Na strategii konkurenceschopnosti dohlédne Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost

21. října 2011, 17:41 - Profit, TZ
21. října 2011, 17:41

Do konce roku by měla vláda schválit plán implementace 250 opatření Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti. Jejich realizaci bude řídit Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost.

Foto: Profimedia.cz

Na dnešní tiskové konferenci to oznámili premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR na roky 2012 až 2020 schválila vláda v září. Dokument má ambiciózní cíl – vrátit Českou republiku mezi 20 zemí na světě, které dokážou nejlépe čelit současným i budoucím globálním výzvám. Na tvorbě strategie se podílel NERV, MPO a další resorty. „Bez konkurenceschopnosti nejsou firmy schopny obstát nejenom v zahraničí, ale prohrávají i boj o zákazníka na domácí půdě. Často z důvodů špatných podmínek, které jim vytváří stát. Vládní strategie nabízí celou řadu řešení pro překonání hospodářské krize a nastartování hospodářského růstu. Naplňování Strategie bude vyžadovat veliké úsilí při zavedení jednotlivých ustanovení do praxe, proto jsme připravili podrobný harmonogram implementace,“ konstatoval premiér Petr Nečas.

Zásadní součástí Strategie je spolupráce všech resortů na celkové modernizaci státní správy, aby odpovídala standardům 21. století. Naplňování strategie vychází ze současných nástrojů, které vláda využívá, a nezavádí tedy nové byrokratické struktury. Změna se dotkne zejména fungování současné Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost, která bude hrát v procesu implementace klíčovou úlohu. Pro tento účel v ní budou vytvořeny čtyři pracovní výbory, které budou zasedat ve dvoutýdenním cyklu a budou se zabývat detaily realizace jednotlivých opatření.

Půjde o výbory pro:

  • Veřejný sektor“ tedy opatření odstraňující nedostatky v nakládání s veřejnými prostředky a k efektivnímu uspořádání institucí veřejné služby.
  • „Vzdělání a zaměstnanost“ tedy opatření vedoucí k provázanosti vzdělávání s trhem práce, zvýšení mobility pracovní síly, zaměstnanosti a snižování nákladů zaměstnavatelů.
  • „Podnikatelské prostředí“ tedy opatření vedoucí ke zlepšování prostředí pro podnikání, včetně zpřehlednění legislativy a rozvoje infrastruktury.
  • „Ekonomika globálních inovací“ tedy opatření vedoucí k posílení významu inovací jako zdroje dlouhodobému zvyšování životní úrovně.

Rada vlády bude koordinátorem naplňování Strategie a jejích jednotlivých opatření. Prvním místopředsedou rady bude jmenován ministr průmyslu a obchodu. Jak zdůraznil premiér Nečas, za naplňování Strategie budou osobně odpovědní jednotliví ministři. „Navrhovaný mechanismus implementace zahrnuje i nástroje, které umožní pravidelné vyhodnocování činnosti jednotlivých resortů a jejich úspěšnosti v naplňování Strategie,“ dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek novinářům řekl, že plán zavádění jednotlivých opatření Strategie konkurenceschopnosti by měl být schválen ještě letos, aby se s jeho plněním mohlo začít hned na začátku roku 2012. “Dokončujeme připomínkové řízení s ostatními resorty a předpokládáme, že na přelomu října a listopadu předložíme plán implementace vládě,“ uvedl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít