Na pumpách prodávají staré účty

31. ledna 2005, 00:00 - GABRIELA ŘÍHOVÁ, ROBERT ŠIMEK, TOMÁŠ STINGL
31. ledna 2005, 00:00

DAŇOVÉ PODVODY Někteří podnikatelé shánějí na benzinových pumpách staré účtenky. Započítají je pak do nákladů a mají nižší daně. Je to samozřejmě nelegální postup. Redaktoři Profitu se vypravili otestovat obsluhu benzinek. Zjistili, že získat starší účtenky není problém. Někteří čerpadláři je dokonce prodávají.

Je možné sehnat účtenku na přesně určený den i množství litrů. foto: Profit - Jiří Příhonský

DAŇOVÉ PODVODY

Někteří podnikatelé shánějí na benzinových pumpách staré účtenky. Započítají je pak do nákladů a mají nižší daně. Je to samozřejmě nelegální postup. Redaktoři Profitu se vypravili otestovat obsluhu benzinek. Zjistili, že získat starší účtenky není problém. Někteří čerpadláři je dokonce prodávají.

byli opatrní a nejprve nás oťukávali. Část z nich potom vydat účtenky rezolutně odmítla. Našli se ale i tací, Navštívili jsme deset benzinových pump. Na polovině z nich je získání starších účtenek hračkou. Někde nám je dali zdarma, někde prodali. Obvyklá cena je koruna za každý litr benzinu nebo nafty, který účtenka dokladuje.

Z DOBROTY I PRO PENÍZE

Většina zaměstnanců pump nám účtenky vydala nebo slíbila v podstatě z dobré vůle. Neměli zištné důvody a možná ani netušili, že se dá doklad zneužít. Někteří čerpadláři naopak evidentně věděli, odkud vítr fouká. Ti kteří účty prodávají.

Kromě „čerstvých“ účtenek je tímto způsobem možné sehnat i doklady podstatně starší. Získali jsme například několik účtů ze srpna loňského roku. Zpětně by si tak mohli daň snížit třeba i živnostníci, kteří teprve budou přiznávat příjem za rok 2004.

VYBERTE SI DATUM

Test jsme začali u benzinové pumpy společnosti Shell v pražské Českobrodské ulici. Na účtenky jsme se zeptali pracovnice u pokladny. „Teď žádné nemám. Ale přijďte koncem týdne. To mám znova službu, něco vám schovám. Platí se koruna za litr,“ řekla. Náš požadavek ji viditelně nezaskočil, o prodeji mluvila bez okolků.

Podstatně opatrnější byl muž na čerpadlu Texaco v Chlumecké ulici. Zpočátku se zdálo, že tam neuspějeme, ale rozhovor měl překvapivé vyústění. Muž sice nejprve působil, jako že neví, na co se ptáme. „Žádné staré účtenky nemám,“ tvrdil.

Když jsme ale řekli, že zaplatíme, úplně otočil. Otevřel zásuvku skřínky, ve které měl stohy starých účtů. Chtěl vědět přesné datum, na které doklad potřebujeme. „Řekněte mi konkrétní den, kolik litrů, za kolik peněz. A jestli to má být na naftu nebo na benzin.“

Odpověděli jsme náhodně, že chceme dva účty za naftu z 8. a 9. prosince 2004, každý zhruba na tisíc korun. Muž přikývl, chvíli prohledával štos papírů a nakonec předložil dvě účtenky, které přesně odpovídaly zadaným údajům. Chtěl za ně sto korun. Když jsme zaplatili, účty ještě orazítkoval a podepsal. Usmál se na nás a vysvětlil: „To kvůli úřední moci.“

KLIDNĚ SI JE VEZMĚTE

Z objemného archivu účtenek jsme si mohli vybrat také na čerpadle Agip na Černém Mostě. Jeho pracovnice nám dala přímo do rukou velký balíček starých dokladů, mnohé byly z loňského roku. „Vyberte si, co chcete a které období potřebujete. Kdyžtak máme ještě další ve skříni.“ Vybrali jsme pět účtů. Nejvyšší byl na dva a půl tisíce korun. Pracovnice byla velmi ochotná a zjevně ji vůbec nenapadlo požadovat peníze. Chtěla prostě jen vyhovět.

Také na čerpací stanici JET v Horních Počernicích jsme uspěli. Obsluha nám dala zdarma tři účtenky, které ležely vedle pokladny. Zbyly tam po předešlých zákaznících, kteří zaplatili, ale účtenku si nevzali.

Pokladní na čerpadle Shell v Limuzské ulici vzdáleně tušila, že se s účty nějak kupčí. Když jsme ji o ně žádali, jen pokrčila rameny. „Já nevím, co se s tím dělá. Mám tu jenom jeden, klidně si ho vemte. Nevadí, že je to natural?“ Zdarma nám dala účet na 500 korun.

NEMÁME, NEDÁME

Setkali jsme se i s jednoznačně odmítavými reakcemi. Pracovnice čerpadla Benzina u silnice z Prahy na Mladou Boleslav si nás prohlížela velmi podezíravě. Když jsme se ptali po starých účtech, hned pochopila, na co je chceme. „Všechny účty, které si zákazníci nevezmou, hned trháme. Nestojí mi to za to, abych přišla o místo.“

Také u čerpadla společnosti Robin Oil u známého motorestu Čtyři kameny nás rychle odmítli. „Nemáme. Účtenku ani nevyjíždím z pokladny, pokud ji zákazník nechce,“ řekla zaměstnankyně. Podobnou odpověď jsme dostali i u druhé pumpy stejné firmy v Brandýse nad Labem.

Nepochodili jsme také u čerpadel ESSO a ÖMV na Evropské ulici v Praze. Jejich zaměstnanci nám řekli, že staré účty momentálně nemají. Byli ale ochotni dohodnout se na tom, že by pro nás v budoucnu nějaké schovali.

BEZ RIZIKA

Náš test potvrdil, že sehnat staré účtenky na pohonné hmoty není problém. Kdo si chce takto snížit daně, snadno získá doklady v podstatě na neomezenou částku. Nebude ho to stát mnoho času ani peněz. Navíc ani při případné daňové kontrole není jednoduché dohledat nesrovnalosti ve spotřebě pohonných hmot. Jde tedy o jednu ze zranitelných slabin českého daňového systému.

NEJEN NA BENZINKÁCH

Staré účtenky lze získat i jinde než na čerpadlech. Náklady mohou při výpočtu daně navýšit třeba výdaje na kancelářské potřeby, telefony nebo počítače. Zejména u elektroniky je ale zneužívání starých účtů zřejmě méně obvyklé. Při kontrole berním úřadem se totiž případný podvod snadno odhalí.

„Když má živnostník v nákladech započítán třeba počítač, musí ho daňovému kontrolorovi samozřejmě fyzicky ukázat,“ připomíná Taťáňa Hanzlíková z ostravského finančního úřadu.

NIC VÝJIMEČNÉHO

Živnostníci kupují na pumpách staré účtenky zejména v období před podáním daňového přiznání. „Poprvé jsem se trochu bál. Přijel jsem proto k benzince v noci. Auto jsem nechal zaparkované za budovou a diskrétně oslovil obsluhu. Účtenku mi prodali za dvacet korun,“ vypráví živnostník, který pochopitelně nechce být jmenován.

Jeho kolega dodává: „Někdy ani nemusíte kupovat. Stačí sebrat z pultu účet, který si nevzal předchozí zákazník.“

CO JSME ZÍSKALI

 AGIP Černý Most 5 účtenek, celkem na 8000 korun  
 BENZINA Mladoboleslavská  nic
 JET Náchodská  3 účtenky na 3000 korun
 ROBIN OIL Čtyři kameny  nic
 ROBIN OIL Brandýs nad Labem nic
 SHELL Českobrodská  účtenky ke koupi - koruna za litr
 SHELL Limuzská  1 účtenka na 500 korun
 TEXACO Chlumecká  2 účtenky na 2500 korun
 OMV Evropská  příslib do budoucna
 ESSO Evropská  příslib do budoucna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít