Na řadě je pětasedmdesátka

14. července 2010, 14:01 - (kaj)
14. července 2010, 14:01

Křížová výprava Bruselu proti klasickým žárovkám vstoupí na konci léta do další fáze. Výrobci a dovozci nebudou moci od 1. září na evropský trh uvádět žárovky o příkonu 75 wattů.

Autor: Profit

Po prázdninách přibude další hřebíček do rakve klasických žárovek. Od 1. září totiž nebude možné na trh uvádět žárovky o příkonu 75 wattů. Nejčastěji používané šedesátiwattové žárovky skončí v září 2011 a čtyřiceti a pětadvacetiwattové žárovky o rok později. Již loni přitom skončila výroba stowattových žárovek.

Neplačte, je to pro vaše dobro O postupný odchod žárovek do věčných lovišť se loni postarala Evropská komise. Její nařízení zavazuje všechny členské státy k postupnému přechodu od matných i čirých žárovek a halogenových žárovek na úsporné kompaktní zářivky či jiné nízkoenergetické světelné zdroje. Smyslem opatření má být snížení emisí oxidu uhličitého, jinými slovy čistší životní prostředí a potažmo spokojení občané. Spolu se stowattovými žárovkami skončila 1. září 2009 i produkce matných žárovek. Všechny matné světelné zdroje musí od tohoto data splňovat energetickou třídu A. V současnosti tomuto standardu vyhovují LED žárovky nebo kompaktní fluorescentní žárovky, které oproti klasickým žárovkám ušetří zhruba 80 procent energie. Podle Evropské komise představuje osvětlení v domácnosti až pětinu spotřeby elektrické energie. Spotřeba elektřiny se může u nejvíce a nejméně účinných osvětlovacích technologií, které jsou dostupné na trhu, lišit čtyř až pětinásobně. Využitím dokonalejších­ žárovek by se mohla spotřeba elektřiny v domácnostech snížit o 10 až 15 procent. Celkem by se tak v EU mohlo ušetřit téměř 40 terawatthodin, což odpovídá roční spotřebě Rumunska. Emise oxidu uhličitého by se měly snížit o 15 milionů tun za rok. Nařízení se týká pouze takzvaných nesměrových světelných zdrojů, které vydávají světlo rovnoměrně do všech stran. Nepostihuje tedy směrové světelné zdroje, z nichž světlo pomocí reflektoru směřuje do určitého úhlu. V současnosti se připravuje nové nařízení, které by mělo postihnout i tyto zdroje světla. S jeho přijetím se počítá v průběhu roku 2010. Máme ještě skladem**

Spotřebitelé se však se svými oblíbenými žárovkami ještě loučit nemusejí. Nařízení Evropské komise se totiž týká pouze výrobců a dovozců. Obchodníci mohou bez jakýchkoliv omezení doprodávat své skladové zásoby.

Předzásobení domácností žárovkami chce Brusel zamezit nepřímo – osvětovou kampaní. Ta by měla občany Evropské unie přesvědčit o přechodu na energeticky šetrnější zdroje světla.

Unie tak chce předejít podobnému nákupnímu boomu, jaký Česko zažilo přibližně před rokem, kdy končila platnost čirých stowattových žárovek. Lidé nakupovali „zakázané“ žárovky po celých baleních, aby se tak předzásobili na několik let dopředu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít