních dětí.

Šance, černá sjezdovka na Špičáku, má v nejstrmější části sklon více než 40 stupňů. Je to nejprudší sjezdovka v Česku. Její nejnáročnější úsek se od letošní zimy na přání freestylových lyžařů neupravuje a funguje jako boulový svah pro freeridery a snowboardisty. Pro snowboardisty je tu také Horsefeathers snowpark upravovaný speciální rolbou, který se rovněž řadí k tuzemské špičce.

Pokud ve vás nejprudší černá sjezdovka v republice budí respekt nebo s sebou máte malé děti, můžete využít špičáckou lyžařskou školu. Je nejstarší u nás, na Špičáku funguje od roku 1975 a od letošní zimy spolupracuje s areálem Nad Nádražím. Tam jsou vhodnější podmínky pro začínající lyžaře, zejména děti, včetně lepšího zázemí pro jejich hlídání. „Rodina ubytovaná v Železné Rudě tak může nechat děti ve zdejší lyžařské škole nebo jen v péči našeho dozoru a rodiče se přesunou na Špičák,“ vysvětluje výhody spolupráce obou areálů Zísler. A spolupráce se má dále prohlubovat. V dalších sezonách hodlají oba areály sjednotit i využití svých skipasů tak, aby zakoupené jízdenky platily v obou střediscích a bylo možné se mezi nimi volně přesouvat. Nad Nádražím se tedy začátečníci naučí lyžovat a ostatní vyrazí na večerní lyžování, přičemž na Špičáku si zkušenější lyžaři vychutnají pestré sjezdovky.

A co je nejlepší, na rozdíl od ostatních pětihvězdičkových středisek si tu neužijí čekání ve frontě u vleku. „Když se u naší lanovky čeká čtvrt hodiny, lidi nadávají,“ popisuje největší místní pozoruhodnost Josef Treml.

Do konce roku 2012 chtějí na Špičáku investovat do areálu zhruba 100 milionů korun. Plány počítají s novou lanovkou z parkoviště Kaskády do poloviny špičáckého svahu a s rekonstrukcí chaty Blaženka na víceúčelový objekt s restaurací, kde by v podzemí byly garáže pro rolby a skútry.

Výhledově pak hodlají investovat dalších zhruba 105 milionů korun. Už letos by mělo dojít k rozšíření sjezdovek o 20 procent. Souhlasí s tím ochranáři a areál již má i souhlas majitelů pozemků – Lesů ČR. Dřevěná rozhledna na vrcholu Špičáku by měla stát do roku 2012. V areálu je také plánována výstavba multifunkčního objektu, kde by mělo být k dispozici další ubytování, nové pokladny, bufet, učebna, servis, úschovny a moderní infokancelář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít