Na seminář s Gregerem

05. prosince 2008, 16:20 - Vadim Fojtík
05. prosince 2008, 16:20

Odvolaný šéfporadce ministra zemědělství má vrátit přes půl milionu korun

Problémy exporadce ministra zemědělství Petra Gregera, kterého Evropská komise podezřívá z neoprávněného čerpání peněz z evropských fondů, pokračují. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž minulý týden došel z Bruselu dopis, ve kterém komise oznámila, že ukončila s Gregerem veškerou spolupráci. Zároveň upozornila, že exporadce musí do třiceti dnů vrátit zpět do unijních fondů 23 500 eur, tedy více než 600 tisíc korun. Pokud Greger nechce peníze vrátit, má třicet dní na to, aby dokázal, že prostředky čerpal oprávněně a neporušil při tom žádná pravidla. Do kopie dopisu směl týdeník EURO nahlédnout. V dokumentu Evropská komise tvrdí, že z informací, jež má k dispozici, vyplývá, že u dvou akcí, na jejichž spolupořadatelství se měl kromě Gregerova sdružení Europlatform podílet i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nabyla podezření, že se vůbec nekonaly.

NEJDŘÍVE DOBROZDÁNÍ Vše začalo zhruba před dvěma roky, kdy Greger přišel za šéfem ÚOHS Martinem Pecinou. „Zeptal se, zda nemáme zájem o uspořádání nějakých seminářů, že je schopen na takové akce sehnat peníze z fondů Evropské unie,“ tvrdí Pecina. Se spoluprací posléze souhlasil, dokonce ještě zařídil, aby úřad Gregerovi pro Brusel napsal doporučující dopis. Greger v Bruselu uspěl a po dalším půlroce přišel za Pecinou, že má finance od unie schváleny. Z peněz pak částečně hradil třeba seminář, který pořádala Hospodářská komora. Letos v polovině srpna ale na ÚOHS přišel z Bruselu dopis s dotazem, zda se úředníci této instituce zúčastnili dalších dvou seminářů, na nichž letos Gregerovo sdružení Europlatform mělo školit soudce a jiné experty o veřejných soutěžích a unijních pravidlech. Na jednom takovém semináři měl přednášet i šéf antimonopolního úřadu Pecina. „Na ničem takovém jsem nepřednášel. Stejně tak naši zaměstnanci tvrdí, že na těchto akcích nikdo z nich nebyl,“ konstatoval Pecina. Evropská komise však má pochybnosti i nad správností dalších jmen uvedených v prezenčních listinách zmíněných akcí. Třeba soudci Jaromír Jirsa nebo Irena Nosková již dříve pro ČT uvedli, že na seminářích nebyli, natož aby na nich přednášeli.

BEZ KOMENTÁŘE Greger ale trvá na tom, že se akce uskutečnily. „Všechny semináře proběhly tak, jak měly. Nemohu vyloučit, že například někteří přednášející, kteří byli na pozvánce uvedeni, nepřijeli,“ uvedl pro Českou televizi. Redaktor týdeníku EURO se snažil z Gregerem sejít a získat jeho názor na výše popsanou kauzu. Nejprve exporadce ministra zemědělství se schůzkou souhlasil s tím, že termín určí, jakmile se vrátí ze zahraničí. Následně sdělil, že se osobně dostaví do redakce týdeníku. Neučinil tak, pouze prostřednictvím své spolupracovnice vzkázal, že se ke kauze již nebude vyjadřovat. Zdůvodnil to tím, že se skutečný stav věcí snažil vysvětlit České televizi. Ta údajně jeho tvrzení neodvysílala celé, čímž jej vytrhla z kontextu a překroutila. Poté, co týdeník EURO získal aktuální informace o dopisu, který Brusel poslal na ÚOHS, se redaktor opět snažil prostřednictvím SMS zprávy dojednat s Gregerem schůzku. Následovala stejná odpověď jako o několik týdnů dříve. Exporadce ministra zemědělství opět prostřednictvím své spolupracovnice potvrdil, že se ke kauze stále odmítá vyjádřit. Zdroje týdeníku EURO však upozornily, že Greger přešel do útoku a sám zaslal dopis na ÚOHS. V něm žádá, aby úřad okamžitě dementoval všechny své výroky, ve kterých tvrdí, že se jeho pracovníci dvou uvedených akcí nezúčastnili. „V opačném případě hrozí antimonopolnímu úřadu, že po něm bude požadovat milion korun jako náhradu vzniklé škody,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Ministr Gandalovič krátce poté, co se objevily informace, že šéfa jeho poradců šetří policie, s Gregerem přerušil spolupráci. A to do doby, než se celá záležitost vyřeší. Co měl Greger na ministerstvu na starost? „Analytickou činnost v oblasti vztahů k institucím Evropské unie,“ reagoval mluvčí resortu Petr Vorlíček.

BOX: Personální přehmaty Petr Greger nebyl zdaleka jediným, u něhož Petru Gandalovičovi (ODS) coby ministru zemědělství selhal cit pro výběr nejbližších spolupracovníků. Anebo si nesprávné lidi nechal „jenom“ naordinovat, jak už to v politice chodí. Poprvé se ministr spálil u svého náměstka pro lesní a vodní hospodářství Romana Schindlera, který se musel odporoučet přesně po dvou měsících od svého jmenování. Oficiálně skončil z osobních důvodů, pravou příčinou ale byl falešný vysokoškolský diplom, jímž se mladý náměstek prokazoval. Údajně po přímé intervenci premiéra Mirka Topolánka se Gandalovič musel vzdát svého ekonomického náměstka Ivo Vrzala a uklidil ho do podřízeného Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. „Bezpečnějšího“ ekonomického náměstka už ministr poté ani nejmenoval. Hlavu na špalek dal Gandalovič za Jiřího Holického, kterého bez výběrového řízení dosadil za generálního ředitele státního podniku Lesy ČR. Už po pěti měsících byl však stále obtížněji řiditelný Holický odklizen. Verze pro veřejnost? Rezignace na vlastní žádost. Gandalovič tím vybruslil z politické odpovědnosti, k níž se původně přihlásil. Neprůhledně postupoval i při přeobsazení šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu, který slouží jako pošťák desítek miliard korun ročně. Na návrh Gandaloviče poslala vláda do ředitelského křesla Tomáše Révésze. Na rozdíl od svého předchůdce Vladimíra Ecka, jehož schválení vládě doporučila ministryně zemědělství v první Topolánkově vládě Milena Vicenová, ale Révész nevzešel z výběrového řízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít