Na rychlejší internet půjdou miliony

14. listopadu 2005, 00:00 - PETR KUČERA
14. listopadu 2005, 00:00

STÁTNÍ DOTACE V rozšíření vysokorychlostního internetu je Česká republika pátá nejhorší v Evropě. Vláda proto přichází s dotacemi na další rozvoj tohoto typu připojení. Celkem 200 milionů korun rozdělí ministerstvo informatiky na projekty pro rozvoj vysokorychlostního přístupu k internetu.

STÁTNÍ DOTACE V rozšíření vysokorychlostního internetu je Česká republika pátá nejhorší v Evropě. Vláda proto přichází s dotacemi na další rozvoj tohoto typu připojení.

Celkem 200 milionů korun rozdělí ministerstvo informatiky na projekty pro rozvoj vysokorychlostního přístupu k internetu. Zájemci o dotace na rok 2006 se mohou hlásit do 9. prosince. Na podporu přitom mají nárok nejen obce a nestátní neziskové organizace, ale také soukromé firmy či fyzické osoby.

Šanci na státní dotaci mají projekty zaměřené buď na budování infrastruktury, na nové aplikace a služby, nebo na podporu osvěty a marketingu. Žadatel musí mimo jiné prokázat životaschopnost svého záměru i po vyčerpání dotace. Další podmínkou získání podpory je finanční spoluúčast uchazeče ve výši 30 procent celkových nákladů. Ohledně technických parametrů musí příjemce dotace nabídnout takzvané otevřené řešení.

O přidělení dotací má být rozhodnuto do konce ledna příštího roku. Vláda určila, že na podporu rozšíření vysokorychlostního internetu bude do konce roku 2010 směřovat celkem jedno procento příjmů z privatizace Českého Telecomu, tedy přes 820 milionů korun. „Jsem přesvědčena, že výsledky prvního roku projektu prokáží význam investovaných prostředků a pro rok 2007 se podaří získat vyšší částku,“ řekla ministryně informatiky Dana Bérová.

PÁTÍ NEJHORŠÍ V EVROPĚ Podle statistik britské společnosti Point Topic a tuzemského sdružení Internet pro všechny připadají v České republice na 100 obyvatel zhruba dvě vysokorychlostní přípojky k internetu prostřednictvím technologie ADSL. Navzdory více než stoprocentnímu nárůstu počtu připojení v letošním roce to Čechy řadí na páté nejhorší místo v Evropě. „V poslední době se v této oblasti v tuzemsku situace zlepšila, když Český Telecom zahájil agresivnější přístup k nabídce služby, ale pořád jsme pod průměrem Evropské unie,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Tomáš Gatěk. Dalšímu silnému rozvoji by podle něj měly pomoci nové služby a možná i lepší ceny po vstupu španělské Telefóniky jako majoritního vlastníka Telecomu. Česko podle Miloslava Sovy ze sdružení Internet pro všechny stále za vyspělými státy zaostává v kvalitě nabízených služeb a především v reálně dosahovaných rychlostech. Více než polovina přípojek ADSL v tuzemsku nabízí maximální rychlosti 128 nebo 256 kilobitů za sekundu - což je pod úrovní, respektive na hranici definice vysokorychlostního připojení k internetu. KURZY PRO POČÍTAČOVÉ ZAČÁTEČNÍKY I POKROČILÉ Další výběrové řízení vyhlášené ministerstvem informatiky se týká dotací na uskutečňování Národního programu počítačové gramotnosti. Těmito kurzy, jejichž hlavním tahákem je cenová dostupnost a rychlost, od roku 2003 prošlo přes 100 tisíc lidí. Vedle začátečníků se program chce více než dosud soustředit také na kurzy pro zájemce, kteří chtějí své znalosti práce s počítačem rozšířit zejména ve vztahu k internetu a textovým editorům. Program je složen ze tří základních dvouhodinových kurzů práce s počítačem a internetem. Každý kurz dotuje ministerstvo 417 korunami, sami účastníci kurzu platí jen stokorunu. V Česku dosud v rámci programu funguje 230 školicích center. Průměrnými účastníky kurzů jsou podle statistik pětačtyřicetiletí lidé, častěji ženy než muži. Podle ministryně Bérové využívají kurz kromě nezaměstnaných lidí také zaměstnanci malých a středních firem, které často nemají prostředky na doškolení zaměstnanců pro práci s počítačem. „Při přípravě a provozování jednotlivých kurzů musí být kladen důraz na regionální dostupnost výukových míst, tedy na pokrytí území celé České republiky. Důležitá je také časová dostupnost v odpoledních a večerních hodinách v průběhu celého roku,“ upřesnila Bérová. Kurzy musí být provozovány na základě jednotné metodiky, která je součástí podmínek výběrového řízení. Podle letošního průzkumu agentury STEM/MARK je pouze 27 procent dospělých obyvatel Česka takzvaně informačně gramotných, tedy umí efektivně využívat počítač a vyhledávat či zpracovávat jeho prostřednictvím různé informace. Ministerstvo podpoří také projekty zaměřené na zvyšování počítačové vzdělanosti osob s nejrůznějším handicapem. Žadatelé mohou získat podporu až do výše 100 procent nákladů. ADSL VE SVĚTĚ

počet přípojek na 100 obyvatel (pouze výběr zemí)

Norsko 15,20

Tchaj-wan 15,00

Jižní Korea 14,00

Francie 13,10

Japonsko 11,10

Británie 9,60

Německo 9,50

Itálie 9,10

Estonsko 6,70

USA 5,60

Slovinsko 3,40

Maďarsko 2,80

Polsko 2,40

ČESKO 1,97

Lotyšsko 1,55

Slovensko 1,50

Řecko 0,84

Chorvatsko 0,30

Pramen: Point Topic

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít