Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Na seminář s Gregerem

05. prosince 2008, 16:20 - Vadim Fojtík
05. prosince 2008, 16:20

Odvolaný šéfporadce ministra zemědělství má vrátit přes půl milionu korun

Problémy exporadce ministra zemědělství Petra Gregera, kterého Evropská komise podezřívá z neoprávněného čerpání peněz z evropských fondů, pokračují. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž minulý týden došel z Bruselu dopis, ve kterém komise oznámila, že ukončila s Gregerem veškerou spolupráci. Zároveň upozornila, že exporadce musí do třiceti dnů vrátit zpět do unijních fondů 23 500 eur, tedy více než 600 tisíc korun. Pokud Greger nechce peníze vrátit, má třicet dní na to, aby dokázal, že prostředky čerpal oprávněně a neporušil při tom žádná pravidla. Do kopie dopisu směl týdeník EURO nahlédnout. V dokumentu Evropská komise tvrdí, že z informací, jež má k dispozici, vyplývá, že u dvou akcí, na jejichž spolupořadatelství se měl kromě Gregerova sdružení Europlatform podílet i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nabyla podezření, že se vůbec nekonaly.

NEJDŘÍVE DOBROZDÁNÍ Vše začalo zhruba před dvěma roky, kdy Greger přišel za šéfem ÚOHS Martinem Pecinou. „Zeptal se, zda nemáme zájem o uspořádání nějakých seminářů, že je schopen na takové akce sehnat peníze z fondů Evropské unie,“ tvrdí Pecina. Se spoluprací posléze souhlasil, dokonce ještě zařídil, aby úřad Gregerovi pro Brusel napsal doporučující dopis. Greger v Bruselu uspěl a po dalším půlroce přišel za Pecinou, že má finance od unie schváleny. Z peněz pak částečně hradil třeba seminář, který pořádala Hospodářská komora. Letos v polovině srpna ale na ÚOHS přišel z Bruselu dopis s dotazem, zda se úředníci této instituce zúčastnili dalších dvou seminářů, na nichž letos Gregerovo sdružení Europlatform mělo školit soudce a jiné experty o veřejných soutěžích a unijních pravidlech. Na jednom takovém semináři měl přednášet i šéf antimonopolního úřadu Pecina. „Na ničem takovém jsem nepřednášel. Stejně tak naši zaměstnanci tvrdí, že na těchto akcích nikdo z nich nebyl,“ konstatoval Pecina. Evropská komise však má pochybnosti i nad správností dalších jmen uvedených v prezenčních listinách zmíněných akcí. Třeba soudci Jaromír Jirsa nebo Irena Nosková již dříve pro ČT uvedli, že na seminářích nebyli, natož aby na nich přednášeli.

BEZ KOMENTÁŘE Greger ale trvá na tom, že se akce uskutečnily. „Všechny semináře proběhly tak, jak měly. Nemohu vyloučit, že například někteří přednášející, kteří byli na pozvánce uvedeni, nepřijeli,“ uvedl pro Českou televizi. Redaktor týdeníku EURO se snažil z Gregerem sejít a získat jeho názor na výše popsanou kauzu. Nejprve exporadce ministra zemědělství se schůzkou souhlasil s tím, že termín určí, jakmile se vrátí ze zahraničí. Následně sdělil, že se osobně dostaví do redakce týdeníku. Neučinil tak, pouze prostřednictvím své spolupracovnice vzkázal, že se ke kauze již nebude vyjadřovat. Zdůvodnil to tím, že se skutečný stav věcí snažil vysvětlit České televizi. Ta údajně jeho tvrzení neodvysílala celé, čímž jej vytrhla z kontextu a překroutila. Poté, co týdeník EURO získal aktuální informace o dopisu, který Brusel poslal na ÚOHS, se redaktor opět snažil prostřednictvím SMS zprávy dojednat s Gregerem schůzku. Následovala stejná odpověď jako o několik týdnů dříve. Exporadce ministra zemědělství opět prostřednictvím své spolupracovnice potvrdil, že se ke kauze stále odmítá vyjádřit. Zdroje týdeníku EURO však upozornily, že Greger přešel do útoku a sám zaslal dopis na ÚOHS. V něm žádá, aby úřad okamžitě dementoval všechny své výroky, ve kterých tvrdí, že se jeho pracovníci dvou uvedených akcí nezúčastnili. „V opačném případě hrozí antimonopolnímu úřadu, že po něm bude požadovat milion korun jako náhradu vzniklé škody,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Ministr Gandalovič krátce poté, co se objevily informace, že šéfa jeho poradců šetří policie, s Gregerem přerušil spolupráci. A to do doby, než se celá záležitost vyřeší. Co měl Greger na ministerstvu na starost? „Analytickou činnost v oblasti vztahů k institucím Evropské unie,“ reagoval mluvčí resortu Petr Vorlíček.

BOX: Personální přehmaty Petr Greger nebyl zdaleka jediným, u něhož Petru Gandalovičovi (ODS) coby ministru zemědělství selhal cit pro výběr nejbližších spolupracovníků. Anebo si nesprávné lidi nechal „jenom“ naordinovat, jak už to v politice chodí. Poprvé se ministr spálil u svého náměstka pro lesní a vodní hospodářství Romana Schindlera, který se musel odporoučet přesně po dvou měsících od svého jmenování. Oficiálně skončil z osobních důvodů, pravou příčinou ale byl falešný vysokoškolský diplom, jímž se mladý náměstek prokazoval. Údajně po přímé intervenci premiéra Mirka Topolánka se Gandalovič musel vzdát svého ekonomického náměstka Ivo Vrzala a uklidil ho do podřízeného Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. „Bezpečnějšího“ ekonomického náměstka už ministr poté ani nejmenoval. Hlavu na špalek dal Gandalovič za Jiřího Holického, kterého bez výběrového řízení dosadil za generálního ředitele státního podniku Lesy ČR. Už po pěti měsících byl však stále obtížněji řiditelný Holický odklizen. Verze pro veřejnost? Rezignace na vlastní žádost. Gandalovič tím vybruslil z politické odpovědnosti, k níž se původně přihlásil. Neprůhledně postupoval i při přeobsazení šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu, který slouží jako pošťák desítek miliard korun ročně. Na návrh Gandaloviče poslala vláda do ředitelského křesla Tomáše Révésze. Na rozdíl od svého předchůdce Vladimíra Ecka, jehož schválení vládě doporučila ministryně zemědělství v první Topolánkově vládě Milena Vicenová, ale Révész nevzešel z výběrového řízení.


Čtěte také

Události  Vojáci české armády

Platy vojáků se v příštím roce zvednou o 1500 korun

Platy vojáků by se měly od začátku roku zvýšit plošně o 1500 korun. Vojákům zařazeným do…

16. listopadu 2019

 Zuzana Čaputová a Miloš Zeman při otevření Českého domu v Bratislavě

Zeman a Čaputová otevřeli v Bratislavě Český dům

Český prezident Miloš Zeman dnes s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou otevřeli v…

16. listopadu 2019

 Šéf AfD v Durynsku Björn Höcke

Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

AfD v Durynsku přeskočila křesťanské demokraty. Její tamní šéf Björn Höcke vlastní stranu…

16. listopadu 2019

 Dálnice - ilustrační foto

U snědené dálnice. Stavělo by se, ale přestává být za co

Budou o kompletní dálniční síti snít i naši potomci za padesát let?

16. listopadu 2019

Události Stávka. Lidé v Praze během dvouhodinové celostátní generální stávky 27. 11. 1989 žádali „konec vlády
jedné strany“

Třicet let na vzestupu. Období po roce 1989 je příběhem úspěchu

Země střední Evropy, Pobaltí i část Balkánu mají za sebou tři dekády mimořádného…

16. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Auta
Grafická demododávka společnosti 3M na veletrh CzechBus
VW vystavuje v Praze posla své elektrické budoucnosti. Kvóta pro ČR je už prodaná
Peugeot se vrátí do Le Mans. Deset let poté, co vytrvalostní závody opustil
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i nabíjet elektroauta, ukazuje Škoda
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Hry pro příležitostné hráče