Na sucho s mobilem. Nové technologie upozorňují zemědělce na špatný stav půdy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Na sucho s mobilem. Nové technologie upozorňují zemědělce na špatný stav půdy

,
Na sucho s mobilem. Nové technologie upozorňují zemědělce na špatný stav půdy
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Extrémní počasí nutí zemědělce ke změně přístupu a zapojení nových technologií.

Poslední hodiny ticha a prázdna. Zhruba tak to teď vypadá (text vznikal v polovině srpna pozn.red.) v rozlehlé několikapodlažní sušárně chmele a v halách u česaček. Čerstvě promazané a opravené stroje v areálu bývalého JZD Družba Mutějovice už jen čekají, až z chmelnic dorazí traktory s vlečkami plnými čerstvě stržených štoků, někdo ze směny zmáčkne tlačítko „zapnuto“ a do soukolí se dostanou první hořké šišky. Sklizeň chmele 2020 právě začíná.

„Jedeme tradiční chmely, držíme se Žateckého poloraného červeňáku,“ popisuje Zdeněk Rosa, šéf mutějovického podniku Zem-invest, co roste na jeho 90hektarových chmelnicích rozesetých po katastrech pěti vesnic. „Pamatuju si, že během česání tady dřív pracovalo tisíc lidí, dnes je to šedesát,“ vysvětluje Rosa, jak brigádníky ze středních a vysokých škol vystřídaly nové stroje a agenturní pracovníci z ciziny.

Čerstvě má navíc mutějovické chmelařství ještě jeden moderní zlepšovák. Zařadilo se mezi několik prvních podniků, které letos zkoušejí systém nazvaný Chytrá chmelnice. Každé chmelové pole má na jednom ze sloupů dvě bílé krabičky, které ze země nejsou téměř vidět. „Dřív jsme si s kamarády z okolních firem volali, kolik nám napršelo, dneska to vidím hned,“ říká Rosa, zatímco uprostřed jednoho řádku vytahuje telefon a nahlíží do aplikace sledující i množství srážek.

\"\"
Zdeněk Rosa, šéf mutějovického podniku

A když pak sedá k počítači ve své kanceláři, kde má záznamy o počasí už od roku 1964, kdy je začal sledovat jeho otec, vytahuje…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?